https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zeman-podepsal-novelu-ktera-ma-zabranit-znecistovani-mori-lodnim-odpadem
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zeman podepsal novelu, která má zabránit znečišťování moří lodním odpadem

15.4.2022 00:26 | PRAHA (ČTK)
Licence | Volné dílo (public domain)
Zdroj | Piqsels
Zabránit znečišťování moří vypouštěním lodního odpadu má v návaznosti na předpisy Evropské unie novela o námořní plavbě, kterou dnes podepsal prezident Miloš Zeman. Novela se týká také uznávání průkazů způsobilosti členů posádek. O podpisu ČTK informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.
 

Kapitán námořní obchodní lodi i námořní jachty bude podle novely muset až na některé výjimky zajistit předání lodního odpadu přístavnímu zařízení před opuštěním přístavu unijního státu nebo státu Evropského hospodářského prostoru. Předloha zavádí také oznamovací povinnost o odpadu pro provozovatele nebo velitele lodi o hrubé prostornosti alespoň 300 registrovaných tun.

Novela zavádí automatické uznávání průkazů způsobilosti členů lodních posádek, které byly vydány v Evropské unii nebo Evropském hospodářském prostoru. U těchto dokladů odpadne nutnost akceptace námořním úřadem. Změna má usnadnit volný pracovní pohyb námořníků. Nebude to ale platit pro členy posádky na velitelské nebo důstojnické úrovni. Žadatel o uznání průkazu bude stále muset prokázat znalosti požadované zákonem.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

kk

karel krasensky

15.4.2022 16:06
Děkují Vám pane presidente ,že jste za českou republiku-namořní velmoc tento zákon podepsal
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

17.5.2022 08:26
To se musel vybičovat k nadlidskému úkolu zásadně zlepšit život nejen na Zeměkouli, ale i v celé galaxii a přilehlém okolí.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist