https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zemedelska-politika-eu-vyzaduje-podle-premiera-zmenu-kvuli-konkurenceschopnosti
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Zemědělská politika EU vyžaduje podle premiéra změnu kvůli konkurenceschopnosti Aktualizováno

29.2.2024 19:10 | PRAHA (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Společná zemědělská politika Evropské unie vyžaduje podle premiéra Petra Fialy (ODS) změnu, aby se evropští zemědělci kvůli unijním regulacím nestali nekonkurenceschopnými. Fiala v rámci dnešních interpelací ve Sněmovně také řekl, že vláda je připravena upravit podporu českých zemědělců tak, aby nebyla nevýhodná pro středně velké podniky v porovnání s ostatními. Podle něj je potřeba nastavit takové podmínky, aby se na trhu mohli uplatnit všichni.
 

"Chceme povinnosti zemědělců omezit a vrátit regulaci do přijatelných mezí dlouhodobě," slíbil Fiala na dotaz poslance ANO Josefa Kotta, který upozornil na nedávné protesty zemědělců proti byrokratické zátěži, množství unijních kontrol a tlaku na plnění cílů unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Premiér uvedl, že vláda už před měsícem přijala tři nařízení, která podle něj zlepšují situaci zemědělců.

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) před dnešním jednáním s Agrární komorou (AK) a Zemědělským svazem uvedl, že debata o návrzích na podporu zemědělství v koalici ještě neskončila. Zástupci zemědělců by podle něj proto měli počkat se svoláním celonárodních protestů, o nichž mají jednat v pátek.

Podle ministra se koalice zatím shodla na tom, že by podpora měla být více zaměřena na středně velké podniky a na nutnosti snížit byrokratickou zátěž. K návrhům, o kterých Výborný se členy koalice diskutuje, patří zrušení danění zemědělských dotací, sleva na sociální pojištění pro zaměstnance nebo větší podpora životní pohody zvířat.

Podle Agrární komory jsou signály od ministra zemědělství nedostatečné. Dnešní jednání považuje vedení komory za zklamání. Od šéfa resortu čekali konkrétní návrhy, které ale nepřinesl. Prezident AK ČR Jan Doležal od dnešního jednání s Výborným očekával konkrétní návrhy pomoci českému zemědělství. "Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy," uvedl. Komora proto vyzvala zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze.

"Jednání bohužel probíhají dlouhou dobu a jsou neurčitá, my prostě potřebujeme konkrétní výsledky. Pořád slyšíme sliby o tom, že se jedná, času bylo dost," uvedl Doležal před jednáním. "Pan ministr, myslím, nějakou snahu má, bohužel to naráželo na odpor ministerstva financí a z mého pohledu naprosto nepochopitelný, protože to, co jsme navrhovali my, bylo prakticky rozpočtově neutrální," doplnil Doležal.

Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že zemědělci mají vůči ministrovi a vládě pět konkrétních požadavků. Požadují podpořit zaměstnanost na venkově prostřednictvím sociálního pojištění, nekrátit národní podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit úroveň zdanění půdy na původní úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky EU. Čtvrtým požadavkem je, aby premiér a ministři zemědělství a průmyslu aktivně hájili zájmy českých zemědělců v jednání o obchodní dohodě s Ukrajinou. Posledním požadavkem je, že pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských či národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné výši.

Zemědělský svaz už má na šest březnových dní na několika místech v Praze ohlášená shromáždění, která mají na špatnou situaci v zemědělství upozornit. Ve čtvrtek 7. března jsou nahlášené akce před ministerstvem zemědělství, před úřadem vlády, na Malostranském a Václavském náměstí a také na Letenské pláni. Na stejných místech jsou pak shromáždění hlášená po celý týden od 11. do 15. března.

Proti zemědělské politice Evropské unie minulý čtvrtek protestovali čeští zemědělci spolu s farmáři ze Slovenska, Polska a Maďarska nebo i Litvy a Lotyšska. Výborný s nimi souzní, co se týká byrokratické zátěže a množství unijních kontrol, uvedl už dříve. Cíle unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), proti kterým také zemědělci protestovali, musí být reálné, řekl také. Od protestu části zemědělců minulé pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze se velké nevládní zemědělské organizace distancovaly.

Ministerský předseda poukázal na to, že EU na jedné straně zemědělce reguluje, na druhé straně dovoluje dovážet výrobky ze zemí, kde regulace není. "V mnoha směrem musíme udělat revizi Green Dealu, abychom byli konkurenceschopní," uvedl premiér. Pokud EU umožní dovoz produktů ze zemí, kde regulace kvůli plnění klimatických cílů včetně snižování emisí není, evropští zemědělci by se podle Fialy stali nekonkurenceschopnými. "Musíme tady být vyváženější, nemůžeme si přeregulovat náš trh," dodal Fiala.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (14)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Jaroslav Řezáč

29.2.2024 19:36
závislost zemědělců na dotacích je tak markantní, že sami neví co to je konkurenceschopnost. Tedy vlastně ví...nebýt toho, že si sem Ukrajina před válkou nějaký metrák svých " produktů" odložila, byli by v nevědomí a to přeci nechceme...místo polí pak orali silnice u Prahy.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.2.2024 19:41 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Jste tak omezený nebo navedený? Pokolikáté už se tady řeklo, že pokud budeme mít normální výkupní ceny, tak na nějaké dotace se můžeme zvysoka vykašlat?? Pamatujete si alespoň tohle, nebo tady budete do nekonečna otravovat s tímhle přihlouplým názorem?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

29.2.2024 20:04 Reaguje na pavel peregrin
výhodu by to mělo, že by si nestěžovali na byrokracii kvůli dotacím.
Konkurenceschopnost zemědělství komedie. Tahaj vepřový do Německa a to samé zabalené přijede nazpět z Dánska. Kamionová doprava stoupá, vozí to po Evropě v živé váze aby se to okruhem vrátilo nazpět. Hospodářství jak řemen.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.2.2024 20:51 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Já mám s vámi problém, bez urážky. někdy máte skutečně dobrý příspěvek, ale někdy, promiňte mi, píšete jak ignorant. No samozřejmě, že by to výhodu mělo, jenže nesmíte zapomínat, že v tu chvíli by nebyly zapotřebí ty různé "nezbytné" instituce jako Agentury, SZIF atd. a tudíž o práci by přišly po celé Evropě desítky tisíc zbytečných úředníků. To je jedna věc a druhá je ta, že by se v plné nahotě projevila skutečná konkurenceschopnost zemědělců a tu bychom se, i po všech řezech, dokázali výrazně prosadit- samozřejmě při plné rovnosti. Jinak s vámi souhlasím, respektive s tím, co jste dále napsal.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

29.2.2024 19:39
Na to se upozorňovalo dávno a ministr z toho měl jen prču. Po protestech v západní Evropě náhle prozřel? Ostatně, na evropské úrovni byl schválen další bezcelní dovoz komodit z Ukrajiny, takže je v podstatě zbytečné další jednání. Ztráta času a pouhá fraška.
Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 11:26 Reaguje na pavel peregrin
A kdes na to upozorňoval, peregrinku? Na Chodově, před burešovo barákem, který má green deal na triku, tě nikdo neviděl.
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

29.2.2024 22:53
Obávám se, že Fiala hodlá o změnách jednat až do příštích voleb, a pak “pardon, my jsme jednali, ale u žádná opatření nestihneme, ale signály jsme vyslali”. Nic dělat nebude, celý život se živil planým žvaněním a nic jiného prostě neumí. A ještě je přesvědčený, že nic lepšího dělat nejde. V premiérském křesle je k ničemu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

1.3.2024 04:32 Reaguje na Marcela Jezberová
Vidím to podobně. Jeho včerejší rozvláčný, uspávací projev tomu jen nasvědčuje. Těch pět požadavků, se kterými zemědělci přišli, nečeká žádná "legislativní smršť", ale spíše zdlouhavá vyjednávání. "Šak máte traktory (ze zástěry nesejete a kosou nesklízíte), tak co byste ještě chtěli!?" Kdyby došli na demonstraci s RV 4, byli by leda xmíchu, ovšem seřazené vypucované traktory už jakousi sílu představují. Snad to za týden nebude nutné opakovat...
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

1.3.2024 09:16 Reaguje na Marcela Jezberová
Souhlasím s vašim názorem.
Odpovědět

Radek Čuda

1.3.2024 16:22 Reaguje na Marcela Jezberová
+1
Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 11:28 Reaguje na Marcela Jezberová
Na rozdíl od agenta bureše, signální marcelko, Fiala vyjednal podporu jádra (bureš zastavil dostavbu temelína), Fiala vyjednal revizi EURO 7. Co udělal bureš? Kulové.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

2.3.2024 13:55 Reaguje na sv
To jsi se ťal, přihlouplo. Vůbec nevíš, kdo je dotyčná zač. Na rozdíl od tebe to vím a taky vím, že pokud něco napíše, tak to sedí jak ulité.
Odpovědět
sv

sv

2.3.2024 15:57 Reaguje na pavel peregrin
Stejně jako ty přihlouplý peregrinku kydající marcelka nepochopila, že fakty můžeš tít leda toho, komu nejdou pod nos. Až se bude řídit mým příkladem a nějaké uvede, můžeme se bavit, zda sedí nebo nesedí. Prozatím jen kydá burešovu špínu stejně jako nepoučitelný a neznalý peregrinek.
Odpovědět
Ra

Radek

1.3.2024 07:02
Zemědělci pro samou birokracii co je kolem žádosti o dotace nebudou mít dostatek času na údržbu traktorů, tak to snad za ten týden stihnou . Po Babišovi se nevládne dobře ale mají ještě dva roky , snad to bude stačit .
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist