https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-severnim-polarnim-kruhem-predevsim-v-rusku-hori-rozsahle-lesni-pozary
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za severním polárním kruhem, především v Rusku, hoří rozsáhlé lesní požáry

27.6.2024 17:17 (ČTK)
Ilustrační foto
Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Za severním polárním kruhem, a to především v Rusku, hoří rozsáhlé lesní požáry, informovala evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus Atmosphere Monitoring Service (CAMS). Soudě podle emisí uhlíku, které při nich unikají do ovzduší, jsou po letech 2019 a 2020 nejintenzivnější v tomto ročním období za posledních 20 let.
 

"Je to potřetí od roku 2019, kdy pozorujeme významné požáry v Arktidě, a ukázalo se, že tato severovýchodní oblast Arktidy zaznamenala největší nárůst extrémních požárů za poslední dvě desetiletí," uvedl Mark Parrington, vedoucí vědecký pracovník CAMS.

Za červen systém evropské agentury odhadl emise uhlíku z lesních požárů na 6,8 megatun, zatímco ve většině ostatních let se pohybovaly výrazně pod pěti megatunami. Největší výjimkou v tomto ohledu byly červny v letech 2020 a 2019, kdy CAMS zaznamenal 16,3 a 13,8 megatuny uhlíku.

Většina letošních červnových požárů za severním polárním kruhem podle odborníků hoří v ruské republice Sacha.

Změny klimatu v arktické oblasti je podle expertů důležité sledovat, protože ovlivňují celý zemský systém. "Co se stane v Arktidě, tam nezůstane - změny v Arktidě zesilují rizika v globálním měřítku pro nás všechny. Tyto požáry jsou varovným voláním po naléhavé změně," doplnila profesorka na Exeterské univerzitě Gail Whitemanová.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist