https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-hromadny-uhyn-ryb-v-rece-biline-zrejme-mohly-odpadni-vody-z-cisticky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za hromadný úhyn ryb v řece Bílině zřejmě mohly odpadní vody z čističky

3.5.2021 13:50 | MOST (ČTK)
Podle rybářů jde o nejčastější důvod hromadného úhynu ryb. Zda šlo opravdu o znečištění odpadními vodami, potvrdí až odebrané vzorky.
Podle rybářů jde o nejčastější důvod hromadného úhynu ryb. Zda šlo opravdu o znečištění odpadními vodami, potvrdí až odebrané vzorky.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za hromadný úhyn nejméně několika stovek ryb na Mostecku a Teplicku v řece Bílině mohly zřejmě odpadní látky, které kvůli dešti asi vypustila čistička odpadních vod pod městem Most. Výši škody zatím není možné určit, protože je hladina řeky stále relativně vysoko a některá uhynulá zvířata už zřejmě voda odplavila do Labe, kam Bílina ústí, sdělil mluvčí mluvčí Severočeského územního svazu Českého rybářského svazu Jan Skalský.
 

"Předpokládáme, že problém je v znečištění odpadními vodami, což souvisí s počasím, protože hodně prší, kanalizace nestíhá a potom odpadní vody jdou samozřejmě do řek nebo potoků," doplnil Skalský. Podle rybářů jde o nejčastější důvod hromadného úhynu ryb. Zda šlo opravdu o znečištění odpadními vodami, potvrdí až odebrané vzorky.

Do Bíliny jsou pravidelně vysazovány nové ryby. Školáci tam na podzim v roce 2019 vypustili například cejny, okouny či kapry s cílem revitalizace řeky. Bílina totiž protéká nejprůmyslovější oblastí České republiky s velkou ekologickou zátěží. Za poslední tři desetiletí se však čistota vody v řece výrazně zlepšila.

Žádná opatření rybáři podle mluvčího neplánují. Znečištěná voda odteče a tím se i vyčistí. Rybáři pak do řeky vysadí nové ryby, je tomu tak každým rokem. "Snažíme se vysazovat například i se společností Unipetrol dvakrát ročně původní druhy ryb," řekl Skalský. Zda neunikla nějaká látka právě z Unipetrolu nebo jiné společnosti, zatím nelze zcela vyloučit. Rybáři však úsek v lokalitě, kde se největší petrochemická společnost v Česku nachází, kontrolovali, voda tam byla čistá. "Voda kolem Litvínova nebo přes město v Mostě je v pořádku, zatímco pod čistírnou už byla hodně zakalená voda," řekl Skalský.

Pokud se únik odpadních vod do řeky potvrdí, čistírně žádný postih nehrozí. V případě velkých dešťů jsou totiž podle mluvčího čistírny oprávněny znečištěné odpadní vody vypouštět. "Jim nic jiného nezbývá," dodal Skalský.

Úhyn desítek ryb zaznamenali v dubnu i v Otíně u Jindřichova Hradce. Do toku zřejmě unikla neznámá látka. Opakovaně unikly neznámé látky také do řeky Bečvy. Nejzávažnější únik, ekologická havárie, kterou podle České inspekce životního prostředí způsobily kyanidy, postihl řeku v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Jedovaté látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a podmínky pro všechny na vodu vázané organismy asi na 40 kilometrech toku.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JD

Jiří Daneš

3.5.2021 16:02
Jak není na obzoru DEZA, tak nějaká Bílina a čistička, co nepatří Agrofertu, nikoho z pravých ekoaktivistů nezajímá ( ještě k tomu mělo být pokračování pětisetletého sucha a ono, jak na svini, prší každou chvíli).
Odpovědět
PP

Petr Pekařík

3.5.2021 18:15 Reaguje na Jiří Daneš
A co na to denní věštec p. Hanzl ? On tipoval Agrofert a teď toto :-(
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

3.5.2021 20:24 Reaguje na Jiří Daneš
V Brně napršelo kulový a na Bílině se IHNED ví, že hlavní podezřený je místní čistička.
To Bečva má asi půl roku zpoždění. Čím to asi bude?
Odpovědět
MV

Miloš Vondruška

10.5.2021 09:52
Mostecké řeky jsou známy z lidové slovesnosti:

Okolo Mostu voděnka teče,
kdo si k ní přičuchne chytaj ho křeče.
Ona neteče ona jen smrdí,
proto jsou Mostečtí na ni tak hrdí.
Od toho smradu zčernala celá,
proto ji Mostečtí nazvali Bělá
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist