https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zivotni-prostredi-v-cesku-je-podle-analyzy-pate-nejhorsi-v-evropske-unii
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Životní prostředí v Česku je podle analýzy páté nejhorší v Evropské unii

18.5.2022 13:41 | PRAHA (ČTK)
Problémem Česka přitom nejsou jen vysoké emise skleníkových plynů, ale i dalších látek a pevných částic. To má vliv mimo jiné na zdraví obyvatel.
Problémem Česka přitom nejsou jen vysoké emise skleníkových plynů, ale i dalších látek a pevných částic. To má vliv mimo jiné na zdraví obyvatel.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Foto | Zuzana Pipla Havlínová / Foto Havlín
Stav životního prostředí v České republice je pátý nejhorší v Evropské unii, přestože Česko na jeho ochranu vydává z unijních zemí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu. Vyplývá to z dnes zveřejněných výsledků čtvrtého pilíře Indexu prosperity Česka. Nejhoršího výsledku ze všech států dosáhlo Česko v podílu půdy postižené suchem. Českým lesům se také nedaří zachytávat emise oxidu uhličitého.
 

Index, který je společným projektem České spořitelny (ČS) a iniciativy Evropa v datech, hodnotil stav životního prostředí podle 14 indikátorů. Česko se v konečném hodnocení umístilo na 23. místě, tedy páté od konce. Hůře dopadlo pouze Irsko, Řecko, Lucembursko a Kypr. Naopak v čele žebříčku je Švédsko, následované Portugalskem a Francií.

Česká republika podle výsledků průzkumu výrazně pokulhává v omezování produkce skleníkových plynů. V přepočtu na jednoho obyvatele ročně vyprodukuje 11,7 tuny ekvivalentu oxidu uhličitého (CO2), což je třetí nejhorší výsledek v EU.

"Velmi vysoké jsou naše emise z vytápění domácností, kdy na obyvatele připadá 814 kilogramů ročně, což nás řadí až na 20. místo v EU," vysvětluje analytička České spořitelny Tereza Hrtúsová. Podle ní je to dáno vysokým podílem uhelných zdrojů na výrobě tepla. Lépe si Česko stojí v emisích z dopravy, které jsou pod evropským průměrem. "V případě emisí z přepravních aktivit domácností jsme dokonce druzí nejlepší v EU," dodala Hrtúsová.

Problémem Česka přitom nejsou jen vysoké emise skleníkových plynů, ale i dalších látek a pevných částic. To má vliv mimo jiné na zdraví obyvatel. Ročně v Česku zemře 31 lidí na 100 000 obyvatel právě kvůli špatné kvalitě vzduchu, uvádí analýza. "Pro srovnání, ve Finsku jsou to jen tři úmrtí," dodal hlavní ekonom ČS David Navrátil.

Podle indexu má Česko nejvyšší podíl půdy postižené suchem v celé evropské sedmadvacítce. Nedostatek vláhy spolu s vlnami extrémních veder se projevuje i ve stavu lesů a jejich schopnosti snižovat množství oxidu uhličitého v ovzduší.

"Kůrovcová kalamita u nás způsobila, že naše lesy a orná půda neabsorbují CO2, ale naopak jej produkují. V tomto ukazateli jsme podobně jako v případě sucha na posledním místě v EU," upozorňuje Navrátil. Zatímco ve Švédsku dokážou lesy a půda absorbovat 35 milionů tun ekvivalentu CO2, v Česko naopak jejich obhospodařováním dochází k vypouštění 14 milionů tun skleníkových plynů do atmosféry.

Ačkoli se Česká republika v jednotlivých indikátorech indexu umisťuje spíše na chvostu, v některých případech naopak stojí v čele unijních zemí. Podle posledních dat evropského statistického úřadu Eurostat Česko dlouhodobě investuje do ochrany životního prostředí třetí nejvyšší podíl hrubého domácího produktu (HDP). Česko na tento účel vydává 2,7 procenta, zatímco unijní průměr je 1,8 procenta HDP.

Důvod nepoměru mezi stavem životního prostředí a investicemi do něj vidí Navrátil ve struktuře české ekonomiky. "Náš podíl průmyslu je jeden z nejvyšších v Evropě: na HDP se podílí 29 procenty. Struktura naší ekonomiky vyžaduje nadprůměrně výrazně vyšší spotřebu energie," vysvětluje ekonom. Výroba energie v Česku přitom spoléhá na tuhá fosilní paliva výrazně více než v ostatních unijních zemích. Hůře je na tom podle Navrátila pouze Polsko a Estonsko.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

Anyr

Anyr

18.5.2022 14:16
A za všechno zase bude moci současná vláda a "ti mladší". :D Vůbec ne ti "budovatelé lepších, tučnějších zítřků", primárně dnešní sedmdesátníci a jejich zvrácené hodnotové postoje.
Babiš na Hrad a Okamura premiérem, že? :)):! Ještě tu posrat co jen půjde.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

18.5.2022 15:47 Reaguje na Anyr
A co když se to bude dále srát i bez Babiše na Hradě a Okamury premiérem?

Kdo převezme zodpovědnost za globální stav světa? Není v tom vychvalovaná západní demokracie, starajíci se o maximální blaho svých národů, spíše brzdou?
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

18.5.2022 15:52 Reaguje na Anyr
Tady by bylo fér si položit otázku, nakolik se běžných lidí té vámi proklínané generace na nějaké jejich hodnotové postoje někdo ptal.

BTW ... sice su starej, ale tak ještě přeci jen ne :-)))
Odpovědět
sv

19.5.2022 10:01 Reaguje na Svatá Prostoto
Stačí se podívat na průměrný věk bývalých voličů ksčssd, které jim postupně odloudil pitomio a agent bureš. Svou volbou své celoživotní postoje jasně deklarují.
Odpovědět
SP

Svatá Prostoto

19.5.2022 10:39 Reaguje na
Nic ve zlém, ale furt se jedná o menší část populace v dané věkové kategorii.
A taky je fajn se podívat, jak se to od devadesátek vyvíjelo a co bylo příčinou odklonu od tzv. tradičních stran a příklonu k těmhle konstruktům.
Odpovědět
sv

19.5.2022 18:35 Reaguje na Svatá Prostoto
Nic ve zlém ale 15 % voličů ksčssd ještě v minulých volbách není "menší část populace". Přičemž je snad evidentní i vám, že tradiční volič ksčssd nikdy "tzv. tradiční stranu" nevolil.
Odpovědět
Miroslav Vinkler

Miroslav Vinkler

18.5.2022 20:09
Zaráží mě jedna věc, ČR vynakládá poměrně hodně na ŽP v rámci EU, a jsme téměř nejhorší. Což svádí k úvaze , že opatření nejsou efektivní anebo se peníze rozkradou. Popřípadě kombinace obojího.
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

18.5.2022 21:08 Reaguje na Miroslav Vinkler
Babišistán.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.5.2022 05:42 Reaguje na Pavel Hanzl
v zemědělství a péče o krajinu jsou dotace neefektivní a v drtivé většině je zemědělci prožerou na spotřebě
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

19.5.2022 09:35 Reaguje na Jaroslav Řezáč
Babiš je největší zemědělec u nás.
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.5.2022 05:41 Reaguje na Miroslav Vinkler
to si nemyslím, vynakládáme peníze jinak na zalesňování, kotle zateplování náš mix bude nejspíš stát na jídru ne na větrnících a panely do každé krajiny a nedá se říci, že by to bylo špatně...naše výroby byly historicky uhlíkově náročné...úhrnem, nejsme takový magoři jako třeba v Německu a ani na to nemáme podmínky...provozy jsou energeticky náročné, proto vliv není zas tak zásadní
Odpovědět
MM

Milan Milan

18.5.2022 22:49
Nějak se mi to zdá jako účelová manipulace. pletu se??. Jak může někdo napsat, že emise z domácností jsou 814 kg na občana???? Matematicky mi to nějak nesedí. Účinnost kotlů na uhlí je někde na 80% a více, zbytek je popel. No a informace o vodě a suchu jsou zvláštní. Zaímalo by mně jaké podklady, zdroje a ínformace byli z české strany hodnotiteli poskytnuty a kým?
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

19.5.2022 05:45 Reaguje na Milan Milan
ono může jít i o to, jaké období se taky hodnotilo....
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist