Zákon o ústavní ochraně vody by mohl platit od července 2023
Podle dokumentu je smyslem navrženého zákona posílit ochranu životního prostředí jako celku se zdůrazněním šetrného využívání přírodních zdrojů, především vody a půdy coby nejzranitelnějších složek, nejvíce zasažených změnou klimatu.
"Voda a půda jsou zdůrazněny s ohledem na svou zranitelnost, zejména pak v kontextu změny klimatu, s ohledem na svůj význam pro další složky životního prostředí, které jsou na vodu a půdu navázány. Akcentování šetrného využívání vody a půdy bude rovněž představovat příkaz zákonodárci, aby při tvorbě zákonů ochranu vody a půdy zohledňoval," uvedli autoři návrhu.
Podle MŽP by také zákon sjednotil terminologii v oblasti práva životního prostředí. Změna spočívá v nahrazení zastaralého a právně nedefinovaného označení "přírodní bohatství" legislativně zakotveným termínem "životní prostředí".
Ústavní ochrana vody je součástí programového prohlášení vlády Petra Fialy (ODS), která předložení návrhu slíbila do konce letošního roku. To, že se podařilo návrh připravit pro připomínkové řízení zmínila bývalá ministryně životního prostředí Anna Hubáčková (za KDU-ČSL) při úterním převzetí řízení MŽP vicepremiérem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Připomínkovat návrh zákona je možné do 30. listopadu.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (3)
Jaroslav Řezáč
16.11.2022 08:54vaber
16.11.2022 08:56aby se vlk nažral a koza zůstala celá
Jindřich Duras
16.11.2022 09:25Jednak už právo na zdravé prostředí a ochrana přírodního bohatství už v Ústavě je.
Dále znění navrhovaného ÚZ nepřináší NIC nového, lepšího, pokrokovějšího...
A hlavně - konkrétní pokrok je nezbytné dělat na úrovni zákonů a podzákonných předpisů (nařízení vlády, vyhláška). Tam se láme chleba a určují se objemy znečištění, nejvyšší přípustné koncentrace škodlivin ve vodách atd. Jenže tahle sféra je pod rozhodujícím tlakem příslušných lobby. A s těmi si to velkohubí politici ale fakt nechtějí rozházet.
Omlouvám se za upřímnost.