https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-vystavbu-noveho-pavilonu-goril-zaplati-prazska-zoo-asi-267-milionu-kc
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za výstavbu nového pavilonu goril zaplatí pražská zoo asi 267 milionů Kč

19.10.2021 01:01 | PRAHA (ČTK)
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963.
Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963.
Foto | Willard / Flickr
Za výstavbu nového pavilonu goril zaplatí pražská zoologická zahrada 267,22 milionu korun. Expozici, která bude po svém dokončení největším výstavním prostorem zoo v Troji, nyní staví firma Strabag. Výstavní prostory měla původně stavební společnost postavit o 13 milionů Kč levněji. Vyplývá to ze smlouvy z roku 2019 mezi zoo a stavební společností a z dodatku smlouvy z poloviny října. Pavilon by se měl otevřít na podzim 2022.
 

V horní části zoo vzniká podle projektu studia ABM architekti budova o rozměrech přibližně 56 krát 56 metrů. Převážně přízemní stavba by měla co nejvíce splynout s okolním prostředím, o to by se měla postarat mimo jiné zelená střecha objektu porostlá rostlinami mírného pásu. Interiéry pavilonu budou připomínat přirozené prostřední goril nížinných, a to středoafrické deštné pralesy. Vnitřní prostory bude moci současně navštívit okolo 150 lidí, tedy více než stávající pavilon lidoopů v dolní části zahrady. Venkovní výběhy pro zvířata budou zaujímat 3000 metrů čtverečních.

U pavilonu stavební firma rovněž staví nový vstup do zoo s pokladnami a turnikety. Lidé budou moci k pavilonu goril přijít rovněž od sousedního Afrického domu, kde jsou k vidění žirafy, a přes novou lávku, která překlene ulici Pod Hrachovkou.

Pavilon bude domovem sedmičlenné skupin goril nížinných v čele se samcem Richardem. Obývat ho budou rovněž guerézy pláštíkové, kočkodani, křečkomyši nebo kaloni egyptští. Prostředí džungle budou ve vnitřních i vnějších prostorách expozice pomáhat navodit rostliny jako například parožnatky, liány nebo fíkusy.

Pro stavbu nového pavilonu se zoo rozhodla kvůli zkušenostem z povodní v letech 2002 a 2013. Současný pavilon je v nejnižší části zahrady, která byla při záplavách v roce 2002 zatopena a kdy zemřel gorilí samec. Dalším důvodem, proč se nová expozice staví, je podle ředitele zoo Miroslava Bobka to, že současný pavilon, který je z 90. let minulého století, je zastaralý a návštěvnicky nepřívětivý.

Pražská zoo chová gorily nížinné od roku 1963. Prvním gorilím chovancem zahrady v Troji byl samec Titan, po němž do zoo přišla samice Nigra. První mládě se v pražské zoo narodilo v roce 2014. Samička Moja se tak stala prvním gorilím mládětem narozeným v zoologické zahradě v Česku.

Zoologická zahrada v Praze, kterou zřizuje pražský magistrát, patří k nejnavštěvovanějším místům v hlavním městě. Letos ji k polovině října navštívilo 841 667 lidí.Kvůli pandemii covidu-19 a souvisejícím vládním opatření se zahrada veřejnosti otevřela až 12. dubna s omezením počtu návštěvníků. Před pandemií ročně prošlo branami zoo v české metropoli asi 1,4 milionu lidí. Zatím nejvíce lidí zahradu navštívilo v roce 2019, kdy tam zavítalo 1,456.526 návštěvníků.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

radim buffalo tobias

radim buffalo tobias

20.10.2021 12:22
zajímalo by mě, co je na takových projektech a i jiných, např. cyklostezky, Havlovy lavičky aj. tak drahého, že se v nich vždy utopí tolika peněz...!!!
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist