https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zahradkari-budou-mit-svuj-zakon-schvalila-ho-snemovna
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahrádkáři budou mít svůj zákon, schválila ho Sněmovna

20.1.2021 14:21 | PRAHA (ČTK)
"Tradice, masovost, prospěšnost vyjadřují podstatu zahrádkářské činnosti," uvedl za předkladatele Adam Kalous (ANO). Ohradil se proti tvrzením, že zahrádkáři mohou fungovat i bez zákona. "Zahrádkáři potřebují ochranu a jasnou definici veřejného zájmu," míní. Jde podle něho také o symbolické vyjádření jejich podpory. Zákon má ale i své odpůrce.
"Tradice, masovost, prospěšnost vyjadřují podstatu zahrádkářské činnosti," uvedl za předkladatele Adam Kalous (ANO). Ohradil se proti tvrzením, že zahrádkáři mohou fungovat i bez zákona. "Zahrádkáři potřebují ochranu a jasnou definici veřejného zájmu," míní. Jde podle něho také o symbolické vyjádření jejich podpory. Zákon má ale i své odpůrce.
Sněmovna schválila zahrádkářský zákon, který má za cíl především upravit postavení a veřejnou prospěšnost zahrádkářského hnutí v českém právním řádu. Zákon upravuje například zahrádkářské osady nebo podmínky pachtu pozemků. Předchozí tři pokusy prosadit takovýto zákon nebyly úspěšné. S nynějším návrhem uspěla skupina tří desítek poslanců z klubů ANO, ČSSD, KSČM, SPD, STAN a KDU-ČSL. Argumentují mimo jiné tím, že obdobný zákon existuje ve všech okolních zemích. Zákon nyní dostane k projednání Senát.
 

Na přijetí zákona naléhal loni také premiér Andrej Babiš (ANO), když řekl, že poslanci by měli spíše schválit zahrádkářský zákon, a nikoli stále řešit epidemii covidu-19. Schválení zákona by podle něj bylo krokem k soběstačnosti Česka v pěstování ovoce a zeleniny. Vláda jako celek zaujala k návrhu neutrální postoj.

"Tradice, masovost, prospěšnost vyjadřují podstatu zahrádkářské činnosti," uvedl za předkladatele Adam Kalous (ANO). Ohradil se proti tvrzením, že zahrádkáři mohou fungovat i bez zákona. "Zahrádkáři potřebují ochranu a jasnou definici veřejného zájmu," míní. Jde podle něho také o symbolické vyjádření jejich podpory.

Zákon má ale i své odpůrce. Například Dominik Feri (TOP 09) ho považuje za naprosto zbytečný a nejlepším důkazem podle něj bude, až se k němu poslanci za několik let vrátí a zhodnotí jeho fungování. "Tohle je zákon nadbytečný, nepotřebujeme ho," prohlásil bývalý ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). "Fakt si myslíte, že musíme každou lidskou činnost regulovat zákonem?" ptal se Bendlův stranický kolega Ivan Adamec. "Vlamujeme se do něčeho, co běží samo," dodal.

Zahrádkářskému spolku bude možné propachtovat pozemek pro zahrádkářskou činnost pouze na dobu určitou, a to nejméně na dva roky. Pokud bude propachtovatelem stát nebo obec, bude nejkratší možná doba pachtu deset let.

Zahrádkářskou činností se bude obecně rozumět veřejně prospěšná činnost zaměřená na pěstování ovoce, zeleniny, květin, užitkových nebo okrasných rostlin, jejich další zpracování nebo úpravu. Na návrh zemědělského výboru poslanci z návrhu vypustili slova, že má jít o činnost především pro vlastní potřebu a potřebu svých domácnosti. Poslanci tak vyhověli námitce vlády, která poukazovala na to, že jen těžko může být za veřejně prospěšnou považována činnost, která primárně slouží k uspokojování vlastních potřeb, a nikoli širších potřeb veřejnosti.

Zahrádkářská činnost má také podle schválené verze zákona výchovný a estetický aspekt pro utváření vztahu k přírodě mladé generace. Podílí se také na ochraně přírody, životního prostředí a pestrosti krajinného rázu.

Na návrh Pavla Kováčika (KSČM) doplnili poslanci zákon o paragraf upravující kulturní hodnoty zahrádkářské činnost a jejich zachování. Zakotvit má, že tradiční pěstování v České republice nepůvodních rostlinných druhů, které specifikuje, je součástí životního stylu pěstitelů a má nesporný celospolečenský význam.

Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, Státní pozemkový úřad a obce měly podle původně předloženého návrhu zohledňovat při sjednávání pachtu skutečnost, že zahrádkaření je veřejně prospěšná činnost. Parlamentní institut však už dříve upozornil na to, že tato úprava je neslučitelná s právem EU. Poslanci proto tento sporný bod vypustili.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (6)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

ss

smějící se bestie

20.1.2021 15:28
Bylo načase, nebo ty tyto pozemky obsadili develópéři a všechno zastavěli !
Odpovědět
JB

Josef BIS

20.1.2021 17:31
Dobrý den, že zrovna Feri je takový odborník který může posuzovat tento zákon je úsměvné. Bendl má asi jako developeři zájem zabrat co nejvíce pozemků které zahrádkářům pronajal v minulosti Socialistický stát a podpořil je. Dnes by chtěli pozemky na různé stavby.-asi si zajistil aby státní úředníci neprodloužili smlouvy s pronajímateli a už to mají předem obhlídnuté. Proto jsou proti,
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

20.1.2021 19:29
Neříkal bych hop, pokud to neschválil i Senát. Jako zahrádkář, ale
na vlastním, tak vím, jak je důležitá jistota nějaké nájemní doby.
I těch deset let je v případě stromů a drobných staveb málo. Ty se vám
rentují až po nějaké době a to i ta kultivace půdy. Pokud si mám z
jaloviny vytvořit úrodnou půdu, tak to trvá léta a s nemalými náklady.
Ale i to málo by byl úspěch, než ten nejistý nynější stav. Znám pár
zahrádkářů, kteří kdysi v dobré víře na tehdy státní půdě vytvořili
hodnotné zahrady a nyní buď platí nájem jako za hrad a nebo skončili.
Jeden známý to psychicky neunesl a předčasně díky tomu umřel. Ztratil
smysl života a na nový začátek už neměl sílu ani finance.
Odpovědět
TJ

Tom Javor

21.1.2021 08:57
Zákon je zbytečnost. Zahrádkaření na svém pozemku je základ. Přežitek socialismu, kdy zahrádkařské osady byly zřízeny kde se zrovna partě lidí zalibilo bez ctění vlastnických vztahů je pouze daň dnešní doby za bordel minulého násilného režimu. Kdo chce zahradničit, měl na to již více než 30 let, aby majekové vztahy si vyřešil. Pronájem a jeho doba trvání jde řešit běžnou nájemní smlouvou, co má každý zemědělec, kde si strany určí doby a podmínky trvání. Zemědělec také nemá speciální zákon kt by mu upravoval jistotu držení pronajaté půdy, sadu.
Odpovědět
RT

Richard Toman

21.1.2021 11:23 Reaguje na Tom Javor
Osobne si teda nepamatuju, ze by se za socialismu zrizovaly zahradkarske kolonie stylem "kde se zrovna parte lidi libilo", jak pisete.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

22.1.2021 11:10
Jsem členem ČZS, nicméně mi uniká smysl tohoto zákona. Kolegové z regionu dlouho bojovali v našem regionu za přijetí této zbytečnosti. V našem regionu obce k zahrádkářům přistupují férově, tak jsem nechápal jejich zápal.
Řekl bych že je to vlámávání se do otevřených dveří.
Naše legislativa je zaplevelena inflací §§§§ a tento zákon jen přispěje k tomuto zaplevelování.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist