Za povrchovou vodu při rekultivacích ušetří investoři miliardy
"Je podstatné, aby rekultivace nebyla pro tyto společnosti vlastně trestem", řekl ČIA jeden z předkladatelů novely, poslanec Rudolf Tomíček (ČSSD). Je podle něho vlastně paradox, že při nápravě škod, kterou způsobily státní firmy komunistického režimu, musejí nyní soukromé firmy platit za povrchovou vodu z vlastní kapsy. "Navíc, v případě, kdyby prováděla rekultivaci státní firma, by šlo vlastně o přelití peněz z jedné kapsy do druhé," konstatoval poslanec.
A že nejde o drobné, dokazuje podle Rudolfa Tomíčka skutečnost, že jen při rekultivačních pracích na Sokolovsku dosahují platby za povrchovou vodu více než jednu miliardu korun.
Stávající úprava zákona o vodách nařizuje firmám provádějícím rekultivaci, aby platily za povrchovou vodu, která je brána převážně z vodních toků a ploch. Pro řadu firem bylo toto zatížení neúměrné a snižovalo zájem některých společností o provádění náprav, které jsou zejména v určitých regionech České republiky více než nezbytné. Podle novely firma provádějící rekultivační práce za povrchovou vodu neplatí a financuje pouze investiční náklady na eventuální zbudování zařízení pro převod vody a provozní náklady s ním spojené.
Poslanecká sněmovna se novelou zákona začne zabývat na své příští plenární schůzi, která začíná 26. listopadu.
reklama