https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-prekroceny-smogovy-limit-v-brne-muze-stavebni-ruch-ne-doprava
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za překročený smogový limit v Brně může stavební ruch, ne doprava

8.4.2019 05:29 | BRNO (ČTK)
Brno je letos prvním městem, které v České republice vyčerpalo na jedné z měřicích stanic takzvanou smogovou kvótu. Ilustrační snímek.
Brno je letos prvním městem, které v České republice vyčerpalo na jedné z měřicích stanic takzvanou smogovou kvótu. Ilustrační snímek.
Brno je letos prvním městem, které v České republice vyčerpalo na jedné z měřicích stanic takzvanou smogovou kvótu, tedy 35 dnů, kdy byl překročen zákonem stanovený limit pro znečištění prachem. Tento limit byl už v úterý překročený na měřicí stanici Zvonařka, jak v tiskové zprávě upozornilo Centrum pro životní prostředí a zdraví. Důvodem jsou stavební práce v okolí.
 

"Brněnská Zvonařka letos zatím s 38 dny s překročeným limitem vede národní 'smogovou ligu', když předstihla v minulosti suverénně nejhorší lokality Ostrava-Radvanice (34 dní) nebo Věřňovice (30 dní)," uvedl Miroslav Šuta z Centra pro životní prostředí a zdraví.

Měřicí stanice Brno-Zvonařka je umístěná v těsném sousedství rušné dopravní tepny a frekventovaného autobusového nádraží. Doprava ale letos není důvodem tak časného překročení limitů pro polétavý prach.

"Již nyní můžeme říci, že za současný zhoršený stav můžou rozsáhlé stavební práce v celém okolí - oprava silnic Plotní/Dornych, rekonstrukce na Hlavním nádraží, stavba na území původní Vlněny, demolice budov v ulici Trnitá jen pár desítek metrů od stanice Brno-Zvonařka," uvedl vedoucí oddělení kvality ovzduší brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Jáchym Brzezina.

Stavební práce ovlivňují kvalitu ovzduší nejen vlastní prašností, ale i zvýšenou intenzitou dopravy kvůli uzavírkám i průjezdům nákladních aut na místo stavby. Odborníci z ČHMÚ dokážou určit podle velikosti jednotlivých částic jejich původ.

"Momentálně je na stanici výrazně vyšší podíl větších částic než v minulosti a právě větší částice vznikají především mechanicky, zatímco spalovacími procesy, jako je například doprava, vznikají zejména částice menší a pravidelnější," uvedl Brzezina.

I proto ČHMÚ minulý týden překlasifikoval stanici u Zvonařky na stanici průmyslovou namísto původní dopravní. Její kategorii opět změní po skončení stavebních prací.

Tato situace se ale netýká pouze stanice Zvonařka. Stavební práce ovlivňují i měření na stanici Brno-Úvoz, kde jsou letos koncentrace také vyšší, než tomu bylo v minulosti.

"Na jiných stanicích v Brně není zaznamenáván nárůst znečištění. Stanicí s dlouhodobě nejvyšší mírou znečištění v Brně je stanice Brno-Svatoplukova, kde je momentálně evidováno za letošní rok 20 překročení. Dlouhodobě se koncentrace znečišťujících látek v Brně spíše snižují, výjimkou je nyní Zvonařka a Úvoz," doplnil Brzezina.


reklama

 
Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
Veronika Skálová
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

9.4.2019 06:54
Psal jsem to do diskuse už v době, kdy o tom překročení vyšla na ekolistu první informace (tak měsíc dva zpět).
Znečištění vzduchu dopravou je z větší části podvod za účelem zakazování individuální dopravy, aby se tu navodilo nové nevolnictví, jaké bylo v SSSR nebo v Kambodži za Pol-Pota, ideálu našich zelených.
Odpovědět
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist