https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdar-n.s.chce-ukazat-kolik-odpadu-zustava-u-popelnic-naveze-ho-na-namesti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Žďár nad Sázavou chce ukázat, kolik odpadu zůstává u popelnic, naveze ho na náměstí

30.8.2023 19:25 | ŽĎÁR NAD SÁZAVOU (ČTK)
>U nádob na odpad ve městě posbírají pracovníci měsíčně přes tunu vyhozených objemnějších věcí, jako jsou matrace, elektrospotřebiče nebo nábytek, a asi tunu papírových krabic a kartonů. Kvůli úklidu musí tato stání speciálně objíždět s vozem. Ilustrační foto
>U nádob na odpad ve městě posbírají pracovníci měsíčně přes tunu vyhozených objemnějších věcí, jako jsou matrace, elektrospotřebiče nebo nábytek, a asi tunu papírových krabic a kartonů. Kvůli úklidu musí tato stání speciálně objíždět s vozem. Ilustrační foto
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Radnice ve Žďáru nad Sázavou chce ukázat lidem, kolik odpadu zůstává odloženo u popelnic a kontejnerů. Jde o kartony, elektrospotřebiče i nábytek. Odpadky sebrané za tento měsíc nechá 1. září navést na náměstí, čímž zahájí dlouhodobou osvětovou kampaň. Uklízení tohoto nepořádku ročně stojí 400 000 korun, které by se daly využít lépe, uvedl starosta Martin Mrkos. (STAN, za Žďár-živé město).
 

"Jenom pro představu, to je částka, za kterou lze pořídit 20 laviček, 25 stromů, udělat malé dětské hřiště," řekl Mrkos. Hromada odpadu na náměstí bude za mobilním oplocením týden. Starosta připustil, že se to může jevit jako kontroverzní, ale o to podle něj jde. "Díky tomu, věříme, si veřejnost všimne, že tohle je skutečně nějaký problém," řekl.

U nádob na odpad ve městě posbírají pracovníci měsíčně přes tunu vyhozených objemnějších věcí, jako jsou matrace, elektrospotřebiče nebo nábytek, a asi tunu papírových krabic a kartonů. Kvůli úklidu musí tato stání speciálně objíždět s vozem. Do svozového auta, do něhož se sype obsah kontejnerů na tříděný odpad, se volně odložené věci přidat nedají. Ještě hůř se kartony uklízí, když rozmoknou, navíc se pak už nedají recyklovat.

Dát ke všem stáním s kontejnery a popelnicemi kamery by podle starosty bylo hodně drahé, protože jich je ve městě mnoho. U nejproblematičtějších míst se mohou použít fotopasti.

Edukativní kampaň bude zaměřená na obyvatele, kteří třeba neví, že manipulace s odpadem mimo kontejnery je složitější a že takovým odkládáním podstatě zakládají černou skládku, uvedl Mrkos. K osvětě radnice použije i spoty, které se budou promítat v kině před filmem, městská média a sociální sítě. Náklady na kampaň podle starosty budou malé, město ji udělá samo.

Velké kartony je potřeba rozřezat a sešlápnout, aby se daly dát do kontejneru. Objemnější odpady mohou obyvatelé města podle jeho webu zdarma odložit ve sběrném dvoře v Jihlavské ulici.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

SV

Slavomil Vinkler

31.8.2023 09:01
No jestli je na 1 Jihlavu 1 ekodvůr, tě pic.
Odpovědět
TS

Tonda Selektoda

1.9.2023 09:59
Zákon o odpadech jasně stanoví, že původcem a tedy i vlastníkem komunálního odpadu je obec. Komunálním odpadem smí nakládat pouze osoba k tomu oprávněná. Jestli si chce obec na náměstí zřizovat nějakou mezideponii komunálního odpadu, mělo by to být v prvé řadě provedeno a před zneužitím takové skládky k ukládání dalšího nepořádku a před případným zcizováním tohoto majetku obce zajištěno, dle zákona o odpadech, v souladu s předpisy požární ochrany a hygienickými normami.
Jen tak dál! Předveďte názorně občanům, že nepotřebný majetek, lze ukládat i na náměstí nebo před radnici a odpadkový koš lze přinést a vysypat starostovi před dveře jeho kanceláře!
Odpovědět
JK

Jiří Kvítek

4.9.2023 07:19 Reaguje na Tonda Selektoda
jen pro upřesnění: tohle měla být odstrašující výstavka!

Vizualizace měsíční produkce odpadů, nic víc.

Ale máte pravdu v tom, že to může spustit nežádoucí "domino efekt", který se pak obtížně zastavuje.

A k Vašemu výroku:

"Zákon o odpadech stanoví, že původcem a tedy i vlastníkem komunálního odpadu je obec."

já jen dodám chybějící část souvětí:

"od okamžiku, kdy osoba odloží odpad na místo obcí k tomuto účelu určenému."

Takže když to někdo dá kam nemá, výrok neplatí a obec se původcem ani majitelem nestane!
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist