https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zarizeni-pro-vypusteni-radioaktivni-vody-z-fukusimy-do-oceanu-je-hotove
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zařízení pro vypuštění radioaktivní vody z Fukušimy do oceánu je hotové

27.6.2023 00:25 | TOKIO (ČTK)
Zařízení pro plánované vypouštění radioaktivní vody z jaderné elektrárny Fukušima do oceánu je hotové. Podle agentury AP to oznámila společnost TEPCO, která elektrárnu poškozenou v důsledku silného zemětřesení z března 2011 provozuje. Vypouštění kontaminované vody, které vzbuzuje kritiku v Japonsku i sousedních zemích, by mělo začít během léta.
 

Společnost TEPCO včera oznámila, že dokončila stavbu tunelu, jímž bude vypouštět kontaminovanou vodu do oceánu. Ve středu začne bezpečnostní inspekce zařízení. Přesné datum, kdy se začne vypouštět kontaminovaná voda do oceánu, nebylo oznámeno. TEPCO věří, že se tak stane letos v létě.

Kontaminovaná voda se nachází uvnitř areálu elektrárny ve zhruba tisícovce nádrží. Voda je stále mírně radioaktivní a před vypuštěním do oceánu se dále naředí, aby radioaktivita dosáhla bezpečných hodnot a aby se snížil možný dopad na životní prostředí. Celý proces vypuštění má trvat desítky let.

Proti plánu se postavili místní rybáři či okolní země, například Jižní Korea a Čína. Zástupci společnosti TEPCO a vlády tvrdí, že likvidace kontaminované vody je nezbytná, například pro omezení nebezpečí nekontrolovaného úniku při dalším zemětřesení či cunami. Likvidace vody je podle nich nezbytná pro úplnou demontáž jaderné elektrárny. Žádných škod se neobává ani Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE).

Vědci nemají k vypuštění jednotný postoj. Podle některých je možné ho provést bezpečně a vyzývají k co největší míře transparentnosti. Jiní vědci naopak varují, že dlouhodobé dopady vypouštění radioaktivní vody do oceánu nejsou známy.

Silné zemětřesení a cunami způsobily v roce 2011 kolaps chladicího systému jaderné elektrárny ve Fukušimě. To pak způsobilo roztavení tří reaktorů, ze kterých se do okolí rozšířilo obrovské množství radiace. Nahromaděná voda v areálu sloužila především k chlazení reaktorů při zásahu hasičů a záchranářů.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

RP

Radim Polášek

29.6.2023 12:59
Vypouštění té vody je nezbytné, protože ji nelze žádným známým způsobem vyčistit.
Odpovědět
MM

Milan Milan

3.7.2023 22:17
Prosím?? Takže budeme tupě koukat jak si japonci zlegalizují šlendrián a zamoří oceány? Poločas rozpadu tohoto sajrajtu minimálně desítky, spíše stovky let. To nám budoucí generace pěkně poděkují. No hlavně, že vám nesmí prosakovat žumpa a že víme jak škodí klimatu topení fosilními palivy a dokonce prý i dřevem.....
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist