https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/zivotni-prostredi-v-cr-zustava-podle-analyzy-jedno-z-nejhorsich-v-eu
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Životní prostředí v ČR zůstává podle analýzy jedno z nejhorších v EU

4.4.2023 10:40 (ČTK)
"Hlavní příčinou zvýšení emisí v průmyslu je návrat na úroveň průmyslové výroby před covidovou pandemií. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo v odvětvích chemického průmyslu a zpracování kovů. Za přibližně 40 procent emisí skleníkových plynů v ČR ale stojí spalování uhlí," komentovala výsledky analýzy mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.
"Hlavní příčinou zvýšení emisí v průmyslu je návrat na úroveň průmyslové výroby před covidovou pandemií. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo v odvětvích chemického průmyslu a zpracování kovů. Za přibližně 40 procent emisí skleníkových plynů v ČR ale stojí spalování uhlí," komentovala výsledky analýzy mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Životní prostředí v České republice zůstává jedno z nejhorších v Evropské unii. Česku patří v této oblasti v letošním ročníku Indexu prosperity a finančního zdraví 22. místo z 27 členských států, oproti loňsku si polepšilo o jednu příčku. Zemi se sice podařilo mírně zvýšit podíl recyklovaného odpadu, čím dál víc ale zaostává v omezování emisí. Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků.
 

Index, který je společným projektem iniciativy Evropa v datech a České spořitelny, hodnotil stav životního prostředí podle 14 indikátorů. Česko se v konečném hodnocení umístilo šesté od konce. Hůře dopadlo pouze Nizozemsko, Irsko, Řecko, Lucembursko a Kypr. Naopak v čele žebříčku je stejně jako před rokem Švédsko, následované Portugalskem a Francií.

Česko podle indexu stále pokulhává v omezování emisí skleníkových plynů, kde nedosahuje ani na unijní průměr. Jen tuzemský průmysl jich ročně vyprodukuje 1932 kilogramů na obyvatele, což je meziroční nárůst zhruba o 11 procent. Loni Česku v tomto ohledu náleželo 17. místo, letos se zařadilo na 19. příčku. Jednou z příčin nadprůměrných emisí je podle analýzy skutečnost, že česká ekonomika patří mezi energeticky nejnáročnější ekonomiky v EU.

"Hlavní příčinou zvýšení emisí v průmyslu je návrat na úroveň průmyslové výroby před covidovou pandemií. K největšímu meziročnímu nárůstu došlo v odvětvích chemického průmyslu a zpracování kovů. Za přibližně 40 procent emisí skleníkových plynů v ČR ale stojí spalování uhlí," komentovala výsledky analýzy mluvčí ministerstva životního prostředí Lucie Ješátková. Rychlá dekarbonizace energetiky v souladu s cílem ukončení využívání uhlí do roku 2033 představuje největší příležitost pro snižování emisí, dodala.

Kvůli nadprůměrně vysokým emisím zemře v Česku podle mezinárodních studií ročně 3200 lidí. V přepočtu na obyvatele se jedná v rámci unijní sedmadvacítky o 21. nejvyšší hodnotu.

Oproti minulému roku se Česko zhoršilo v produkci odpadu, zlepšilo se v jeho recyklaci. Podíl odpadů, které se povede znovu využít, v ČR meziročně vzrostl o tři procentní body na 43 procent. Republika si tak v tomto indikátoru polepšila o šest příček na 13. místo. Za tímto posunem stojí podle analýzy zřejmě efektivnější vybírání bioodpadu.

Samotná recyklace nicméně podle odborníků není řešením, efektivnější je snižovat množství produkovaného odpadu. Z tohoto hlediska si ale Česko naopak pohoršilo. Na jednoho obyvatele nyní připadá 570 kilogramů odpadu ročně, což odpovídá meziročnímu růstu o 12 procent. Například v produkci elektroodpadu je na tom ale ČR lépe než mnohé evropské země, které se v celkovém pilíři stavu životního prostředí umístily lépe.

Podle indexu má Česko stejně jako loni nejvyšší podíl půdy postižené suchem v celé evropské sedmadvacítce, dosahuje 16 procent. Nedostatek vláhy spolu s vlnami extrémních veder se projevuje i ve stavu lesů a jejich klesající schopnosti snižovat množství oxidu uhličitého v ovzduší, konstatovali autoři analýzy.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (36)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EN

Emil Novák

4.4.2023 10:52
Pokud je jedním z hlavních kritérií množství emisí skleníkových plynů, tak pak ale index nevypovídá o kvalitě životního prostředí v jednotlivých zemích. Emise skleníkových plynů nepoškozují životní prostředí té země která je vypouští o nic víc než kterékoliv jiné země. Jejich vliv na životní prostředí není lokální.
Nadpis je tedy v rozporu s obsahem článku.
Odpovědět
JS

Jiří Svoboda

4.4.2023 11:53 Reaguje na Emil Novák
Ono je to celé nějak dopletené. Třeba "Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem". Jak tento důsledek globální klimatické změny může Česko ovlivnit?

Jistě, Česko by mohlo mnohem více tlačit na to, aby globální problém klimatického rozvratu byl účinnými nástroji řešen na globální úrovni. Jenže takového přístupu se EU a rozvinuté země bojí jak čert kříže! Chtějí být na pásce závodu uhlíkové neutrality první a chyběl by jim doping importem uhlíkově náročných levných výrobků z ostatních zemí.
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.4.2023 14:43 Reaguje na Emil Novák
Nejhorší ?
A to řeklo kdo !
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2023 07:54 Reaguje na Emil Novák
co nedokázali ještě pochopit, oni budou buzerovat raději nás, než Čínu nebo Indii...ono skleníkáč nezná hranic ale to ještě někteří nepochopili.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.4.2023 12:00
Ekologistický blábol. Pokud vyprodukuji ocel u nás, u nás se počítají i emise. Pokud se doveze z Číny, tak se nepočítají, stejně jako emise za dopravu. Takže dovoz je ekologický, jelikož se vyprodukuje mnohem více emisí. Vše co je ekologické škodí přírodě! Tak je to i s energeticky náročnou výrobou baterií. Proto Asie vytrvale zvyšuje produkci emisí. A čím více ekologismu, tím hůře! A to nemluvím o dovozu OZE ( dřeva) na topení třeba z Amazonie. Takže je ekologické, aby se likvidoval prales, a u nás, ( v Nizozemsku, Německu) byl spalován v ekologických teplárnách a elektrárnách! Je to EKO, a jsou na to dotace!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 12:57 Reaguje na Michal Ukropec
Zase za to mohou oni a my nikdy nic, my děláme všechno správně a nic neznečišťujeme.
V česku se všechno dělá jak má, důchodová reforma, reforma školství i ochrana přírody.
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

4.4.2023 13:01 Reaguje na Michal Uhrovič
Komunismus a fašismus je tolerovaný, a ekologismus je dokonce podporovaný! Chránit přírodu a postihovat ekologisty je trestné!
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 14:09 Reaguje na Michal Ukropec
čecháček si vždy najde výmluvu nebo obhajobu toho, co dělá či nedělá ...
Odpovědět

Jaroslav Řezáč

5.4.2023 07:56 Reaguje na Michal Uhrovič
jste opravdu jouda
Odpovědět
ss

smějící se bestie

4.4.2023 14:43 Reaguje na Michal Ukropec
1*
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

4.4.2023 12:22
"Nejhoršího výsledku ze všech států unie dosáhlo Česko stejně jako minulý rok v podílu půdy postižené suchem, vyplývá z dnes zveřejněných výsledků."
Cože? Italům loni vyschl pád, Francouzi kvůli nedostatku vody odstavovali JE, protože je neměli čím chladit, u nás bylo počasí v podstatě normální, ale měli jsme největší podíl půdy postižené suchem? Kdo ty bláboly píše?
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 12:33 Reaguje na Marcela Jezberová
Počasí v podstatě normální, to se musím smát.
Kde žijete?
Odpovědět
MJ

Marcela Jezberová

4.4.2023 14:30 Reaguje na Michal Uhrovič
Žiju v ČR. Na rozdíl od západní a jižní Evropy jsme dopadli výrazně lépe a také na rozdíl od nich nám od podzimu slušně napršelo. Roli při srovnání plochy zasažené suchem také bude hrát velikost země. Země o větší rozloze bude mít větší šanci, že na jejím území bude kromě části zasažené suchem i část, kde sucho není problém. A samozřejmě poloha na kontinentu. Co takoví Maďaři? Prohlášení, že jsem byli loni nejsušší v Evropě je prostě blábol.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 14:33 Reaguje na Marcela Jezberová
Jižní Morava na tom moc dobře není. Za chvíli odtud lidi začnou utíkat
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.4.2023 12:40 Reaguje na Marcela Jezberová
Francouzi neodstavovali kvůli nedostatku vody JE, pouze v zanedbatelném množství malé části z nich omezili výkon kvůli příliš vysoké teplotě chladicí vody.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 12:44 Reaguje na Emil Novák
Hlavně kvůli opravám byly odstávky, na které několik let kašlali.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.4.2023 12:51 Reaguje na Michal Uhrovič
Hodně zjednodušený pohled.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 16:32 Reaguje na Emil Novák
Je odstaveno 26 z 56 provozovaných bloků. Příčinou je kombinace údržby zanedbané kvůli kovidu, nově diagnostikované koroze pod napětím na některých potrubích a potenciálních vad ve svarech.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 16:32 Reaguje na Michal Uhrovič
To je taky od Dany D.
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.4.2023 19:04 Reaguje na Michal Uhrovič
Ona ale nepíše že na ně "několik let kašlali". Jen že část pravidelných prodloužených desetiletých odstávek museli kvůli covidu posunout na loňský rok.
Koroze pod napětím také nesouvisí s tím že by na odstávky "kašlali", byla způsobena špatným návrhem trasování bezpečnostního vstřikovacího okruhu u novějších reaktorů.
Odpovědět
DV

Daniel Vondrouš

4.4.2023 16:16 Reaguje na Emil Novák
Při vší úctě považuji za relevantnější zdroj Danu Drábovou než Vás. Podle ní bylo po určitou dobu jaderné elektrárny ve Francii vyráběly pouze 48% své maximální kapacity - https://twitter.com/DrabovaDana/status/1594579253462548480?cxt=HHwWgIC-jb7YiqEsAAAA
Odpovědět
EN

Emil Novák

4.4.2023 19:15 Reaguje na Daniel Vondrouš
Až na takovou "drobnost", že Dana Drábová nikde nepíše že to bylo kvůli suchu - protože nebylo. Důvody byly úplně jiné.
Odpovědět
va

vaber

5.4.2023 08:50 Reaguje na Daniel Vondrouš
kde asi paní Drábová ty informace získala?
někde je přecetla, jako každý jiný, nebo myslíte ,že chodila po francouzských elektrárnách a sbírala dohromady grafy jejich výroby za několik let a po pracné kalkulaci ,vydala tu nejsprávnější informaci?
Odpovědět
PH

Pavel Hanzl

4.4.2023 12:33
To se ropáčkům hřeje na dušičce, že? Jasně u nás vítězí a jak vystoupíme z EU, okamžitě rozjedou dýmající komíny a výfuky úplně všude. Já se tak těším....
Odpovědět
JS

Jaroslav Studnička

4.4.2023 12:49 Reaguje na Pavel Hanzl
Tak ropáčku, už jste odstřihnul barák od zemního plynu?
Odpovědět
Anyr

Anyr

4.4.2023 13:47 Reaguje na Jaroslav Studnička
Nekecej, že ještě nějací dinousaři topí plynem! :D

A uhlí snad už jen ve skanzenech.
Odpovědět
MU

Michal Uhrovič

4.4.2023 12:42
Když se popírá znečištění v ČR už i na ekolistě, tak se nedivím, že se tady nic nezlepšuje a nikdy ani nic nezlepší.
Že ve střední evropě jsme na tom ze suchem nejhůř, to nikomu nevadí. Z Vysočiny se za 20 let stala podnebím Jižní Morava, Jižní Morava začíná být vyschlá už i v zimě. Ale supermákety jsou plné, klimatizace hučí, tak sorry jako!
Odpovědět
RV

Richard Vacek

4.4.2023 13:45
Někdo si vymyslí nesmyslný index, dá do něj k porovnání parametry, které s ním vůbec nesouvisí a pak se z toho snaží udělat smysluplný závěr.
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

4.4.2023 22:18
Já myslím, že tato zpráva má parametry šíření poplašné zprávy a měla by být označena jako dezinformační a nástupce pana Klímy by se jí měl zabývat a dezinformátor - ČTK by měla být patřičně potrestána.
Odpovědět
va

vaber

5.4.2023 09:22
tvrzení o suchu u nás, jen dle zpráv o suchu v jiných zemí samozřejmě blábol, ,ale takových blábolů je v článku víc,třeba
,,Kvůli nadprůměrně vysokým emisím zemře v Česku podle mezinárodních studií ročně 3200 lidí,,
prý je dle mezinárodních studií,
někde by měli uvést jak to mezinárodně vystudovali,
nejvyšší emise jsou tam kde nejvíc spalují a kde je nejvíc aut a to je u nás?
díky malé rozloze Evropy , podobnému počasí a promíchávání atmosféry, jsou státy EU postiženy téměř stejně,
kdyby bylo v článku uvedeno jak špinavý vzduch je na konkrétních místech v konkrétních městech a uvedli naměřená čísla ve stejnou dobu,
něco by to mohlo říci o emisích a čistotě vzduchu
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.4.2023 10:16
Jestli to není tím, kdo k tomu hodnocení dodává podklady. Pokud to dělá DUHA a jí podobní, tak se výsledkům nedivím, protože neschopným jde nejlépe
házení špíny na jiné a chrochtají blahem, že je někdo vyslyšel a pohanil
jejich vlastní zem a její obyvatele. Jinde mají lidé snahu obraz své země
vylepšovat, ale vlastností mnoha našich občanů je vlast hanit a opěvovat
vše cizí. Budiž, u nás díky blbost shořela část NP ČŠ, ale násobně více
shořelo lesů ve Španělsku, Itálii a Řecku. U nás jsme měli zvládatelné
sucho, ale v zahraničí to nezvládali, ale jsou lepší, protože ti na sebe
nenapráskali. Za války Němci tvrdili, že jsou Čechiše hunde, což bylo
myšleno tak, poštěkáváme, ale nekoušeme a když tak zbaběle zezadu.
Odpovědět
BM

Břetislav Machaček

5.4.2023 10:20 Reaguje na Břetislav Machaček
Ještě dodám, že velmi kladně hodnotili i to lísání k novému pánovi
za nějaký ten pamlsek a donášení na své sousedy, což křivákům
zůstalo a donášejí kdejakou kravinu rovnou do Bruselu.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

5.4.2023 14:51 Reaguje na Břetislav Machaček
1*
Odpovědět
MU

Michal Ukropec

5.4.2023 10:35 Reaguje na Břetislav Machaček
Bohužel opět pravda.
Odpovědět
DV

Daniel Višňovský

7.4.2023 21:20 Reaguje na Břetislav Machaček
To vy, chacharští hitlerovci, kteří jste sloužili ve wermachtu a SS, jste měli z první ruky, že???
Odpovědět
pa

petr angi

6.4.2023 11:10
Klikněte v grafu na míru recyklace a Německo a Bulharsko dosáhlo cca 70%. ČR 43%. To by jeden netušil.
Odpovědět
 
reklama


Blíž přírodě

Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist