https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zacina-lov-v-pstruhovych-vodach-vetsina-z-15.000-rybaru-se-u-vody-zastavi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Začíná lov v pstruhových vodách, většina z 15 000 rybářů se u vody zastaví

17.4.2021 00:18 | PRAHA (ČTK)
Současná epidemiologická situace podle něj rybáře neomezuje.
Současná epidemiologická situace podle něj rybáře neomezuje.
Licence | Volné dílo (public domain)
Foto | U.S. Fish and Wildlife Service / Wikimedia Commons
Od včerejška mohou rybáři chystat ve pstruhových vodách. V ČR je zhruba 15 000 držitelů pstruhových povolenek, většina si chvíli u vody nenechá ujít, sdělil ČTK mluvčí Českého rybářského svazu Tomáše Kočica.
 

"I když se může zdát, že současné počasí rybářům příliš nepřeje, pstruzi budou naopak vděční za každou kapku vody a nakonec i za ty nízké teploty. Výběr revírů je opravdu velký - jen těch pstruhových je více než 500," popsal mluvčí.

Současná epidemiologická situace podle něj rybáře neomezuje. "Lov ryb na udici je individuálním sportem, a lov opatrných pstruhů obzvlášť. Navíc i podle platné legislativy mezi sebou rybáři musí při rybolovných technikách, které jsou pro lov pstruhů typické, dodržovat nejméně dvacetimetrovou vzdálenost," připomněl.

Podle svazových statistik předloni rybáři odlovili ve pstruhových revírech 143 335 ryb, průměrný kus vážil 0,54 kilogramu. Z toho bylo 82 201 pstruhů duhových a 28 474 pstruhů obecných.

Za posledních 30 let podle mluvčího úlovky značně klesly. "Částečný vliv na to má změna chování rybářů, kteří si stále více váží úlovku 'potočáka' nebo lipana, takže je po ulovení pouští a nedostávají se tak do statistik úlovků. Mnohem výraznějším faktorem jsou ale změny přímo ve vodních tocích, které mají obrovský vliv na přirozenou reprodukci a růst těchto druhů," uvedl. Je to například změna chemického složení vody, která sice vypadá díky čističkám mnohem čistší než dříve, chybí v ní ale pro ryby důležité živiny. Výrazný vliv pak mají podle něj také sucha, která rybáře v posledních letech trápila.

"Nedostatek vody je kromě klimatické změny způsoben také regulací – napřímením, zkrácením a v mnoha případech dokonce vybetonováním břehů a dna. Takové úpravy koryt jsou pak pro populace našich původních druhů salmonidů zcela nevhodné. Nesmíme zapomenout ani na rybožravé predátory, jako jsou vydra, kormorán, norek, volavka a další - jejich počty jsou na maximech a naprosto se vymkly kontrole," dodal.

Podle něj svaz každoročně vysazuje 1,2 milionu pstruhů obecných, u pstruhů duhových je situace jiná, protože se sami v české přírodě nerozmnožují. "Všechny úlovky pocházejí z vysazení a i proto většina rybářů k sobě do kuchyně raději pozve duháka, než původního pstruha potočního, kterého se jako rybáři snažíme primárně chránit," uzavřel.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

17.4.2021 14:31
Rybařství a myslivost je nesmyslný přežitek ze středovéku.Je to něco jako předení lnu nebo draní peří.Moderní člověk se fotí na instagram,přemyšlí o změné pohlaví a bojuje proti zméné klimatu
Odpovědět
JS

Jarek Schindler

18.4.2021 09:35 Reaguje na karel krasensky
Naštěstí, ne každý musí být až zas tak moc moderní. Vy doma nederete peří? Výborná společenská zábava. Doporučuji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist