https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/za-zahadnou-nemoci-koralu-v-karibiku-mozna-stoji-odpadni-voda-z-lodi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Za záhadnou nemocí korálů v Karibiku možná stojí odpadní voda z lodí

23.7.2021 12:05 | PORT OF SPAIN (ČTK)
Odborníci zatím nevědí, co nemoc způsobuje, zjistili ale, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům.
Odborníci zatím nevědí, co nemoc způsobuje, zjistili ale, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům.
Foto | Jack / Flickr
Rychle se šířící nemoc, která ve velkém zabíjí korály v Karibiku, možná souvisí s odpadní vodou vypouštěnou z velkých lodí. S tímto závěrem podle listu The Guardian přišli vědci, kteří zkoumali zasažené korálové útesy a zjistili, že větší poškození lze pozorovat v blízkosti velkých přístavů. Záhadná nemoc korálů znepokojuje mořské biology už několik let, objevila se už nejméně v 18 karibských zemích.
 

Odborníci nemoc nazývají zkratkou SCTLD (stony coral tissue loss disease) a zatím nevědí, co ji způsobuje - zda je původcem bakterie, virus, chemická látka nebo jiná infekce. Vědci z institutu mořské biologie na Bahamách ale nedávno zjistili, že nemoc je rozšířenější na útesech, které jsou blíže tamním velkým přístavům, například tomu v Nassau. Pracují proto s hypotézou, že její vznik souvisí s vypouštěním vody ze stabilizačních nádrží velkých plavidel.

"Nemoc se rozšířila na úseku korálových útesů dlouhém asi 75 kilometrů. Mluvíme tu skoro o celém jižním pobřeží ostrova Grand Bahama," uvedla Krista Shermanová, spoluautorka studie zveřejněné v odborném periodiku Frontiers in Marine Science. Kolonie korálů ve větší vzdálenosti od pevniny tolik zasažené nejsou.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (10)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

23.7.2021 13:01
No, to by byly " hezky hozený vidle " těm oteplovačům.
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.7.2021 16:19 Reaguje na smějící se bestie
Vzhledem k tomu, že podobné problémy má i Velký korálový útes v Austrálii, tak to nebude jenom těmi odpadními vodami, ale těch příčin bude prostě více.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 19:52 Reaguje na smějící se bestie
Co s tím mají proboha oteplovači?
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

23.7.2021 20:17 Reaguje na Pavel Hanzl
Při rostoucí teplotě moří hynou korály.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 21:12 Reaguje na Zbyněk Šeděnka
Přečtěte si ten článek, píší tam o infekci a o oteplování ani ťok.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

23.7.2021 21:26 Reaguje na Pavel Hanzl
Pán / paní Smějící se bestie naznačil(a), že za globální umírání korálů by nemuselo globální oteplování, ale odpadní vody, a že tedy hromadné odumírání korálů nelze brát jako jeden z důkazů oteplování. Asi dotyčný/dotyčná patří mezi popírače klimatické změny. Na to zareagoval pan Šeděnka.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

23.7.2021 21:44 Reaguje na Majka Kletečková
Na klimatickou změnu " házejí "/schovávají za ní, téměř všechno a vydávají to za jedinou pravdu, vše za podpory mnohých politiků, médií.

To je ten problém současnosti !
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 21:58 Reaguje na smějící se bestie
Jedinou pravdu mají přece ropáci. Celé OZE je tunel, kimatická změna je tunel, Green deal je supertunel.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

23.7.2021 21:56 Reaguje na Majka Kletečková
Dozmatkovat se dá cokoliv, ale je to jednoduché. Oni ten článek pořádně nečetli. Píše se tam pouze o infekci.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

24.7.2021 06:07 Reaguje na smějící se bestie
ekologie námořní a zaoceánské dopravy je kapitola sama pro sebe a rozhodně ne moc dobrá
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist