https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zdojnasobit-vykon-jadernych-elektraren-je-mimo-nase-schopnosti-rika-sefka-sujb-drabova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zdvojnásobit výkon jaderných elektráren je mimo naše schopnosti, říká šéfka SÚJB Drábová

28.5.2015 14:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Podle Dany Drábové se vize dalších čtyř bloků nepotkává se schopnostmi této země. „Nejde jen o peníze, ale opravdu také o schopnosti,“ řekla Drábová.
Podle Dany Drábové se vize dalších čtyř bloků nepotkává se schopnostmi této země. „Nejde jen o peníze, ale opravdu také o schopnosti,“ řekla Drábová.
Foto | Martin Mach Ondřej / Ekolist.cz
Aktuální energetická koncepce počítá s tím, že by se ve výhledu do roku 2040 měl zdvojnásobit výkon českých jaderných elektráren. Šéfky Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dana Drábová to nepovažuje za reálné. Uvedla to v rozhovoru pro týdeník Respekt.
 

Podle Dany Drábové se vize dalších čtyř bloků nepotkává se schopnostmi této země. „Nejde jen o peníze, ale opravdu také o schopnosti,“ řekla Drábová.

Aktualizace státní energetické koncepce byla schválena 18. května. Jaderná energetika dostává v koncepci velký význam. Mezi primárními energetickými zdroji se má stát nejvýznamnějším zdrojem a dominanci bude mít také v oblasti výroby elektřiny, kde je v plánu podíl jádra okolo 50 %.

Jako dílčí cíl ASEK mimo jiné stanovuje: „Podpořit a urychlit proces projednávání, přípravy a realizace nových jaderných bloků ve stávajících lokalitách jaderných elektráren o celkovém výkonu do 2 500 MW, respektive roční výrobě ve výši cca 20 TWh v horizontu let 2030 – 2035 včetně nezbytných kroků mezinárodního projednávání.“

Jak však vyplývá z rozhovoru s Danou Drábovou, jaderná budoucnost české energetiky je daleko víc sen „atomově naladěné vlády“. Drábová celkově koncepci hodnotí jako „rozumně postavenou“ vzhledem k tomu, jaké zdroje máme k dispozici.

Drábová v rozhovoru uvedla, že pro Českou republiku je důležité nahradit dva tisíce megawatt výkonu elektrárny Dukovany, jejíž bloky by měly jít v roce 2035 do penze. „Začít s přípravou jejich náhrady, s Dukovany číslo pět, co nejdřív je tedy nanejvýš potřeba,“ říká Drábová v rozhovoru pro Respekt, ve kterém se také vyjadřuje k obnovitelných zdrojům energie či záměru vystavět továrnu na výrobu jaderného paliva, který je podle ní nesmyslný.

Plány souběžně stavit dva bloky v Dukovanech a dva bloky v Temelíně je podle Drábové snaha ulovit příliš zajíců najednou.

Další rozvoj jaderné energetiky je kritizovaný i českými nevládními organizacemi. Podle nich je jádro prostě příliš drahý energetický zdroj. Hnutí Duha, Calla a Greenpeace vidí lepší cestu v úsporách a obnovitelných zdrojích energie.


reklama

 

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist