Z plastového odpadu vyrábí studenti z Brna stolky i držáky na kávu
"Když si člověk odnáší kávu v našem držáku, má dobrý pocit, že odpad, který vyprodukoval, je ihned využitelný. Chceme, aby lidé viděli, že třídit odpad je přínosem," uvedl student Marco Aulisa. Společně se Štěpánem Mackem a Ondřejem Venclíkem založil uskupení Plastic Guys. Loni zaujali projektem Plastic Crystal, díky němuž se odpad z lesů proměnil v turistickou útulnu. Letos se studenti rozhodli bojovat s plastovým odpadem z gastronomie.
"Každá kavárna má svůj odpad, který nejprve roztřídíme, rozemeleme na granulát, následně zahřejeme a slisujeme, čímž vzniknou pevné plastové desky. Každá taková pracovní deska je ručně vyrobená a naprostý originál. V budoucnu chceme vytvořit i certifikáty, kde bude uvedeno číslo dané desky a jméno zákazníka," uvedl Venclík.
Klíčové je správně roztřídit plasty podle skupin, na pevnou desku stolu je například ideální polypropylen. Z méně kvalitního odpadu pak vznikají tenčí desky, z nichž studenti vyřezávají třeba držáky na kelímky.
Studenti se svým nápadem oslovili první zákazníky, i když zatím jde o několik klientů. Zájem projevily podniky z Brna, Prahy, Liberce či Vídně. "Do jednoduchého a méně výrazného interiéru nabízíme velmi barevné kombinace desek, naopak pro ty pestré máme k dispozici jednoduchou směs bílé, šedé či černé," popsal Aulisa. Výroba jedné stolní desky trvá i s následným chladnutím zhruba osm hodin.
"Zatím se držíme interiérů, ale po testech odolnosti bychom rádi vyzkoušeli i obklady z plastu. Ostatně na plastový zahradní nábytek si dnes už všichni zvykli," řekl Aulisa.
reklama