https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-prvni-rok-se-v-liberci-vytridilo-4-6-tuny-tuku-mesto-cekalo-ctyrikrat-vice
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za první rok se v Liberci vytřídilo 4,6 tuny tuků. Město čekalo čtyřikrát více

16.5.2024 22:35 | LIBEREC (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
První rok fungování nového systému sběru použitých jedlých olejů a tuků v Liberci přinesl výrazně horší výsledek, než radnice čekala. Přes speciální nádoby loni obyvatelé stotisícového města vytřídili 4,6 tuny mastných potravinových tekutin. Radnice předpokládala, že to bude kolem 20 tun. Náměstek primátora Jiří Janďourek (Starostové pro Liberecký kraj) míní, že za horším výsledkem je i to, že obyvatele města zatím o této možnosti málo informovali.
 
"Je to málo propagované. Je potřeba dělat daleko větší osvětu, aspoň dvakrát do roka," řekl Janďourek ČTK.

Liberec loni výrazně rozšířil počet míst, kde je možné odevzdat použité jedlé tuky a oleje. Před tím je bylo možné přinést jen do dvou sběrných dvorů, od minulého roku je po městě rozmístěno 200 speciálních nádob. Jsou černé s červeným víkem a použité tuky či oleje v domácnosti do nich lidé dávají v uzavřených PET lahvích, aby je bylo možné dál recyklovat. Janďourek už dříve uvedl, že se z nich vyrábí například letecké palivo či biopaliva.

K třídění použitých jedlých tuků a olejů radnice přistoupila i kvůli tomu, aby je obyvatelé města přestali vylévat do odpadů. Pokud se olej dostane do potrubí, ztuhne a vytváří nánosy, na které se lepí další nečistoty. Odpad se tak může snadno ucpat.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist