https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zachranu-zelvicek-u-brehu-usa-zkomplikovalo-pocasi-a-porucha
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Záchranu želviček u břehů USA zkomplikovalo počasí a porucha

29.11.2020 14:48 | BOSTON (ČTK)
Karety Kempovy zvané také karety menší jsou nejmenší mořské želvy, dorůstají jenom do velikosti asi 60 centimetrů.
Karety Kempovy zvané také karety menší jsou nejmenší mořské želvy, dorůstají jenom do velikosti asi 60 centimetrů.
Záchranáři dopravili do bezpečí stovky karet Kempových, které našli na plážích massachusettského Cape Codu polomrtvé kvůli ochlazující se vodě oceánu. Většinu dobrovolníci a záchranáři přesunuli do bostonského akvária a střediska pro mořské živočichy v Bourne v Massachusetts. Třicet karet Kempových ale zamířilo do New Orleansu, ovšem kdyby se tam vydaly pěšky, byly by tam možná rychleji, napsala agentura AP.
 

Jejich přepravu zkomplikovalo počasí, porucha letadla a neplánovaná zastávka v Tennessee. Letadlo sice odstartovalo ve středu, ale kvůli bouři a silnému větru muselo změnit trasu, která vyžadovala dvojí dotankování. Při tom druhém ve městě Chattanooga v Tennessee se při rozjezdu uvolnil ze země kámen a poškodil vrtuli, takže letadlo muselo start přerušit.

Pro karety si přijeli zaměstnanci místního akvária a postarali se o ně přes noc. Ve čtvrtek, na Den díkůvzdání, želvičky naložili do autobusu vypůjčeného na letišti a tím je odvezli až do New Orleansu v Louisianě.

"Když jsme se dověděli, že se letadlo do cíle nedostane včas, následovala smršť telefonátů a do hodiny jsme měli pro želvičky bezpečné zázemí na noc," řekla Connie Merigová z akvária v Nové Anglii.

Karetám se nyní daří dobře, ale než budou moci být vypuštěny, budou potřebovat ještě dost péče.

Karety Kempovy zvané také karety menší jsou nejmenší mořské želvy, dorůstají jenom do velikosti asi 60 centimetrů. Lze je najít v Atlantickém oceánu i na severu až v blízkosti Nového Skotska, ale nejčastěji jsou k vidění v Mexickém zálivu.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist