https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacala-verejna-konzultace-k-priprave-noveho-planu-odpadoveho-hospodarstvi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začala veřejná konzultace k přípravě nového plánu odpadového hospodářství

18.7.2023 00:57 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
K přípravě nového Plánu odpadového hospodářství se lidé mohou vyjádřit do konce srpna. Své názory a podněty mohou ministerstvu životního prostředí (MŽP), které plán na roky 2025 až 2035 připravuje, sdělit prostřednictvím dotazníku. Strategická koncepce by měla ovlivnit odpadové hospodářství na deset let, podle MŽP jsou hlavními cíli předcházení vzniku odpadů, zvýšení recyklace materiálů nebo přechod k cirkulárnímu hospodářství. Ministerstvo o tom informovalo na svých stránkách.
 

Veřejná konzultace má formu strukturovaného dotazníku, který obsahuje několik otázek týkajících se názorů veřejnosti na nastavení strategie, priorit a cílů v odpadovém hospodářství. Dotazník se zaměřuje na minimalizaci odpadu a předcházení jeho vzniku nebo zvýšení recyklace a materiálového využití odpadů. Koncepce by se pak měla zabývat i přechodem k cirkulárnímu hospodářství.

Do konzultace se může zapojit každý, od orgánů veřejné moci, přes akademickou sféru a další odbornou veřejnost či zástupce zájmových skupin a nestáních neziskových organizací až po jednotlivce. Dotazník na webu MŽP je potřeba stáhnout, vyplnit a následně zaslat e-mailem.

V současné době je platný aktualizovaný Plán odpadového hospodářství ČR pro období 2015 až 2024 s výhledem do roku 2035. Plán je podle ministerstva klíčovým dokumentem pro realizaci dlouhodobé strategie nakládání s odpady, obalovými odpady a výrobky s ukončenou životností. Zabývá se například předcházením vzniku odpadů nebo minimalizací nepříznivých účinků vzniku odpadů a nakládání s nimi na lidské zdraví a životní prostředí. Součástí aktuálního plánu je i podnět na maximální využívání odpadů jako náhrady primárních zdrojů a postupný přechod k cirkulární ekonomice.

K cirkulární ekonomice by Česko měl posunout i Akční plán pro cirkulární ekonomiku do roku 2027, který schválila vláda v červnu. Sleduje mimo jiné kroky potřebné k minimalizaci odpadu a zvýšení efektivity zdrojů. Cílem je i maximální využití recyklovaných a druhotných surovin. Plán chce zároveň podpořit inovativní a udržitelné přístupy ve výrobě a spotřebě. Jde o efektivní využívání zdrojů ve výrobě a rozvoj oběhových technologií a řešení. Podpoří i osvětu a vzdělávání veřejnosti o výhodách cirkulární ekonomiky.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

18.7.2023 08:05
Odpadové hospodářství, by mělo být především 100% ve vlastnictví státu !
Stejně tak jako pitná voda, výroba elektřiny + distribuce obojího i plynu.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist