Do snah vrátit zubry do české krajiny se zapojila i Zoo Tábor
„Jako první byly do Tábora transportovány dvě samice zubra evropského z rezervace, ležící na pobřežním ostrově v Baltském moři, na rozhraní Německa a Polska. Jedná se o geneticky velmi hodnotná zvířata, která jsou vedena v Plemenné knize a patří k tzv. nížinné neboli bělověžské genetické linii, která je vhodná pro vypouštění do volné přírody,“ říká hlavní zoolog táborské zoo Ondřej Kott. Samice se jmenují Usjana a Uselina.
ZOO Tábor se k těmto snahám připojuje a stává se první zahradou v České republice, která se bude aktivně věnovat návratu zubrů do divočiny. První ze tří transportů, dlouhých bez mála sedm set kilometrů, proběhl hladce a další převoz zvířat je naplánovaný na druhou polovinu května ze zoologické zahrady v Norimberku, která se chovu bělověžské linie také věnuje.
První zubři už na naše území již vrátili. Stádo sedmi zubrů bylo vypuštěno díky snahám organizace Česká krajina v přírodní rezervaci v Milovicích, kde žijí ve společnosti praturů a divokých koní. Více o návratu velkých kopytníků do české krajiny najdete zde. Zoo Tábor počítá s tím, že své zubry bude do přírody vracet ve spolupráci právě s Českou krajinou. Pravděpodobné je, že se zvířata dostanou do Milovic. "Je možné, že našim zvířatům pro jejich mladý věk bude reprodukce chvíli trvat. Může se klidně stát, že se do té doby podaří vyjednat vypuštění zubrů i na jiném vhodném místě," říká Kott. Mezi místa, kam se podle ochranářů hodí velké savce vypouštět, jsou bývalé vojenské újezdy a cvičiště. Takových míst je u nás na třicet, je však obtížné dohodnout umístění zvířat s majiteli pozemků.
Zubři byli odjakživa nedílnou součástí místního ekosystému. Postupný návrat největších obratlovců do Evropy, je dlouhodobým cílem zoologů a ochránců přírody. Zubr evropský se ocitl na počátku 20. století na samé hranici vyhubení a do jisté míry reprezentuje sepětí několika států v úsilí o záchranu tohoto impozantního druhu savce na starém kontinentě.
reklama