Zákon, který umožní snížit podporu OZE, míří ke schvalování
25.10.2024 21:47 | PRAHA
( ČTK)
Ilustrační foto Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Sněmovna propustila do závěrečného čtení vládní novelu energetického zákona, která má vládě umožnit snížit objem peněz ze státního rozpočtu na podporu obnovitelných zdrojů energie. Novela, nazývaná Lex OZE III, měla v předložené podobě především upravit pravidla pro ukládání elektřiny a také sdružování její výroby i spotřeby, tedy pro agregaci a akumulaci. Vláda do ní chce svůj záměr ohledně omezení podpory vložit prostřednictvím pozměňovacích návrhů. Poslanci se dnes přihlásili zhruba ke čtyřem desítkám návrhů.
Projednáním novely skončilo dnešní jednání Sněmovny. Poslanci se opět sejdou příští úterý.
Ve středu o záměru snížit náklady státu na obnovitelné zdroje mluvil ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Vláda chce přesněji a individuálně vyhodnocovat výnosnost provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Teprve na základě toho vyhodnocení bude poskytovat dotace. Na obnovitelné zdroje chce stát v příštím roce stejně jako letos vyčlenit 8,5 miliardy korun.
Kabinet navrhl například individuální vyhodnocování výnosnosti provozu solárních elektráren, zejména těch uvedených do provozu v letech 2009 a 2010. Vláda bude také podporu vyplácet na nižší úrovni než dosud. Současné výnosové procento ve výši 8,4 procenta pro elektrárny uvedené do provozu v letech 2006 až 2012 může být podle ministerstva financí v souladu s evropskými pravidly sníženo až na 6,3 procenta.
Před těmito změnami varuje opoziční hnutí ANO. Podle předsedy jeho stínové vlády Karla Havlíčka to podkopává důvěru investorů v ČR. Podle Solární asociace můžou změny vést ke krachu některých provozovatelů.
Předseda hospodářského výboru Ivan Adamec (ODS), který pozměňovací návrhy umožňující snížení podpory předložil, ale dnes upozornil, že to ještě neznamená, že pro ně bude hlasovat. Ujistil, že se jimi bude velmi důkladně zabývat hospodářský výbor. Poznamenal, že když byla jeden den tisková konference, tak druhý návrhy předložil jako vládní poslanec.
Novela by podle ministerstva průmyslu měla zlepšit řízení výkonové rovnováhy v soustavě, odběratelům by měla například umožnit regulaci spotřeby podle aktuálních cen energií. Dosud úprava těchto podmínek v české legislativě scházela, což komplikovalo její rozvoj. Zákazníkům by měla novela přinést nezávislý srovnávač cen elektřiny i další opatření na jejich ochranu.
Srovnávač cen umožní porovnávat nabídky dodávek elektřiny a plynu včetně nabídek smluv se spotovými cenami. Určený bude zákazníkům odebírajícím elektřinu na hladině nízkého napětí a zákazníky s roční spotřebou plynu do 630 MWh, tedy hlavně pro domácnosti. Ze zákona půjde o informační systém veřejné správy. Srovnávač cen bude spravovat Energetický regulační úřad. Zákon by měl také po novelizaci zakázat obchodníkům s elektřinou, aby podmiňovali uzavření smlouvy zákazem sdílení elektřiny nebo omezením množství, které může zákazník sdílet.
reklama
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (11)
Současné oteplování je přirozenou fází související s ukončením malé doby ledové teprve v roce 1850. Vše ostatní je pouze fantazírování pavědců a politiků s poločasem rozpadu jejich domněnek cca 5 let. Od konce 60. let pavědci strašili dramatickým nástupem nové doby ledové, abychom se v roce 1989 dozvěděli že stoupající hladina moří „vyhladí národy“ do roku 2000, a v roce 2008 Al Gore varuje, že Arktida bude do roku 2013 bez ledu, a v roce 2014 John Kerry prohlásil: „Máme 500 dní na to, abychom se vyhnuli klimatickému chaosu,“....atd, atd. Tak se skuteční vědci proboha probuďte, ozvěte se, zpochybňujte, hlavně nepapouškujte názory a narativy bláznů a jejich přitakávačů očekávajících tučné zisky, štědré dotace ekonomických a často i ekologických nesmyslů a kamarádské penězovody.
Odpovědět
Je až zoufalé, jak tu někdo prezentuje svoji absolutní neznalost zcela základních poznatků o svém životním prostředí.
Argumentovat pavědci a výkřiky nějakých ekomagorů, je velmi primitivní demagogie, sorry jako.
Odpovědět
Pane Hanzl, chápu, pro vás může být zoufalstvím, že všichni lidé nevyznávají současnou verzi klimatického náboženství. Pro jiné lidi, může být zase zoufalstvím, koukat kolem sebe, jak je již od konce druhé světové války, lidstvo neustále strašeno různými pseudovědeckými teoriemi o blížících se pohromách pro lidstvo, kterými politici zdůvodňují svá nepopulární rozhodnutí Každá ta katastrofická teorie, časem na lidi přestává účinkovat, a proto je nahrazena teorií novou. Viz třeba teorie: přemnožení lidstva v rozvojových zemích, nástup doby ledové, ozónová dírka, globální oteplování, klimatická změna, klimatická krize. A mezi tím, ty moderní, pžed tím neznámé epidemie nemocí, jako: AIDS, BSE, SARS, různé druhy zvířecích chřipek, Zika, Cov19, mpox. Nemocí, většinou prý vznikajících a šířících se, ze "zaostalých zemí třetího světa", kde jsou prý špatné hygienické návyky...
Všechno toto strašení, je jen k ovládnutí lidí, k upevnění moci a přesunu majetku.
Odpovědět
A země je stejně placatá. To mi nikdo nevymluví. Já to tak vidím z okna!
Odpovědět
Jo, a kolem ní, na kraji světa, je jen slané moře a za ním žijí už jenom lvi!
Odpovědět
FVE bez dotace si pořídilo minimum investorů - většinou fandové a svépomocí. Ti ostatní si spočítali, že bez dotace je to investice bez ekonomické návratnosti a tak je to se všemi občasnými zdroji energie. Za ten bilión, co nás stál solární tunel, už mohlo stát v Dukovanech a Temelíně několik nových bloků - stabilní zdroj na desetiletí.
Odpovědět
Bylo načase snížit, nebo dokonce ukončit podporu nesmyslům, ale otázkou
budou arbitráže, pokud byly smlouvy právně "neprůstřelné" a nelze je jen
tak zrušit změnou zákona. Retroaktivita prochází pouze tehdy, když je
znevýhodněním chudých a bezmocných, ale když jde o bohaté a mocné, tak
ten zákon shodí ústavní soud ze stolu, neboť tam soudí ti "správní"
soudci. Snížit valorizace důchodcům soudům nevadí, ale snížit valorizace
jejich platů je protizákonné. Kéž by takovou možnost jako soudci měli
i jiní lidé a mohli si jako oni a poslanci rozhodovat o výši příjmů.
Jak to s podporou OZE bude? O to, co bude méně vyplácet stát, tak o to
více zaplatí spotřebitelé a solárníci o to své nepřijdou. Stát ušetří
a spotřebitelé opět prodělají. Jen se to jinak přenastaví a pojmenuje.
Odpovědět
Ale byl by to signál, že všechny zlodějny pod zelenými hesly neprojdou. A nebylo by marné ani to, že leckdo by nechal svou FVE zrušit resp. by ji nechal zchátrat.
Odpovědět
Zase nevíte nic o ničem, že? Důchodci dostali přidáno v době vysoké inflace asi +30%, na průměru to dělá snad +6000 měsíčně. A to mimořádnými valorizacemi v rámci nákupu voličů, jenže ty jsou brány jako základ valorizace další. Nechat to beze změny, nemá šanci to stát zafinancovat, tak se vrátili na původní schéma na dobu před koronáčem (za Babiše). Tehdy nikdo neprotestoval, teď se můžou všichni poondit.
Politici a soudci mají platy zmražené, nedostali ani vorla. Takže se má přidat asi 7%. Je to jasné? Jednodušeji to neumím.
Odpovědět
Pane Hanzl, ti důchodci inflaci nezpůsobili. Místo toho, ve svém produktivním životě, ze svých daní, financovali chod státu a jeho rozvoj. Stárneme všichni, i vy. Pokud se dožijete, též budete důchodcem. Pak vás, možná, při pohledu na vyměřený důchod a ekonomickou realitu, tyto řeči přejdou.
Odpovědět
|
|