Zemědělské organizace: Nová politika ublíží ČR
Mnozí čeští političtí zástupci v Evropském parlamentu podle nich při boji proti Agrofertu a premiérovi Andreji Babišovi (ANO) odepisují konkurenceschopnost českého zemědělství. Hovoří pouze o dvou jistotách - snížení peněz pro ČR proti současnému rozpočtu a navýšení byrokracie pro zemědělce i státní správu.
Výsledky současných jednání jsou podle předsedy Zemědělského svazu ČR Martina Pýchy zklamáním. "Jestliže můžeme označit za nějakou zemi, která v rámci společné zemědělské politiky prohraje, tak to bude bezpochyby ČR. Ať už z hlediska rozpočtu, navýšení byrokracie a především vysoké míry nejistoty pro české zemědělce," uvedl Pýcha. ČR má nejvyšší průměrnou velikost jednoho zemědělského podniku z členských států, jde o 133 hektarů.
Pýchovi vadí různé pohledy na vlastnickou strukturu farem a jejich upřednostňování v rámci dotační politiky. ČR má velké podniky částečně jako pozůstatky situace před rokem 1989. Zemědělská družstva však vlastní větší počet lidí - jsou jeho součástí jako družstevníci. Pýcha předkládá příklad družstva Ostaš na Náchodsku, které má přes 1900 hektarů. Na jednoho člena družstva podle předsedy připadá 41 hektarů a 13 krav. Pokud by bylo schválené v ČR tzv. zastropování plateb, tedy určení maxima dotací na jednu farmu, proti stávajícím 15 milionů Kč by družstvo získalo čtyři miliony korun. Kdyby se ale rozdělilo na jednotlivé subjekty a zemědělci v něm hospodařili samostatně, měli by nárok na 22 milionů Kč. Podle Pýchy půjde o zničení českého zemědělského prostředí, kdy se střední zemědělci nebudou kvůli špatně nastaveným podmínkám schopní konkurovat.
"Mrzí nás, že čeští politici ignorují fakta a v rámci boje proti Agrofertu a premiérovi jsou ochotni obětovat velkou část zemědělské veřejnosti, aby prostřednictvím Agrofertu poškodili premiéra a politického konkurenta," dodal předseda. Agrofert, který vlastnil do února 2017 český současný premiér, je největší zemědělský zaměstnavatel. Pýcha se také obává omezení živočišné výroby na úkor pěstování obilovin a řepky.
Organizacím také vadí nápady na prokazování, že podniky jsou skutečně zemědělské a snahy o zjišťování vlastnické struktury. Na příkladu družstev říkají, že by zaměstnavatelé museli zjišťovat, zda některý z družstevníků nevlastní ještě jiné podniky nebo si nevydělává jinak, či zda si jejich zaměstnanci nevydělají více než při letní nárazové práci v zemědělství v zimě odhazováním sněhu.
Podle Pýchy se zatím počítá s krácením obálky pro první pilíř zemědělské politiky, kde se každoročně v ČR přerozděluje kolem 30 miliard Kč, o tři procenta. U Programu rozvoje venkova, ve kterém se v posledním období sedmiletém období přerozdělovalo kolem 100 miliard korun, by se obálka měla snížit o 12 procent. Zemědělcům ale podle předsedy porostou náklady například vlivem nových ekologických zpřísněných podmínek.
Přesná podoba nové politiky ještě není známá, není ani jistý termín začátku jejího nástupu, který se již několikrát odložil. Svaz a komora sdružují největší české zemědělské zaměstnavatele.
<reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (13)
Katka Pazderů
5.11.2020 06:42Na druhou stranu ale existují v zemědělství různé a.s., které jsou ovládány finančními skupinami. A sem zastropování na konečného benefienta míří. Ovládáte-li 51 % akcií v 5 zemědělských společnostech, tak budete zastropován. Máte-li jako družstevník vztah k 5 ha, tak se vás to zastropování netýká.
Vladimír Pícha
5.11.2020 07:32 Reaguje na Katka PazderůLukáš Kašpárek
5.11.2020 07:09Pan Pýcha je evidentně motivován hájit zájmy Agrofertu a jemu podobným firmám....
Jak je něco podle Agrární komory a Zemědělského svazu ČR špatně, tak je to jen potvrzení toho, že je to pro většinu obyvatel ČR DOBŘE....
Je na čase přestat podporovat agrobarony a začít podporovat menší podniky, které jsou navíc ochotny dělat víc pro zlepšení ekologického stavu naší krajiny i pro zdraví nás všech.
Vladimír Pícha
5.11.2020 07:37 Reaguje na Lukáš Kašpárekpavel peregrin
5.11.2020 08:16 Reaguje na Vladimír PíchaShrnu-li to, tak pokud se již zastropování nelze vyhnout, z mého pohledu by skutečně mělo být vzáno v potaz, provozuje-li podnik např, bioplynovou stanici, solár,nebo úplně jinou činnost nesouvisející se zemědělstvím.
Na straně druhé však nelze, jak správně píšete, v zájmu nesmyslného a zaslepeného honu na Babiše vzít s sebou tisíce jiných.
Nevím, nakolik silnou pozici ve vyjednávání bude mít AKČR a ZSČR, ale již nyní rozhodování nikomu nezávidím, protože, jak jsem již v úvodu napsal, spravedlivé to nebude nikdy.
Lukáš Kašpárek
5.11.2020 09:45 Reaguje na Vladimír PíchaVladimír Pícha
5.11.2020 12:40 Reaguje na Lukáš Kašpárekpavel peregrin
5.11.2020 07:20Jan Šimůnek
5.11.2020 08:09 Reaguje na pavel peregrinLukáš Kašpárek
5.11.2020 09:44 Reaguje na Jan ŠimůnekKatka Pazderů
5.11.2020 07:38Majka Kletečková
5.11.2020 11:34Fandím lepší znalosti toho, kdo je skutečným majitelem zemědělských společností.