https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zahrady-na-prazskem-hrade-navstivily-prvni-den-po-otevreni-stovky-lidi
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zahrady na Pražském hradě navštívily první den po otevření stovky lidí

3.4.2021 01:10 | PRAHA (ČTK)
Vstup do zahrad je zdarma a počet návštěvníků není nijak omezený. Nesmí se tam se zvířaty, na kole či skateboardu. U vchodu stojí policisté, kteří mohou návštěvníky namátkově kontrolovat.
Vstup do zahrad je zdarma a počet návštěvníků není nijak omezený. Nesmí se tam se zvířaty, na kole či skateboardu. U vchodu stojí policisté, kteří mohou návštěvníky namátkově kontrolovat.
Stovky lidí navštívily na Velký pátek zahrady, které se otevřely na Pražském hradě. Nejvíce jich dorazilo do Královské zahrady. Podobně jako v Jižní zahradě a horní části Jeleního příkopu se ale ani tam nesešlo moc lidí najednou. Správa Hradu nezaznamenala žádné incidenty týkající se porušování protiepidemických opatření. ČTK to řekl Vít Novák z tiskového oddělení Pražského hradu. Do zahrad se vydaly zpravidla dvojice nebo rodiny s dětmi, zjistila zpravodajka ČTK na místě. Až na výjimky měli lidé respirátory a dodržovali rozestupy, kvůli chladnějšímu počasí většina nevyužila ani možnosti posezení na lavičce a jen se procházela. Neopakovala se tedy situace z minulých dnů, kdy slunečné počasí vylákalo velké množství lidí často bez roušek na náplavky a do pražských parků.
 

Část zahrad sousedících s historickým sídlem českých králů a prezidentů bude otevřená denně od 10:00 do 17:00. Do Královské zahrady mohou lidé vstupovat od Belvederu, do Jižních zahrad od Opyše a do horní části Jeleního příkopu se dostanou z ulice U Brusnice.

„Nejvyšší návštěvnost zaznamenala Královská zahrada, kterou řádově navštívilo okolo tisícovky lidí,“ řekl ČTK Novák. V Jižních zahradách a horní části Jeleního příkopu podle něj byla návštěvnost v řádu stovek osob. Poukázal na to, že Královská zahrada je rozlohou největší, a návštěvníci se nikde neshlukovali. "Po celý den nebyl zaznamenán žádný incident, veřejnost se chovala velice disciplinovaně, dodržovala hygienická opatření," uvedl. " Neřešili jsme žádný prohřešek proti hygienickým pravidlům,“ dodal.

Například v horní části Jeleního příkopu se mezi 10:00 a 11:00 sešlo v jeden okamžik do stovky lidí. Byli mezi nimi zejména starší lidé v párech a rodiny s dětmi. „Bydlíme v Praze 6, tak to nemáme daleko. Chtěli jsme s manželem někam blíž přírodě a tady jsme se podívat ještě nebyli, tak jsme se rozhodli, že dneska se to hodí. I počasí je fajn, aspoň tu není tolik lidí,“ řekla ČTK starší paní, která se do Jeleního příkopu vydala se svým mužem. V Královské zahradě bylo podle odhadu zpravodajky ČTK kolem poledne asi 50 lidí a v Jižních zahradách zhruba 30. Lavičky byly až na výjimky prázdné.

V Královské zahradě pobíhalo několik předškolních dětí bez roušky a jeden muž šel s respirátorem pod nosem, jinak měli všichni nos a ústa zakryté. V Jižních zahradách postávala na vyhlídce čtveřice lidí bez roušek či respirátorů a několik lidí si nos a ústa odkrylo při cestě k zahradám, když šli nahoru po Starých zámeckých schodech.

Vstup do zahrad je zdarma a počet návštěvníků není nijak omezený. Nesmí se tam se zvířaty, na kole či skateboardu. U vchodu stojí policisté, kteří mohou návštěvníky namátkově kontrolovat. Například u horní části Jeleního příkopu nepustili dovnitř ženu, která přišla se psem. Pražský hrad zrušil plošné vstupní kontroly, které před několika lety zavedl. Nádvoří Hradu s výjimkou katedrály sv. Víta zůstávají kvůli protipandemickým opatřením uzavřená.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist