Zabijácká houba likviduje vzácné žáby v Panamě

Ve Smithsonově institutu pro tropický výzkum (STRI) na kanálu Gamboa severně od metropole Panamy napodobuje systém zavlažování, skály a vegetace jejich přirozené prostředí. Koupou se v ultrafialovém světle a mají ideální teplotu.
Už 11 let nebyla žádná zlatá žába, ačkoli je v Panamě původním druhem, pozorována ve svém přirozeném prostředí. Většina z nich, asi 1500, je v zoologických zahradách ve Spojených státech, s cílem zajistit jejich reprodukci.
Avšak tyto vzácné žáby s černými skvrnami, měřící sotva osm centimetrů, nejsou jediné, koho zabijácká houba šířící se ve vodě usmrcuje. V nebezpečí jsou i ropuchy a salamandři.
"Můžeme říci, že v Panamě je asi třetina z 225 druhů obojživelníků ohrožena," říká Roberto Ibaňez ze STRI. "Je to superhouba, která může napadnout i jiné druhy než obojživelníky," vysvětluje.
Vraždící houba druhu chytrid fungus se dostala do Panamy na začátku 90. let. Proniká do kůže zvířete a poškodí ji tak, že ztratí svou funkčnost. Způsobí tím nenapravitelné škody na životních funkcích zvířete, které umírá, jako by bylo udušeno.
"Je to dramatická a bolestivá nemoc," upozornila bioložka a správkyně botanické zahrady v Panamě Angie Estradová.
Experti uvádějí, že houba, zjištěná v minulém století na Korejském poloostrově, už se rozšířila po celém světě. "Všude ve světě, kde se vyskytují obojživelníci, je i chytrid fungus," říká Estradová. Infekční choroba zvaná chytridiomykóza už má na svědomí zánik 30 druhů.
I přes chmurný scénář je ale vidět světlo na konci tunelu. V posledních letech se totiž znovu objevily druhy považované za vyhynulé. "Některé žáby se vracejí. Našly způsob, jak se proti houbě bránit. Máme naději," chce věřit Estradová.
V STRI chovají na 2000 zvířat a 12 druhů žab v naději, že jednou budou moci být vypuštěny do přírody. "Nechceme ta zvířata držet v zajetí navždy. Chtěli bychom jednou ty populace vrátit do jejich přirozeného prostředí," vysvětluje Ibaňez.
Gina Della Tognová, doktorka molekulární a buněčné biologie na Marylandské univerzitě, řídí v Panamě projekt umělého rozmnožování obojživelníků a mrazí sperma, aby pak mohla oplodňovat samičky. "Ze všech zvířat jsou obojživelníci nejohroženějším druhem na světě," říká a dodává, že situace je kritická.
Podle poslední zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) přišel svět za téměř 50 let o více než třetinu obratlovců. Skutečnost je zvláště hrozivá v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, kde jsou ztráty až 94 procent.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (12)
Jan Šimůnek
27.9.2020 08:19A co se týče vylepšení genomu - nějakou lepší radu, která by se dala opravdu prakticky realizovat nemáte????? Řekl bych, že asi ne...
Majka Kletečková
27.9.2020 14:01 Reaguje naAspoň že „Zatím se zdá, že obojživelníci v mírném klimatu mají vyšší schopnost potlačit či nepodporovat růst této nebezpečné houby než druhy tropů a subtropů.“
Zatím se asi neví, na jakém kontinentu byla první ohniska výskytu téhle houby.
vaber
27.9.2020 09:45ekologičtí ignoranti řeknou, že na planetě je vše v pořádku a veškerému životu se daří skvěle a čeká nás jen růžová budoucnost ,
žádné vymírání druhů ani klimatická hrozba neexistuje
pavel peregrin
27.9.2020 11:40Majka Kletečková
27.9.2020 13:48 Reaguje na pavel peregrinŠíření nákazy značně podporuje člověk introdukcemi druhů do nových oblastí a celosvětovým obchodem s obojživelníky, určenými pro vědecké účely a konzumaci.