Zemědělská politika EU vyžaduje podle premiéra změnu kvůli konkurenceschopnosti Aktualizováno
"Chceme povinnosti zemědělců omezit a vrátit regulaci do přijatelných mezí dlouhodobě," slíbil Fiala na dotaz poslance ANO Josefa Kotta, který upozornil na nedávné protesty zemědělců proti byrokratické zátěži, množství unijních kontrol a tlaku na plnění cílů unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal). Premiér uvedl, že vláda už před měsícem přijala tři nařízení, která podle něj zlepšují situaci zemědělců.
Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) před dnešním jednáním s Agrární komorou (AK) a Zemědělským svazem uvedl, že debata o návrzích na podporu zemědělství v koalici ještě neskončila. Zástupci zemědělců by podle něj proto měli počkat se svoláním celonárodních protestů, o nichž mají jednat v pátek.
Podle ministra se koalice zatím shodla na tom, že by podpora měla být více zaměřena na středně velké podniky a na nutnosti snížit byrokratickou zátěž. K návrhům, o kterých Výborný se členy koalice diskutuje, patří zrušení danění zemědělských dotací, sleva na sociální pojištění pro zaměstnance nebo větší podpora životní pohody zvířat.
Podle Agrární komory jsou signály od ministra zemědělství nedostatečné. Dnešní jednání považuje vedení komory za zklamání. Od šéfa resortu čekali konkrétní návrhy, které ale nepřinesl. Prezident AK ČR Jan Doležal od dnešního jednání s Výborným očekával konkrétní návrhy pomoci českému zemědělství. "Ale já jsem tam slyšel jen nějaké obrysy," uvedl. Komora proto vyzvala zemědělce, aby zahájili přípravu na protestní akce 7. března v Praze.
"Jednání bohužel probíhají dlouhou dobu a jsou neurčitá, my prostě potřebujeme konkrétní výsledky. Pořád slyšíme sliby o tom, že se jedná, času bylo dost," uvedl Doležal před jednáním. "Pan ministr, myslím, nějakou snahu má, bohužel to naráželo na odpor ministerstva financí a z mého pohledu naprosto nepochopitelný, protože to, co jsme navrhovali my, bylo prakticky rozpočtově neutrální," doplnil Doležal.
Předseda Zemědělského svazu Martin Pýcha uvedl, že zemědělci mají vůči ministrovi a vládě pět konkrétních požadavků. Požadují podpořit zaměstnanost na venkově prostřednictvím sociálního pojištění, nekrátit národní podporu pro životní pohodu zvířat a vrátit úroveň zdanění půdy na původní úroveň před konsolidačním balíčkem, případně nedanit evropské provozní dotace z prvního pilíře společné zemědělské politiky EU. Čtvrtým požadavkem je, aby premiér a ministři zemědělství a průmyslu aktivně hájili zájmy českých zemědělců v jednání o obchodní dohodě s Ukrajinou. Posledním požadavkem je, že pokud Evropská komise umožní navýšit mimořádnou pomoc zemědělcům z evropských či národních zdrojů, aby tak Česká republika učinila v maximální možné výši.
Zemědělský svaz už má na šest březnových dní na několika místech v Praze ohlášená shromáždění, která mají na špatnou situaci v zemědělství upozornit. Ve čtvrtek 7. března jsou nahlášené akce před ministerstvem zemědělství, před úřadem vlády, na Malostranském a Václavském náměstí a také na Letenské pláni. Na stejných místech jsou pak shromáždění hlášená po celý týden od 11. do 15. března.
Proti zemědělské politice Evropské unie minulý čtvrtek protestovali čeští zemědělci spolu s farmáři ze Slovenska, Polska a Maďarska nebo i Litvy a Lotyšska. Výborný s nimi souzní, co se týká byrokratické zátěže a množství unijních kontrol, uvedl už dříve. Cíle unijní Zelené dohody pro Evropu (Green Deal), proti kterým také zemědělci protestovali, musí být reálné, řekl také. Od protestu části zemědělců minulé pondělí před ministerstvem zemědělství v Praze se velké nevládní zemědělské organizace distancovaly.
Ministerský předseda poukázal na to, že EU na jedné straně zemědělce reguluje, na druhé straně dovoluje dovážet výrobky ze zemí, kde regulace není. "V mnoha směrem musíme udělat revizi Green Dealu, abychom byli konkurenceschopní," uvedl premiér. Pokud EU umožní dovoz produktů ze zemí, kde regulace kvůli plnění klimatických cílů včetně snižování emisí není, evropští zemědělci by se podle Fialy stali nekonkurenceschopnými. "Musíme tady být vyváženější, nemůžeme si přeregulovat náš trh," dodal Fiala.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (14)
Jaroslav Řezáč
29.2.2024 19:36pavel peregrin
29.2.2024 19:41 Reaguje na Jaroslav ŘezáčJaroslav Řezáč
29.2.2024 20:04 Reaguje na pavel peregrinKonkurenceschopnost zemědělství komedie. Tahaj vepřový do Německa a to samé zabalené přijede nazpět z Dánska. Kamionová doprava stoupá, vozí to po Evropě v živé váze aby se to okruhem vrátilo nazpět. Hospodářství jak řemen.