https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zabijacka-houba-likviduje-vzacne-zaby-v-paname
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zabijácká houba likviduje vzácné žáby v Panamě

27.9.2020 02:10 | PANAMÁ (ČTK)
Už 11 let nebyla žádná zlatá žába, ačkoli je v Panamě původním druhem, pozorována ve svém přirozeném prostředí. Většina z nich, asi 1500, je v zoologických zahradách ve Spojených státech, s cílem zajistit jejich reprodukci.
Už 11 let nebyla žádná zlatá žába, ačkoli je v Panamě původním druhem, pozorována ve svém přirozeném prostředí. Většina z nich, asi 1500, je v zoologických zahradách ve Spojených státech, s cílem zajistit jejich reprodukci.
Chráněno před vnějším světem žije na 200 panamských zlatých žab v akváriích umístěných v kontejnerech. V přírodě by nepřežily útok zabijácké houby, která ohrožuje na životě třetinu populace obojživelníků v Panamě. Píše o tom agentura AFP.<
 

Ve Smithsonově institutu pro tropický výzkum (STRI) na kanálu Gamboa severně od metropole Panamy napodobuje systém zavlažování, skály a vegetace jejich přirozené prostředí. Koupou se v ultrafialovém světle a mají ideální teplotu.

Už 11 let nebyla žádná zlatá žába, ačkoli je v Panamě původním druhem, pozorována ve svém přirozeném prostředí. Většina z nich, asi 1500, je v zoologických zahradách ve Spojených státech, s cílem zajistit jejich reprodukci.

Avšak tyto vzácné žáby s černými skvrnami, měřící sotva osm centimetrů, nejsou jediné, koho zabijácká houba šířící se ve vodě usmrcuje. V nebezpečí jsou i ropuchy a salamandři.

"Můžeme říci, že v Panamě je asi třetina z 225 druhů obojživelníků ohrožena," říká Roberto Ibaňez ze STRI. "Je to superhouba, která může napadnout i jiné druhy než obojživelníky," vysvětluje.

Vraždící houba druhu chytrid fungus se dostala do Panamy na začátku 90. let. Proniká do kůže zvířete a poškodí ji tak, že ztratí svou funkčnost. Způsobí tím nenapravitelné škody na životních funkcích zvířete, které umírá, jako by bylo udušeno.

"Je to dramatická a bolestivá nemoc," upozornila bioložka a správkyně botanické zahrady v Panamě Angie Estradová.

Experti uvádějí, že houba, zjištěná v minulém století na Korejském poloostrově, už se rozšířila po celém světě. "Všude ve světě, kde se vyskytují obojživelníci, je i chytrid fungus," říká Estradová. Infekční choroba zvaná chytridiomykóza už má na svědomí zánik 30 druhů.

I přes chmurný scénář je ale vidět světlo na konci tunelu. V posledních letech se totiž znovu objevily druhy považované za vyhynulé. "Některé žáby se vracejí. Našly způsob, jak se proti houbě bránit. Máme naději," chce věřit Estradová.

V STRI chovají na 2000 zvířat a 12 druhů žab v naději, že jednou budou moci být vypuštěny do přírody. "Nechceme ta zvířata držet v zajetí navždy. Chtěli bychom jednou ty populace vrátit do jejich přirozeného prostředí," vysvětluje Ibaňez.

Gina Della Tognová, doktorka molekulární a buněčné biologie na Marylandské univerzitě, řídí v Panamě projekt umělého rozmnožování obojživelníků a mrazí sperma, aby pak mohla oplodňovat samičky. "Ze všech zvířat jsou obojživelníci nejohroženějším druhem na světě," říká a dodává, že situace je kritická.

Podle poslední zprávy Světového fondu na ochranu přírody (WWF) přišel svět za téměř 50 let o více než třetinu obratlovců. Skutečnost je zvláště hrozivá v tropických oblastech Střední a Jižní Ameriky, kde jsou ztráty až 94 procent.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (12)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jan Šimůnek

27.9.2020 08:19
Pomohlo by ty žáby vylepšit genem nebo geny těch žáb, které jsou vůči té plísni přirozeně odolné. Jinak budeme svědky zániku druhu zcela přírodní cestou (jakých zcela jistě v minulosti proběhlo neurekom.
Odpovědět
JS

Josef Suchomel

27.9.2020 10:25 Reaguje na Jan Šimůnek
Zcela přírodní cestou...hm...tak to asi ne....jako vždy a VE VŠEM je dnes i tímto vinen člověk....https://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/chytridiomykoza-hrozba-pro-nase-obojzivelniky/
A co se týče vylepšení genomu - nějakou lepší radu, která by se dala opravdu prakticky realizovat nemáte????? Řekl bych, že asi ne...
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.9.2020 14:01 Reaguje na Josef Suchomel
Děkuji vám za odkaz. Článek jsem si přečetla a dozvěděla jsem se např., že v ČR byla nákaza poprvé zjištěna v roce 2008. Nejčastěji se šíří při kontaktu během rozmnožování , „... potenciálně však i při záchranných transferech – zvířaty napěchovaná padací past nebo transportní kyblík je totiž pro přenos zoospor přímo ideálním prostředím.“

Aspoň že „Zatím se zdá, že obojživelníci v mírném klimatu mají vyšší schopnost potlačit či nepodporovat růst této nebezpečné houby než druhy tropů a subtropů.“

Zatím se asi neví, na jakém kontinentu byla první ohniska výskytu téhle houby.
Odpovědět
va

vaber

27.9.2020 09:45
musí to být lež nebo konspirace ,
ekologičtí ignoranti řeknou, že na planetě je vše v pořádku a veškerému životu se daří skvěle a čeká nás jen růžová budoucnost ,
žádné vymírání druhů ani klimatická hrozba neexistuje
Odpovědět
pp

pavel peregrin

27.9.2020 11:40
"Vinna" v tomto případě bude asi evoluce a je to naprosto přirozené.
Odpovědět
MK

Majka Kletečková

27.9.2020 13:48 Reaguje na pavel peregrin
http://chytrid.herp.cz/ „Podle Červených seznamů ohrožených druhů IUCN ... nemoci včetně chytridiomykózy zaujímají třetí nejvýznamnější příčinu ohrožení obojživelníků (po destrukci stanovišť a znečištění prostředí).“

Šíření nákazy značně podporuje člověk introdukcemi druhů do nových oblastí a celosvětovým obchodem s obojživelníky, určenými pro vědecké účely a konzumaci.
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

27.9.2020 19:16 Reaguje na Majka Kletečková
Na Korejském poloostrově už žáby nejsou? V článku se o tom nepíše.
Odpovědět
JS

Josef Suchomel

28.9.2020 10:37 Reaguje na pavel peregrin
Není to přirozené - vina je opět na straně člověka - jako dneska už vždy a ve všem - https://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/chytridiomykoza-hrozba-pro-nase-obojzivelniky/
Odpovědět
pp

pavel peregrin

28.9.2020 11:16 Reaguje na Josef Suchomel
Jste si jist, že chytridiomykozu stvořil člověk?
Odpovědět
JS

Josef Suchomel

28.9.2020 14:12 Reaguje na pavel peregrin
jistěže nestvořil...ale rozšířil po celém světě...
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.9.2020 16:52 Reaguje na Josef Suchomel
Myslíte, že to rozšířili Žabožrouti nebo milovníci žab (tedy konkretně žab z KOrejského poloostrova)?
Odpovědět
JS

Josef Suchomel

28.9.2020 18:29 Reaguje na Jiří Daneš
Přečtěte si...https://www.casopis.ochranaprirody.cz/vyzkum-a-dokumentace/chytridiomykoza-hrozba-pro-nase-obojzivelniky/
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist