https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zelene-povede-petr-stepanek-nasmeruje-je-zpatky-do-politickeho-stredu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelené povede Petr Štěpánek, nasměřuje je zpátky do politického středu

22.1.2018 10:04 | PRAHA (Ekolist.cz)
Místopředsedkyně Magdalena Davis  a předseda Zelených Petr Štěpánek.
Místopředsedkyně Magdalena Davis a předseda Zelených Petr Štěpánek.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Zelení
Na víkendovém sjezdu si Zelení zvolili nového předsedu. Dosavadní předseda Matěj Stropnický rezignoval vzápětí po té, co Zelení v parlamentních volbách získali jen 1,46 %. Novým předsedou bude dlouholetý člen Zelených a starosta Prahy 4, Petr Štěpánek. Stranu chce vrátit zpět do politického středu.
 
„Dnešní volbu vnímám jako návrat do politického středu. V dolní komoře je devět stran, ani jedna se životnímu prostředí nevěnuje,“ řekl Štěpánek. Ve městech máme podle něho špatné ovzduší, nevyrovnali jsme se s dieselem, nemodernizujeme energetiku a podceňujeme ochranu klimatu jako celku. „To jsou témata, ke kterým bychom se jako Zelení měli vrátit. A pokud budeme důslední, tak se za čtyři roky do sněmovny dostaneme,“ říká Petr Štěpánek.

Zelení jsou podle něho primárně stranou environmentální. „To je téma, které nám ve sněmovně nemůže nikdo vzít, protože se mu teď nikdo nevěnuje,“ říká Štěpánek.

Zhruba do tří měsíců by Zelení chtěli představit svoji stínovou vládu. „Chceme představit naše odborné mluvčí, kteří se budou za Zelené vyjadřovat k jednotlivým tématům,“ říká Štěpánek.

Štěpánek říká, že strana má program vynikající, jen ho neumí prodat. „V posledních volbách jsme udělali chybu, že jsme šli za voliči s tím, co trápí nás, Zelené. Ne s tím, co trápí voliče. To byl obrovský kontrast třeba k Pirátům nebo ODS.

Po posledních volbách mají Zelení dluh ve výši mezi sedmi a devíti miliony korun, který je krytý příjmy za krajské zastupitele a senátory a strana bude dluh splácet. „Zredukovali jsme velikost hlavní kanceláře a můžeme se připravovat na další volební období,“ říká Štěpánek.

Štěpánek získal v tajné volbě 119 z 220 hlasů. Uspěl tak před dalšími kandidáty, radním Prahy 7 Františkem Voseckým, který získal 94 hlasů, a horolezcem a učitelem Janem Šlechtou, který získal 5 hlasů. Čtvrtý kandidát, současný místopředseda strany a zastupitel Prahy 4 Petr Kutílek, kandidaturu na konci svého projevu stáhl.

První místopředsedkyní se stala Magdalena Davis, bioložka, manažerka v oblasti životního prostředí a zastupitelka Mníšku pod Brdy.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
mmo
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk

Všechny komentáře (2)

Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

KL

Katka Linke

22.1.2018 17:21
Hurá, ať žijí Zelení. Nebo Strana zelených, to je jedno. Hlavně že je to ten čtyřlístek! A ve zprávách říkali o návrhu na omezení využívání plastů. Super. Západ to řeší, tak my můžeme také. Ať žije cirkulární ekonomika.
Odpovědět
FV

Franta Vokřahlo

23.1.2018 15:28
Domnívám se,že by se ekologicky zaměřené politické strany mohly více zapojit do setkávání s občany a řešit a komentovat problémy též ze stránky ekonomické nejen ekologické a snažit se co nejvíce prospívat občanům státu v problémech běžného života. Například řešit jak ekologicky i ekonomicky vytápět domácnost, též jak ušetřit vodu v domácnostech ale zároveň se zasadit o budování rybníků,aby bylo více vody a klesla její cena, také podporovat větší rozvoj ekologického zemědělství a snížení cen biopotravin,také jak ušetřit za elektřinu ale též se zasadit aby šla cena elektřiny dolů a používaly se více efektivně obnovitelné zdroje energie,dále například podporovat železniční (osobní i nákladní) a obecně hromadnou dopravu,také podporovat více chodce a cyklistickou dopravu, také více řešit extrémně znečištěné oblasti republiky - například Ostravsko, a možná též udílet ceny za kvalitní a ekologické produkty, též se snažit podporovat vývoz nadbytečných potravin například do Afriky,aby nedocházelo k zbytečnému plýtvání,dále diskutovat o ekologických problémech v rámci Evropy v Evropském parlamentu,či navrhnout svého kandidáta na prezidenta ČR a mnoho dalších možností.
Odpovědět
reklama


Pražská EVVOluce

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist