Návrat velkých kopytníků do české krajiny
18.12.2015
Zubřice v Milovicích Foto: Česká krajina Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora Zdroj | Česká krajina
Nejen divocí koně. Do české přírody se stovkách až tisících letech vrací také zubři a zpětně vyšlechtění pratuři. A s nimi původní stepní a rozvolněné lesní porosty.
reklama
 Celosvětový počet zubrů evropských dosáhl na konci loňského roku 10 536, a přesáhl tak počet 10 000 zvířat považovaný za symbolickou hranici záchrany druhu. Vyplývá to z aktuálního vydání mezinárodní plemenné knihy zubra evropského. Na záchranném programu se podílí i ochranáři v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku. V Česku žilo na konci loňského roku 149 zubrů v deseti chovech, letos vznikne nový chov v Lipně na Šumavě. V milovické rezervaci je aktuálně 43 zubrů. Letos se jich narodilo osm, nejvíce od založení rezervace v roce 2015, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. 
 Zásahy do půdy v přírodní rezervaci v Milovicích na Nymbursku, které provedl nájemce pozemků, podle odborníků z Biologického centra Akademie věd ČR a Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity nepoškodil přírodu. Středočeský kraj, který pozemky vlastní a pronajímá ochranářské společnosti Česká krajina, tento týden informoval, že Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK) zjistila v rezervaci porušení zákona. Mělo k němu dojít neoprávněnými zásahy, například rozhrnutím valu zeminy. Stanoviska obou institucí nepovažují rozhrnutí valu za škodlivá. V tiskové zprávě to dnes uvedl ředitel společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci provozuje, Dalibor Dostál. 
 Společnost Česká krajina, která provozuje přírodní rezervaci v Milovicích na Nymbursku, porušila neoprávněnými zásahy v rezervaci zákon a čeká ji zřejmě správní řízení o přestupku. Řízení s ní zahájí Agentura ochrany přírody a krajiny ČR (AOPK), která od června prověřovala podnět Středočeského kraje. Vyplývá to z vyjádření mluvčí agentury Karolíny Šůlové a z tiskové zprávy mluvčího hejtmanství Davida Šímy. 
27.6.2023 19:26 | NÝŘANY
( ČTK)
 Býk zpětně šlechtěného pratura doplnil tento týden skupinu kopytníků v pastevní rezervaci Janovský mokřad u dálnice D5 nedaleko Nýřan na Plzeňsku. Dvouleté zvíře přijelo z Nizozemí. V rezervaci, kterou vytvořil Plzeňský kraj, už žije menší skupina divokých koní a od začátku loňského roku také tři samice praturů. Příjezdem samce vznikla v Česku čtvrtá chovná linie zpětně šlechtěných praturů. Dvě jsou v rezervaci v Milovicích, jedna u Uherského Hradiště a čtvrtá nově v Nýřanech, řekl ČTK Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která založila milovickou rezervaci. 
16.6.2023 10:10 | MILOVICE
( ČTK)
 Společnost Česká krajina, která si pronajímá pozemky v přírodní rezervaci v Milovicích, míní, že středočeští radní při projednávání závěrů kontroly místa nevycházeli z přesných podkladů. Radní včera rozhodli, že kvůli uhynutí dvou mláďat v rezervaci a dalším pochybením podá kraj podnět k prošetření podmínek chovu Státní veterinární správě. Na začátku týdne podal podnět Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR kvůli neoprávněným zásahům do území. Česká krajina si od kraje bezplatně pronajímá pozemky o výměře přes 205 hektarů. O některých tématech, jež kraj označil za pochybení, chtěla společnost s krajem jednat, uvedl na dotaz ČTK ředitel ochranářské společnosti Dalibor Dostál. 
 Středočeský kraj podá kvůli nedávnému uhynutí dvou mláďat v přírodní rezervaci v Milovicích na Nymbursku a dalším zjištěným pochybením podnět k prošetření podmínek chovu Státní veterinární správě. Pozemky rezervace o výměře přes 205 hektarů si od kraje pronajímá společnost Česká krajina. Krajská kontrola v rezervaci minulý týden zjistila závažná pochybení, dnes je projednali radní. Kraj už na začátku týdne podal podnět Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR kvůli neoprávněným zásahům do území, informoval mluvčí hejtmanství David Šíma. 
 Středočeský kraj zjistil při kontrole přírodní rezervace v Milovicích na Nymbursku, jejíž pozemky zdarma pronajímá společnosti Česká krajina, závažná pochybení. Podle kraje ochranářská společnost, která v bývalém vojenském prostoru provozuje rezervaci velkých kopytníků, porušuje nájemní smlouvu. Například nelegálně provádí zásahy do území, které mohou vést k poškozování zvláště chráněných druhů, jejich biotopů a k ohrožení zvířat. Kraj podal podnět Agentuře ochrany přírody a krajiny ČR. Kvůli uhynulým zvířatům zvažuje i podání podnětu na veterinární správu, informovala Zuzana Žídková z krajského úřadu. Ředitel České krajiny Dalibor Dostál ČTK řekl, že z poslední ze dvou kontrol zatím nemá závěry a první porušení smlouvy nekonstatovala. 
 V jižních Čechách nedaleko Lipenské nádrže, na místě bývalého golfového hřiště, vznikla nová lokalita pro zubry a divoké koně. První transport zvířat z rezervace v Milovicích na místo se uskutečnil minulý týden, sdělila ochranářská společnost Česká krajina.

15.5.2023 01:04 | MILOVICE
( ČTK)
 Vedení rezervace u Milovic na Nymbursku, kde žijí divocí koně a pratuři, prodloužilo smlouvu o zapůjčení pozemků městem do roku 2034. Původní smlouva platila do roku 2024. Rezervace vznikla v roce 2015, je též na pozemcích Středočeského kraje a Agentury ochrany přírody a krajiny České republiky (AOPK). Ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál ČTK řekl, že smlouvy s krajem a AOPK končí později než ta s městem a o jejich prodloužení se bude jednat. 
9.5.2023 10:29 | MILOVICE
( ČTK)
 V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku se včera narodila dvě mláďata, která jsou prvními potomky zpětně šlechtěných praturů. Otcem je jeden ze dvou býků, které do rezervace přivezli loni na jaře z Nizozemska, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. 
14.4.2023 01:01 | TÁBOR
( ČTK)
 Zubr narozený v táborské zoologické zahradě zamířil do přírodní rezervace ve Francii. Jde o druhého zubra narozeného v zoo, který putuje do zahraničí. Transport více než půltunového zvířete trvá přibližně 20 hodin. 
 Desítky kusů cvičné munice z éry působení sovětské armády dnes odstranil přivolaný pyrotechnik z rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. „Šlo o plánovanou akci. Jak zvířata spásají vysoké porosty, dostává se na světlo množství různé pyrotechniky z doby výcviku sovětských vojsk,“ uvedl Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci v roce 2015 ve spolupráci s vědci založila.

 O první mládě letošního roku se včera rozrostla rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Na svět tam přišlo malé zubře. „Je to vůbec poprvé za osm let fungování rezervace, kdy jsme zaznamenali první mládě v rezervaci právě u zubrů. Až dosud se o každoroční prvenství střídavě dělili divocí koně a zpětně šlechtění pratuři,“ uvedl Dalibor Dostál z ochranářské společnosti Česká krajina, která rezervaci založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci. Mládě objevil při odpolední kontrole stád pracovník chovatelského dohledu rezervace.

16.3.2023 20:36 | TÁBOR
( ČTK)
 Zubr narozený v táborské zoologické zahradě zamíří do přírodní rezervace ve Francii. Jde o druhého zubra narozeného v zoo, který putuje do zahraničí, informoval mluvčí zahrady Filip Sušanka. Táborská zoo se věnuje od roku 2016 programu návratu zubra evropského do volné přírody. 
 Orel mořský, největší dravec Česka a největší orel Evropy, se začal pravidelně objevovat v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice.

13.1.2023 01:36 | NÝŘANY
( ČTK)
 Téměř na dvojnásobnou plochu rozšířil v minulých dnech Plzeňský kraj výběhy pro velké kopytníky v přírodní rezervaci Janovský mokřad vedle dálnice D5 u Nýřan. Z původních 11,7 hektaru se rozloha pastevní plochy zvětšila o 8,9 hektaru. V mokřadním biotopu žije nebo se zastavuje na tahu několik ohrožených druhů ptáků, od konce roku 2021 žijí v rezervaci divocí koně a zpětně šlechtění pratuři. V příštích týdnech by měli do rezervace přijet další velcí kopytníci, aby zvířata zvládla rozsáhlejší plochy spásat, informoval ČTK Dalibor Dostál, ředitel organizace Česká krajina, která poskytla bezplatně zvířata. 
30.12.2022 01:45 | MLADÁ
( ČTK)
 Péče o Národní přírodní památku Mladá na Mladoboleslavsku bude do roku 2031 vedená podle nového dokumentu, který zohlednil efekty pastvy velkých kopytníků. Takzvaný plán péče začal platit před několika dny a na rozdíl od toho předešlého označuje vymezování nepasených zón jako nežádoucí. Podle expertů totiž pastva přispívá ke zvýšení přírodní rozmanitosti. Na konečné podobě plánu péče se podíleli i odborníci z ochranářské společnosti Česká krajina ve spolupráci s vědci z Biologického centra Akademie věd ČR (AV ČR), informoval ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. 
21.12.2022 16:10 | KRNOV
( ČTK)
 Na pastvinách v areálu bývalé vojenské střelnice v krnovské části Chomýž se zabydluje pár praturů. V lednu je doplní ještě tři divocí koně. Důvodem vzniku této rezervace velkých kopytníků je, aby zvířata spásáním ochránila vzácnou luční vegetaci, která se vyskytuje na asi 37 hektarech. Je to jedenácté takové území v Česku a druhé v Moravskoslezském kraji, řekl ředitel společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Rezervaci vybudovalo město, organizace mu zvířata zapůjčila. 
20.12.2022 18:49 | MILOVICE
( ČTK)
 Ochránci přírody objevili v trusu velkých kopytníků v přírodní rezervaci v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku plasty. Mohou jim způsobit zdravotní komplikace. Plasty se do potravy kopytníků dostaly z nedaleké skládky komunálního odpadu v Benátkách nad Jizerou. ČTK o tom informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Podle starosty Benátek nad Jizerou Karla Bendla (ODS) plasty v rezervaci nepocházejí z benátecké skládky, ale zřejmě jsou z pozůstatků černých skládek v okolí. 
14.12.2022 16:52 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Část přírodní památky Na Plachtě na okraji Hradce Králové ode dneška spásají dva buvoli. Jde o samce a samici. Rozšířili v lokalitě počet velkých kopytníků, kteří mají za úkol pomáhat přirozeným způsobem pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště. ČTK to dnes řekl hlavní koordinátor ochranářské Skupiny JARO David Číp. Přesun buvolů ze Zooparku Stěžery na Plachtu organizoval. Od roku 2018 tam celoročně spásají vegetaci divocí koně. 
29.11.2022 18:21 | HRADEC KRÁLOVÉ
( ČTK)
 Lokalitu Plachta na okraji Hradce Králové začnou ještě letos spásat buvoli. Na pastvinu o rozloze 2,5 hektaru opatřenou elektrickým ohradníkem budou převezeni ze Zooparku Stěžery. Půjde o dva jedince, samce a samici, řekl ČTK hlavní koordinátor ochranářské Skupiny JARO David Číp. Přírodní památka Na Plachtě o rozloze téměř 60 hektarů leží v těsném sousedství stotisícového Hradce Králové. Od roku 2018 tam celoročně spásají vegetaci divocí koně. Velcí kopytníci mají za úkol pomáhat přirozeným způsobem pečovat o biologicky cenná přírodní stanoviště. 
12.11.2022 00:59 | PLZEŇ
( ČTK)
 Plzeňská zoologická zahrada odeslala dvouletou samici zubra evropského z vlastního odchovu, aby se stala součástí divoce žijícího stáda v jižní části Velkého Kavkazu v Ázerbájdžánu. Zubři vyhynuli v Evropě ve 20. letech minulého století, v Ázerbájdžánu žila poslední populace. Nyní se ochranářské asociace, evropské zoologické zahrady a ázerbájdžánská vláda snaží o jejich návrat do přírody, informovala kurátorka kopytníků plzeňské zoo Miroslava Palacká. 
24.10.2022 00:59 | LONDÝN
( ČTK)
 Když letos v červnu správci vypustili do rezervace v anglickém hrabství Kent tři samice zubra, netušili, že jedna z nich pro ně skrývá překvapení. Na podzim porodila mládě, první, které se v britské volné přírodě narodilo za posledních tisíc let, napsal list The Times.< 
 Jedinečnou příležitost pozorovat přeměnu bývalého pole na okraji milovické rezervace velkých kopytníků mají vědci z Jihočeské univerzity. Devítihektarový pozemek, který se k rezervaci připojil v roce 2018, se postupně mění v druhově bohatou pastvinu. 
 Když na podzim roku 2016 informovali ochránci přírody o útoku pytláků v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice, byl to jeden z mála případů, kdy autoři populárního projektu zveřejnili zprávu o tlaku, kterému je rezervace vystavena. Od doby jejího vzniku v roce 2015 se však rozhodně nejednalo o ojedinělý případ. Světově unikátní lokalita čelí nátlaku po celou dobu své existence. 
22.8.2022 00:06 | PRAHA
( ČTK)
 V Praze dnes začne šestý ročník Evropského kongresu ochranářské biologie (ECBB Prague 2022), bude se konat do pátku na České zemědělské univerzitě (ČZU). V rámci konference, jejíž letošním tématem je krize biodiverzity v měnícím se světě, se budou konat tři sympozia věnující se návratu velkých zvířat do evropské krajiny, informovala organizace Česká krajina. 
8.8.2022 17:19 | ČESKÉ BUDĚJOVICE
( ČTK)
 Větší rozšíření zubrů, divokých koní nebo praturů by podle vědců mohlo bránit vzniku požárů v krajině. Velcí kopytníci totiž spásají porosty, na nichž se na loukách oheň rychle šíří, uvedli zástupci společnosti Česká krajina. 
19.6.2022 00:08 | VYŠŠÍ BROD
( ČTK)
 O šest mláďat se rozrostl chov bizonů společnosti Agrowald poblíž Rožmberka nad Vltavou na Českokrumlovsku. V oboře o rozloze více než 50 hektarů žijí více než tři desítky těchto turů. Chov je jeden z mála svého druhu v Česku, sdělil ředitel Agrowaldu Roman Urbanec. 
11.6.2022 01:54 | KRNOV
( ČTK)
 Areál bývalé vojenské střelnice v krnovské části Chomýž se změní v pastviny. Svůj domov by tam pak mělo najít od příštího roku pětihlavé stádo exmoorských koní a praturů. Důvodem jejich umístění je, aby spásáním ochránili vzácnou luční vegetaci, která se vyskytuje na bezmála 37 hektarech, řekla mluvčí města Dita Círová. 
26.5.2022 16:25 | PRAHA
( ČTK)
 Šest mladých praturů z Nizozemska přivezli dnes ochranáři do rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku. Dva býci a čtyři krávy mají zvýšit genetickou pestrost dvou milovických stád. Do Milovic je poslala nizozemská nadace Taurus Foundation. Zpětným šlechtěním zvířat se vědci pokoušejí obnovit vyhynulý druh, informoval ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. 
25.4.2022 11:00 | MILOVICE
( ČTK)
 Tři mladí zubři narození v rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru v Milovicích na Nymbursku odjeli včera večer do Francie. Ochranáři se s nimi vydali na cestu dlouhou přes 1300 kilometrů. Dvě samice a samec narození v loňském roce najdou nový domov v rezervaci v podhůří Provensálských Alp nedaleko Azurového pobřeží a města Cannes známého filmovými festivaly. Opačným směrem pojedou tři samice z francouzského chovu, informoval ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál.

 S rostoucím znečištěním plasty se v posledních dvou letech potýká rezervace velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru Milovice. Igelitové sáčky, tašky a jednorázové plastové obaly tam pravidelně zanáší vítr z necelý kilometr vzdálené skládky komunálního odpadu společnosti AVE u Benátek nad Jizerou. Informuje o tom ochranářská společnost Česká krajina. 
 Zubr evropský v přírodě vyhynul krátce po 1. světové válce. V roce 1919 byl zastřelen poslední zubr v polské Bělověži, roku 1927 padl poslední zubr na Kavkaze. Přežilo pouhých 12 jedinců v zoologických zahradách a soukromých chovech. 
22.2.2022 11:57 | JINDŘICHŮV HRADEC
( ČTK)
 V přírodní rezervaci s názvem Meandry Lužnice u Třeboně na Jindřichohradecku přibyly tři mladé samice pratura. Ochranáři je tam převezli z rezervace ve středočeských Milovicích. Samice pratura doplní v lokalitě stádo divokých koní, které je zde od roku 2020. Informoval o tom Dalibor Dostál z projektu Česká krajina. 
 Začátkem prosince 2021 vyběhlo na nýřanské mokřadní louky stádo „divokých“ koní. Jde o desátou rezervaci, v níž se přistupuje k ochraně přírody tak, že se o biodiverzitu starají velcí spásači, exmoorští ponyové, zubři či pratuři. O koních i o tomto přístupu k ochraně přírody jsme si povídali s Daliborem Dostálem, ředitelem společnosti Česká krajina, který za tímto projektem stojí.

15.12.2021 10:42 | MILOVICE
( ČTK)
 Milovická rezervace nabízí možnost adopce zubrů. Peníze použije k rozvoji území, převozům zvířat i k přípravě dalších rezervací. První zubři přijeli do lokality v Milovicích v roce 2015, nyní jich tam žije 32, uvedla ochranářská společnost Česká krajina. Rezervace je v bývalém vojenském prostoru, kde velcí kopytníci pomáhají spásat některé druhy travin, aby se lépe dařilo ohroženým druhům. 
 V České republice dnes začala fungovat desátá rezervace velkých kopytníků. Volně chované koně vypustili ochránci přírody ve spolupráci na mokřadní louky u Nýřan na Plzeňsku. V Plzeňském kraji jde o třetí rezervaci velkých kopytníků, tedy nejvyšší počet mezi všemi kraji v České republice.

14.11.2021 02:29 | MILOVICE
( ČTK)
 V milovické rezervaci díky pastvě divokých koní několikanásobně přibylo ohrožených rostlin, hořců křížatých. Počet mladých rostlin tam vzrostl o tisíce procent. Rezervace je v bývalém vojenském prostoru, velcí kopytníci zde pomáhají spásat některé druhy travin, aby se zde lépe dařilo ohroženým druhům. Sedm let po příchodu divokých koní je populace hořců vyšší o 367 procent, dospělých jedinců zde roste přes 900. Sčítání vědci dokončili ve čtvrtek, informovala ochranářská společnost Česká krajina. 
13.10.2021 01:49 | MILOVICE
( ČTK)
 V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru mezi Milovicemi na Nymbursku a Benátkami nad Jizerou na Mladoboleslavsku se v těchto dnech sčítají hořce křížaté. Jde o ohroženou trvalku. Výskyt kopytníků hořcům pomohl, jejich počet se zněkolikanásobil, informovala ČTK ochranářská společnost Česká krajina. 
15.9.2021 01:38 | JINDŘICHŮV HRADEC
( ČTK)
 Šest divokých koní obývá novou přírodní rezervaci s názvem Meandry Lužnice u Třeboně na Jindřichohradecku. K dispozici mají plochu o rozloze téměř 24 hektarů. Koně pocházejí z rezervace u středočeských Milovic. Za oběma projekty stojí organizace Česká krajina, řekl její ředitel Dalibor Dostál. 
21.7.2021 01:15 | KRNOV
( ČTK)
 Cenné louky bývalé vojenské střelnice v Krnově-Chomýži budou spásat koně a pratuři. Město si pětihlavé stádo zapůjčí. Do obnovy území o rozloze téměř čtyři hektary, kde se vyskytují vzácné druhy rostlin i živočichů, chce navíc investovat osm milionů korun, řekla mluvčí města Dita Círová. 
14.6.2021 17:27 | MILOVICE
( ČTK)
 V rezervaci velkých kopytníků v bývalém vojenském prostoru u Milovic na Nymbursku žije již 32 zubrů. Dnes odpoledne nalezli ochranáři poslední dvě narozená mláďata, informovala ČTK ochranářská společnost Česká krajina. Podobných stád je na světě jen několik. 
27.5.2021 11:28 | RALSKO
( ČTK)
 Ohroženým zubrům evropským se v bývalém vojenském prostoru Ralsko na Českolipsku daří. Původně sem bylo před deseti lety dovezeno pět kusů, nyní stádo největšího obratlovce evropského kontinentu čítá téměř 40 kusů těchto přežvýkavců, informoval mluvčí Vojenských lesů a statků (VLS) Jan Sotona. VLS zubří oboru v bývalém vojenském prostoru obhospodařuje, zvířata mohou vidět i pěší turisté nebo cyklisté. 
 V rumunské části jižních Karpat již několik let probíhají snahy o návrat zubra evropského do volné přírody. Nyní se iniciativě Rewilding Europe podařilo přesně zmapovat, jak se tamní vypuštění zubři přírodou pohybují. Získané informace mohou napomoci budoucímu návratu zubrů do volné přírody nejen v Rumunsku. Zanesení jejich pohybu do mapy nabízí zajímavou podívanou.

16.4.2021 20:20 | BARCELONA
( ČTK)
 Teploty pomalu začínají stoupat a Španělsko se chystá na další léto plné lesních požárů, které za posledních deset let zničily zhruba 741 000 hektarů lesa. V loňském roce oheň sežehl podle vládních odhadů 45 000 hektarů a o rok dříve 60 000 hektarů. Navíc se zdá, že stejně jako v Kalifornii a Austrálii jsou i španělské požáry častější a intenzivnější, napsal zpravodajský server The Guardian. 
3.4.2021 17:33 | MILOVICE
( ČTK)
 Dvě samice zubra evropského přijely prvního dubna do rezervace velkých kopytníků u Milovic na Nymbursku. Samice Tara a Norisa dorazily ze Zoo Tábor, transport se uskutečnil bez komplikací, stejně tak následné vypuštění zvířat v Milovicích, řekl ČTK ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. 
26.3.2021 14:04 | Č. BUDĚJOVICE
( ČTK)
 Čeští vědci potvrdili, že zubr evropský žil také na území starověké Mezopotámie. Výskyt tohoto tura byl doposud spojený prakticky jen s Evropou. Vědci dokázali to, že zubr žil i na území mezi řekami Eufrat a Tigris, analýzou historických materiálů, informovala organizace Česká krajina. 
27.12.2020 12:56 | VARŠAVA
( ČTK)
 Díky ochranným programům narůstá počet jedinců největšího suchozemského savce na našem kontinentu - zubra evropského. Kdysi hojně se vyskytující zubr žil začátkem minulého století jen na několika málo místech v zajetí a lidé ho začali znovu vysazovat do přírody až po druhé světové válce. Do roku 2003 pak jeho počty narostly do 1800 jedinců, v roce 2019 se v Polsku, Bělorusku a Rusku vyskytovalo již přes 6200 zubrů žijících ve 47 volně se pohybujících stádech, napsal deník The Guardian. 
 Vlčice, která byla 8. listopadu nalezena mrtvá u silnice mezi Dubou a Ždírcem v chráněné krajinné oblasti Kokořínsko - Máchův kraj, má v oblasti hlavy a temene zbytky střely. Informuje o tom Agentura ochrany přírody a krajiny.

15.11.2020 17:08 | ZNOJMO
( ČTK)
 Celkem čtyři hříbata se letos narodila ve dvou stádech divokých koní, která třetí sezonu pomáhají v Národním parku Podyjí na Znojemsku se spásáním trávy. Část koní ale z areálu během několika měsíců odjede. Správa Podyjí to uvedla na svém webu. 
Online diskuse
Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
|
|