Ze zemí EU zmizelo od roku 1980 na 600 milionů hnízdících ptáků
Autoři studie odhadli, že mezi lety 1980 až 2017 poklesla celková populace evropských ptáků o 17 až 19 procent, což odpovídá ztrátám mezi 560 až 620 miliony jedinců. "Ve skutečnosti během tohoto období ubylo až 900 milionů ptáků, ztrátu však vyvažuje nárůst početnosti některých druhů o přibližně 340 milionů jedinců," uvedli zástupci ČSO. Dodali, že značný podíl na ztrátách má velmi výrazný pokles malého počtu běžných druhů, u několika ptačích druhů naopak populace výrazně narostly.
Nejvíce zasažený druh, vrabec domácí, přišel o polovinu své populace. U jeho blízkého příbuzného, vrabce polního, poklesla populace zhruba o 30 milionů jedinců. Odborníci připomněli, že na oba druhy dopadá intenzivní zemědělství, vrabec domácí však mizí i z měst - kvůli nedostatku potravy, hnízdních příležitostí, šíření ptačí malárie i znečištěnému ovzduší.
Výrazně ubylo i konipasů lučních, 97 milionů jedinců, následují špaček se ztrátou 75 milionů a skřivan polní, jehož populace poklesla o 68 milionů jedinců. Fakt, že jsou nejvyšší ztráty právě u polních a lučních ptáků, je podle ČSO důsledkem postupů intenzivního zemědělství. Početnost však dost poklesla i u dálkových migrantů - vedle konipasa k nim patří i budníček větší či podřád bahňáků. Podle ČSO to ukazuje na nutnost ochrany těchto migrantů podél jejich tahových cest.
Výzkum však také ukázal, že zatímco v 80. a 90. letech počty ptáků hodně klesaly, v poslední dekádě se tempo zpomalilo. Evropské směrnice o ptácích a o stanovištích tak podle odborníků právně chrání prioritní druhy a přispívají k jejich ochraně i zachování stanovišť.
"Příkladem může být sedm druhů dravců, jejichž počty během posledních desetiletí stouply v důsledku zvýšení jejich ochrany, snížené míry pronásledování a omezení používání pesticidů či zavedení cílených projektů na obnovu jejich populací. Bez zavedení těchto směrnic by populační pokles mnoha druhů byl bezesporu ještě o mnoho výraznější," míní zástupci ČSO. Práce podle nich také potvrzuje výsledky předchozích výzkumů, které ukázaly velké ztráty druhové rozmanitosti.
"V příštím roce se bude konat zasedání Úmluvy OSN o biologické rozmanitosti, na kterém se bude diskutovat o budoucnosti celosvětové biologické rozmanitosti a způsobech, jak zvýšit úsilí v oblasti ochrany přírody zaměřené na prevenci vymírání a obnovu početnosti druhů. Naše studie je varovným signálem, že vymírání druhů a 'tiché jaro' jsou skutečnou hrozbou," uvedla hlavní autorka studie Fiona Burnsová z Královské společnosti pro ochranu ptáků. "Plně podporujeme zajištění pevného rámce, který by ochranu přírody postavil do popředí všech celosvětových plánů," dodala výzkumnice
Na výzkumu spolupracoval mezinárodní tým výzkumníků z Královské společnosti pro ochranu ptáků, BirdLife International a ČSO. Studie se zakládá na údajích Celoevropského monitoringu běžných druhů ptáků, projektu Evropské rady pro sčítání ptáků a povinných zpráv členských států EU, které musejí podle směrnice EU o ptácích podávat Evropské komisi.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (25)
Miroslav Vinkler
16.11.2021 10:54Ta čísla jsou varující, a to jde o segment,který je velmi dobře zmapován. A co třeba hmyz ?
Místo trdlování s gryndýlem bychom se daleko důrazněji měli zaměřit na skutečnou kvalitu životního prostředí.
Jednoznačně tvrdím, že biodiverzita je klíčovým kritériem ,jak na tom jsme ve skutečnosti. A tady doslova balancujeme na hraně propasti.
Pavel Hanzl
16.11.2021 13:27 Reaguje na Miroslav VinklerA to "trdlování s grýndýlem" ja zaměřeno právě pro ochranu biodiverzity celé Evropy, včetně hmyzu i ptáků.
Miroslav Vinkler
16.11.2021 13:57 Reaguje na Pavel HanzlGD je z 99% postaven na údajném technologickém průlomu OZE a dalším ohňostrojem investic do materiální techniky.
To je vše.
Pavel Hanzl
16.11.2021 16:09 Reaguje na Miroslav VinklerJe to samozřejmě vymyšleno celé tak, aby Evropa nezchudla, aby neztratila konkurenceschopnost (což ropáci vyčítají gryndýlu nejvíc), tzn. aby to bylo akceptované většinovou společností. Cirkulární ekonomiky a rozvoj směrem dovnitř, s menšími nároky na zroje a suroviny, čistá energie.
Vy to nekritizujete z ropáckého pohledu ale z jakéhosi "mužického", protože pro vás je ÚPLNĚ VŠECHNO, co dělá demokratická Evropa špatně.
I kdyby to bylo to, co vy si přesnš myslíte.
Miroslav Vinkler
16.11.2021 16:21 Reaguje na Pavel HanzlDělá se však "po bruselsku" tedy hubou a v reálu se na to doslova sere.
Zrovna teď ČT uvedla v Nedej se ! ,druhý díl o rozhledně na K.S. , kde vystupuji také. Podívejte se na to a pak vykládejte o biodiverzitě v G.D.
Pavel Hanzl
16.11.2021 21:24 Reaguje na Miroslav VinklerMožná proto hloupí ropáčci pořád melou, že GD je hlavní viník současné plynové krize.
Pavel Hanzl
16.11.2021 21:25 Reaguje na Miroslav VinklerTo by bylo fakt na mrtvici.
Jan Marján
16.11.2021 22:24 Reaguje na Pavel HanzlPavel Hanzl
17.11.2021 17:38 Reaguje na Jan MarjánCelý grýndýl je jen nějaká proklamace s naprost nulovým vlivem na nic, protože není ani uzákoněn ani odhlasován.
karel krasensky
16.11.2021 14:49 Reaguje na Pavel HanzlJarka O.
17.11.2021 09:31 Reaguje na Miroslav VinklerMiroslav Vinkler
17.11.2021 16:41 Reaguje na Jarka O.Strategie energetiky založená na OZE znamená doslova exponenciální nárůst materiálů - zejména vzácných a barevných kovů, plastů a další kvanta energie nutná pro dobývání, úpravu a výrobu materiálové základny pro OZE .
K tomu nevyřešená recyklace vysloužilých součástí.
Znamená to pouze a jedině další devastaci životního prostředí, další úbytek biodiverzity. Doslova vyhánění čerta belzebubem.
A s chybnou strategií lze možná vyhrát nějakou bitvu , nikdy však ne válku.
Pavel Hanzl
17.11.2021 17:47 Reaguje na Miroslav VinklerFVE potřebue sklo, plast, železo a mikro množství křemíku a stopové množství selenu, případně něčeho jiného.
Recyklace prakticky úplně všeho je známá a provádí se, ovšem je to trochu drahé.
proti neskutečné davastaci celé krajiny uhelnými rumpováky a ničení atmosféry je to zcela nesrovnatelné.
Mě by jen zajímalo (vím, že mám smůlu jako vždy, kdy jsem se ptal), jakou jinou cestu si má teda lidstvo vybrat. Stoprocentní jádro to skutečně není....
smějící se bestie
16.11.2021 15:35Přitom všechni možní predátoři přemnožení, téměř všude se svítí celé noci a přednost má " anglický " trávník také téměř všude, v jižních státech tažné ptactvo loví ve velkém !
Co proti tomuto dělají, ti kecálkové ?
Marcela Jezberová
16.11.2021 16:29Petr Pekařík
18.11.2021 07:13 Reaguje na Marcela JezberováProtože krmím venku , mám tu na zimu klidně i stovku vrabců. Mizení jaksi nevidím. Je to o potravní a hnízdní nabídce.
Petr
16.11.2021 17:16Vedeme si skvěle.
Petr
17.11.2021 08:19Odhaduje se, že lidská civilizace za dobu existence vyhubila 50 % biomasy, tedy života na Zemi (hlavně odlesněním).
Jestli v poledních letech dochází k prudkému dalšímu úbytku biosféry, tak je něco moc špatně a měli bychom okamžitě zjistit co a proč. Kde nepřežije nic jiného, tam nepřežije ani člověk. Už třeba jen proto, že hlínu jíst nejde (to pro ty jednodušší, kterým nic nevadí).
Zatím to vypadá, že jsme biosféru výrazně poškodili. Co bude dál?
Jarka O.
17.11.2021 09:30Smutná pravda je, že přibylo strak a jiných krkavcovitých a že úřady, myslivci, ochranáři ve věci těchto škůdců předstírají hluchotu. Nepomůžou, je jim to jedno. Tak co máme dělat my, kterým na krajině a pěvcích záleží a nemáme doma vzduchovku.
Petr
17.11.2021 14:34 Reaguje na Jarka O.Vyřeší mízení ptáků vystřílení i těch ještě zbývajících? Sice obnovíme rovnováhu, ale vrátí to ptáky?
Není řešením naopak vrátit ptákům svět, který jsme jim vzali? Nechat žít i něco jiného, než jen sebe?
Jarka O.
17.11.2021 15:45 Reaguje na PetrPodle článku je poznat největší úbytek u vrabců a trochu méně u několika běžných druhů a u několika druhů zas ptáků přibylo. Zdá se mi, že úbytek pěvců souvisí dost s přírustkem dravců. Úbytky podle originál článku nastaly v záp. Evropě už v 80kách a ve vých. Evropě později, od 90tek. Jakoby přírodě naše svoboda neprospěla. Od 90tek se celkové počty ptáků v Evropě snižují, ale zas různě u různých druhů, některých přibylo, tak zas tak jednoznačně negativní ta čísla nejsou, viz ti přemnození vrabci. O strace se článek nezminuje. Ale do 90. let jsem straku nikdy neviděla. Ted jsou straky vidět, létají v zahradách a jinak je tam ticho, ubývá třeba čermáčků. Císla asi někdo má, já ne.
V rámci greendealu se ptákum jejich svět nevrátí, jestli bude krajina zaplácnutá soláry. Ale bylo trochu vidět v průběhu minulého ročníku korony, jak se najednou na místech, kam dřív chodili lidé, objevila zvířata do té doby schovaná mimo dosah člověka. Jen se ptám, proč musí být opatření na návrat zvířat tak drastická, když se to dá udělat jednodušeji, změnou hospodaření. K poslední vaší větě, tak tu nemyslíte vážně, že ne, že by to někdo chtěl realizovat, žít bez zvířat?
Petr Pekařík
18.11.2021 07:16 Reaguje na Jarka O.Jarda Vesničan
18.11.2021 20:51 Reaguje na Jarka O.Jarka O.
18.11.2021 22:16 Reaguje na Jarda VesničanJak se zbavit strak by me zajímalo. Já mušku mivala dobrou, chybí mi jen ta Slavie:-)