Zoo Praha plánuje návrat koní Převalského do volné přírody v Kazachstánu
"Memorandum o spolupráci de facto definuje postup, kterým sem budou koně navraceni. To znamená výběr lokality, jejich průzkum a potom vlastní dovoz koní. Je to pro nás přelomový den. My bychom měli návrat koní Převalského odborně řídit a podílet se na něm i fakticky, i když finanční stránku si zajistí kazašská strana," řekl ředitel pražské zoo.
Připomněl přitom, že Kazachstán patří k zemím, kde koně Převalského v minulosti žili. Vybrané lokality jsou čtyři. "Dvě z nich jsou v severní polovině Kazachstánu a dvě jsou jižně od Almaty. Ty dvě na jihu nepovažujeme za úplně vhodné, ale byly vytipovány, takže je také chceme vidět... favorizujeme ty, které jsou ve stepním až polopouštním pásu," dodal Bobek.
Ředitel pražské zoo uvedl, že podobný projekt, pouze s časovým předstihem, realizuje pražská zoo i v Mongolsku. "Podle mého názoru bude postup takový, že vytipujeme dvě lokality, chtěli bychom mít jednu prioritní a jednu záložní, a na nich by se potom dělaly všechny průzkumy, které jsou potřeba. Jednak by se analyzovala data z dálkového průzkumu země, dělal by se tam botanický průzkum, parazitologický průzkum a tak dále. Až průzkum proběhne, tak by se začalo budovat zařízení pro reintrodukci koní, což jsou především velké ohrady, v nichž si koně zvykají první rok na podmínky svého budoucího domova, plus zázemí pro strážce a podobně," prohlásil Bobek.
Přečtěte si také |
Návrat koní Převalského do přírody je věc, která se opravdu povedla, říká Miroslav BobekKůň Převalského je posledním žijícím divokým druhem koně. Pražská zoo je chová od roku 1932 a od roku 1959 vede mezinárodní plemennou knihu. Do Mongolska pražská zoo v rámci projektu Návrat divokých koní zatím přepravila 34 koní.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (11)
Karel Zvářal
26.4.2023 04:26Slavomil Vinkler
26.4.2023 05:38 Reaguje na Karel ZvářalKarel Zvářal
26.4.2023 05:55 Reaguje na Slavomil VinklerSlovan
26.4.2023 08:11"Kůň Převalského – poslední žijící divoký kůň – je tvorem dokonale přizpůsobeným životu v náročných podmínkách středoasijských stepí. Ještě na přelomu 19. a 20. století se ve středoasijských stepích a polopouštích proháněla stáda těchto lichokopytníků." - a proto dnes víme, že tam přesně tento druh žil. Ostatně s Mongolskem prakticky sousedí.
V Kazachstánu se připravuje i např. reintrodukci tygrů ussurijských. Pokud by vše klaplo, první tygři by tam měli být vypuštěni někdy v roce 2025. Tygr kaspický, původní druh žijící na tomto území, již bohužel zcela vyhynul. Není chován ani v zajetí. Proto se přistoupilo k tomu, že vypouštěný bude tygr ussurijský, jenž je geneticky téměř shodný s tím kaspickým. Na projektu je velice aktivní WWF a tygry by mělo dodat Rusko. Tak snad i toto klapne.
Zbyněk Šeděnka
26.4.2023 10:52 Reaguje na SlovanSlovan
26.4.2023 12:32 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaKazachstán není jediný. Kambodža má hned dva projekty na reintrodukci tygrů. Jeden s podporou WWF na severovýchodě (tzv. Východní pláně, s přesahem do Vietnamu) a druhý s podporou Wildlife Alliance na jihu v Kardamomových horách. Tam, i díky snaze této ochranářské organizace, vznikl v roce 2016 dokonce největší NP v zemi. Oba ekosystémy jsou rozlehlé, WWF mluví až o 30 000 km2, Wildlife Alliance o necelých 20 000 km2. Jsou i relativně dobře chráněné různými rezervacemi, je však nutné, podobně jako v Kazachstánu, zajistit vyšší stavy kořisti. I zde to má podporu vlády, takže věřím, že během pár let by mohlo dojít k prvnímu vypuštění. Do roku 2030 by se tak tygr, při troše štěstí, mohl vrátit hned do 3 zemí, ve kterých je dnes vyhuben.
Zbyněk Šeděnka
26.4.2023 14:02 Reaguje na SlovanSlovan
26.4.2023 14:22 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaJak říkáte, je třeba vytvořit dobré podmínky pro takovou akci. Hurá akce by neměla smysl. Zvěř se nerozmnoží lusknutím prstu (a ty stavy prostě musí být dostatečně velké), stejně jako se místní obyvatelé během chvilky nepřipraví. Ty oblasti jsou odlehlé, jádrové oblasti jsou úplně neobydlené a zbytek jen řídce. Přesto tam lidé samozřejmě žijí.
Uvidíme, zatím to má ale pozitivní trend v obou zemích.