https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranari-se-staraji-o-mlade-rysa-lide-ho-nasli-na-zahrade-u-frydku-mistku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranáři se starají o mládě rysa, lidé ho našli na zahradě u Frýdku-Místku

7.12.2023 01:09 (ČTK)
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Ilustrační foto
Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Do péče Záchranné stanice v Bartošovicích na Novojičínsku se dostalo asi půlroční mládě rysa ostrovida. Na své zahradě ho našli lidé v Dobré u Frýdku-Místku. Po souboji s jejich psem mládě rysa uvízlo na stromě, odkud jej pomohli sundat hasiči. Mládě utrpělo drobná zranění, bylo ve špatné kondici, vyhladovělé, zřejmě přišlo o matku. V péči stanice zůstane do jara, pak se jej ochranáři pokusí vrátit do přírody. Záchranná stanice to dnes zveřejnila na facebooku.
 

Uvedla, že se její pracovníci vydali na místo situaci posoudit, poté co jim lidé z Dobré zatelefonovali, že mají na zahradě zřejmě rysa, který se dostal souboje s jejich psem a následně vylezl na strom. "Zjistili jsme, že skutečně jde o rysa ostrovida, zhruba šestiměsíční mládě, které uvízlo v koruně mohutného ořešáku, ve výšce cca deset metrů. Odchyt tohoto jedince vzhledem k výšce, ve které se pohyboval, nebyl v našich technických možnostech, a tak jsme požádali o pomoc Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje," uvedli pracovníci stanice.

Odchyt zvířete podle nich nebyl jednoduchý, ale podařil se bez dalšího zranění rysa. "Mládě utrpělo drobná zranění po souboji se psem, žádné vážnější, je však ve velmi nízké kondici, vyhladovělé, jeho hmotnost je 5300 gramů. Jde o mládě, které by mělo být s matkou v přímém kontaktu ještě zhruba dalšího půl roku, není schopno samostatného života ve volnosti v zimních podmínkách. Je zřejmé, že se vodící samici něco muselo stát," uvedli ochránci přírody.

Je podle nich malý zázrak, že se tomuto mladému jedinci podařilo přejít frekventované silnice a dostat se bez zranění na zahradu uprostřed obce, kde ho lákala chovaná drůbež. "Mládě zůstane v naší péči do jarního období," uvedli pracovníci stanice. Na dotazy lidí odpověděli, že udělají vše pro to, aby se rysa podařilo vrátit do přírody.

Rys ostrovid je největší kočkovitá šelma žijící na českém území. Je chráněným druhem a patří mezi silně ohrožená zvířata. Je to plachá a samotářsky žijící šelma. Loví menší kopytníky, svou kořist překvapuje rychlým útokem ze zálohy. Vyniká bystrým zrakem a má také výtečný sluch.

Rysové byli v minulosti v Česku zcela vyhubeni. Jejich návratu významně pomohlo v 70. a 80. letech minulého století vypuštění na Šumavě a v sousedním Bavorském lese. Okraj druhé populace zasahuje na území Chráněné krajinné oblasti Beskydy, kde je podle Agentury ochrany přírody a krajiny jedinou velkou šelmou, která se tam pravidelně rozmnožuje. Získat informace o stavu obou populací této vzácné a skrytě žijící šelmy je pro vědce a ochranáře obtížné, podle dostupných údajů žije v Beskydech okolo deseti rysů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.12.2023 06:36
5,3 kg? Nechybělo mnoho a rys byl vyselektován přirozeným způsobem. Kuřátka se budou hodit, občas něco živého (asi králík nebo potkan), aby posiloval nutné reflexy a nebyl z něj neschopný mrchožrout, jak se stávalo v začátcích repatriace.
Odpovědět

Jiří Červený

7.12.2023 09:22
Odpovědět

Zbyněk Šeděnka

7.12.2023 12:37
Snad se podaří záchrana i následná repatriace do přírody. Byla by ho škoda.
Odpovědět
AM

Anežka M

7.12.2023 14:12
Jenom 5 kilo? To je sotva jak náš kocour, když se na zimu vyžere hryzcema a hrabošama ze svých letních 4 kg.

Držím palce ať se podaří ho na jaře vrátit ven.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.12.2023 19:40
To jsem hleděl, na jaky halózky je schopen rys vyšplhat. Voni ti teritoriální samci nejsou asi moc tolerantní k newcomerům, no a jim nezbývá, než při pronásledování využít své váhové výhody a počkat, až pan domácí odejde.
Odpovědět
RP

Radim Polášek

10.12.2023 18:00
Tak aby tomu rysovi ta chuť na chovanou drůbež nezůstala i po návratu do přírody.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist