https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeleny-navrat-vietnamske-supermarkety-bali-potraviny-do-listu-bananovniku
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zelený návrat: Vietnamské supermarkety balí potraviny do listů banánovníků

25.6.2019 01:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny listy banánovníku.
Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny listy banánovníku.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Dobré zprávy? Řetězce asijských supermarketů postupně nahrazují jednorázové plastové obaly potravin v sekci ovoce a zeleniny přírodní alternativou. Zboží teď balí do listů banánovníku. Vznikajících odpadů tak sice není méně, ale zato je bez obtíží kompostovatelný. Píše o tom například VNexpres.
 

S tímto lehce experimentálním přístupem k obalům začal v dubnu tohoto roku nejprve řetězec Rimping v thajském Chiangmai a nezávisle na něm pak v květnu i vietnamský Lotte Market. Listy banánovníků tu k balení tradičně používali po celá staletí, a tak stávající současná záměna plastů za zelené listy místní spotřebitele nějak negativně nezasáhla.

Část z nich naopak připouští, že ovoce a zelenina balené v zelených listech vypadá vábněji a lákavěji. „Je to ta nejlepší reklama kvality výrobku,“ chválí si v rozhovoru pro VN Expres zákazník. „Když vidím zeleninu zabalenou do nádherných banánových listů, mám chuť si jí koupit víc. Přijde mi, že změna v obalech je velmi smysluplná cesta, jak chránit životní prostředí.“

Nic vám chybět nebude

Podstatné je, že i když do listů zabalíte prakticky cokoliv (fazolové lusky, okurky, jarní cibulku nebo papriku), nejsou spotřebitelé ochuzeni o nezbytné informace o původu či trvanlivosti výrobku. Papírová etiketa s popiskem se zrovna tak dobře natisknout na banánový list, jako na plastovou vaničku. Ani pro prodejce samotné se tak vlastně nic nemění, jen fakt, že místo kontejnerů na plasty musí do skladu obchodu instalovat kontejner na bioodpad.

Praktickou zajímavostí je, že do banánových listů zabalíte zboží o menším objemu, než v plastovém pytli. Což ale není úplně na škodu, v praxi se tak předchází vzniku dalších odpadů z nezpracovaných nebo prošlých zbytků. A nesporným faktem zůstává, že s kompostem si ve Vietnamu a Thajsku dokáží poradit lépe, než s plasty.

Do listů se dá zabalit skoro všechno

Pokud prý thajský řetězec Rimping shledá svůj pokus úspěšným, hodlá tuto praxi rozšířit do všech svých poboček v zemi. Vietnamský Lotto Market (jehož doménou je spíše hlavní město a sever země) už tak učinil. Ve Vietnamu navíc začaly do listů banánovníků balit zeleninu i další obchodní řetězce, HCMC, Big C a Saigon Co.op., které dosud vzniku plastových odpadů předcházely zpoplatněním nákupu plastových sáčků a prodejem tašek z biologicky odbouratelného kukuřičného škrobu.

To ale v praxi moc nefungovalo. Banánové listy se zatím jeví jako slibnější. Konkrétně v Big C hodlají ozkoušet listy banánovníků i pro balení naporcovaného masa. V zemi, kde lidé každý den vyprodukují 2500 tun plastových odpadů, prostě pomýšlí na změnu.


reklama

Další informace |
Líbil se vám článek? Přispějte si na napsání dalšího.
foto - Dohnal Radomír
Radomír Dohnal
Autor je spolupracovníkem Ekolistu.cz.
tisknout poslat
 twitter

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist