https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelen-v-parku-zamku-kinskych-ve-valasskem-mezirici-ceka-obnova
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeleň v parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí čeká obnova

28.10.2020 00:09 | VAL. MEZIŘÍČÍ (ČTK)
Město nechalo vypracovat dendrologický průzkum, který k ošetření určil 188 stromů.
Město nechalo vypracovat dendrologický průzkum, který k ošetření určil 188 stromů.
Foto | Radim Holiš / Wikimedia Commons
Zeleň v památkově chráněném parku zámku Kinských ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku čeká v příštím roce obnova. Dvě stovky stromů se dočkají odborného ošetření a v plánu je výsadba více než 150 nových dřevin, sdělila mluvčí radnice Jakub Mikuš. Některé stromy však dřevorubci pokácí.
 

"Zámecký park je od roku 1964 spolu se zámkem Kinských, který vlastní Zlínský kraj, chráněn jako kulturní památka. Město ve spolupráci s odborníky i zástupci Národního památkového ústavu pravidelně pečuje o zeleň a dřeviny, které jsou největší hodnotou parku," uvedl mluvčí. Park se vzácnými dřevinami byl založený na přelomu 18. a 19. století.

Město nechalo vypracovat dendrologický průzkum, který k ošetření určil 188 stromů. "Dalších 51 stromů je pak nezbytné smýtit kvůli zhoršenému zdravotnímu stavu. Zároveň však počítáme s výsadbou 57 nových stromů a 98 vzrostlých keřů," uvedla místostarostka Yvona Wojaczková (ANO).

Obnova by měla stát asi 4,7 milionu korun, město požádalo také o dotaci, která by mohla činit téměř 2,3 milionu korun. "Zbývající náklady by pak uhradilo město. Tato údržba zeleně v zámeckém parku je nezbytná k zachování vysoké hodnoty celého areálu," uvedla Wojaczková.

Práce by měly začít v lednu příštího roku. "S ohledem na vegetační klid proběhne do konce března také kácení rizikových dřevin. Hlavními cíli projektu je zajištění provozní bezpečnosti dřevin v Zámeckém parku u zámku Kinských, stabilizace zdravotního stavu jednotlivých dřevin, zvýšení jejich funkční a estetické hodnoty a zachování velice hodnotných vzrostlých stromů," uvedl referent městského odboru komunálních služeb Tomáš Kunc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

va

vaber

28.10.2020 09:14
obnova znamená jinými slovy ,bude se kácet ve velkém
Odpovědět
JD

Jiří Daneš

28.10.2020 18:42 Reaguje na vaber
Samozřejmě, slovo obnova je synonymum pro slovo kácení a zní to mnohem ekologičtěji.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist