Začaly testy volně žijící zvěře kvůli slintavce, všechny vzorky jsou negativní

"Aktuálně se odebírají vzorky od veškeré ulovené vnímavé zvěře ve sběrném středisku pro zvěřinu v Lanžhotu. Do budoucna SVS nevylučuje rozšíření o další sběrné středisko. Vzorky jsou následně vyšetřovány ve Státním veterinárním ústavu v Olomouci. Jedná se o virologická vyšetření odebraných bukálních stěrů (z tlamy) PCR metodou," uvedl zástupce tiskového mluvčího SVS Petr Majer.
Veterináři kvůli riziku zavlečení nákazy do ČR vyšetřují mléko z 57 farem v Jihomoravském kraji. Za dva týdny odebrali 261 vzorků a otestovali jich 219. U žádného z otestovaných vzorků se nákaza nepotvrdila. Účelem preventivních testů je včasné odhalení nákazy v Česku.
Slintavka a kulhavka, která se aktuálně vyskytuje na Slovensku a v Maďarsku, je jednou z nejnakažlivějších infekčních chorob. Virus se vylučuje slinami, močí, trusem a mlékem. Přenáší se kontaktem s nemocnými zvířaty, vzduchem i na povrchu člověka, nástrojů či dopravních prostředků. V ČR byla nákaza naposledy zjištěna v roce 1975. Riziko přenosu na člověka je velmi nízké až zanedbatelné.
reklama