https://ekolist.cz/cz/publicistika/priroda/prvnim-narozenym-mladetem-v-milovicke-rezervaci-je-letos-pratur
reklama
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Prvním narozeným mládětem v milovické rezervaci je letos pratur

15.2.2025 12:34 | PRAHA (Ekolist.cz)
Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina
Prvním mládětem letošního roku v milovické rezervaci velkých kopytníků je tele zpětně šlechtěného pratura. Na svět přišlo před několika dny. Až nyní se podařilo potvrdit, že jde o býčka.
 
„Samice pratura odkládají čerstvě narozené mládě do hustého porostu, aby ho chránily před případnými predátory. Jen jednou za několik hodin ho přijdou nakojit a poté ho opět ponechají v úkrytu. Podobnou strategii ochrany čerstvě narozených mláďat mají například srnky. Proto mohou pracovníci chovatelského dohledu určitě pohlavní mláděte až po několika dnech,“ vysvětlil Dalibor Dostál, ředitel ochranářské společnosti Česká krajina, která milovickou rezervaci velkých kopytníků založila v roce 2015 ve spolupráci s vědci.

Stádo zpětně šlechtěných praturů bylo v Milovicích prvním v celé střední a východní Evropě. Přírůstky od té doby rezervace poskytla do dalších přírodně cenných lokalit. Například na Josefovské ptačí louky, Nýřan u Plzně, Krnova, Národního parku Podyjí nebo do Novohradských hor.

Foto | Vojtěch Lukáš / Česká krajina

V souvislosti s desátým výročím založení milovické rezervace velkých kopytníků se pratuři rovněž stali námětem knihy pohádek pro děti. Pratuří pohádky, které v polovině dubna vydá Naše nakladatelství pod značkou Drobek, napsali popularizátor vědy Petr Cieslar a komunikátorka vědy Tereza Mašínová. Zájemci si mohou knihu předobjednat, každý výtisk zakoupený v rámci předobjednávek bude odeslán s podpisy autorů. Třetina financí z autorské licence jde přímo na podporu praturů.

Díky praturům a dalším velkým kopytníkům, konkrétně zubrům a divokým koním, získala milovická rezervace několik českých, evropských i světových prvenství. Byla první a je dodnes největší rezervací velkých kopytníků v České republice. Je zároveň prvním českým projektem, který získal všechny tři nejprestižnější ekologické ceny udílené v tuzemsku, tedy Cenu Josefa Vavrouška, Cenu SDGs za naplňování Cílů udržitelného rozvoje OSN v České republice a cenu E.ON Energy Globe.

Díky milovické rezervaci zároveň vzniklo v Česku největší stádo divokých koní v Evropě mimo Velkou Británii. Milovické stádo divokých koní bylo stejně jako stádo zpětně šlechtěných praturů první ve střední a východní Evropě. Milovice se zároveň staly prvním místem na světě, kde se divocí koně, zubři a zpětně šlechtění pratuři objevili v rámci jedné rezervace.

Přede dvěma lety se pak milovické rezervace stala jediným místem na světě, kde vědci zjistili přítomnost vzácného druhu perloočky nazvané hrotnatka neočekávaná. Díky mnoha unikátům se rezervace velkých kopytníků stala na několik let světově nejsledovanějším českým projektem, o kterém opakovaně informovala prestižní zahraniční média jako New York Times, Washington Post nebo BBC.


reklama

foto - Dostál Dalibor
Dalibor Dostál
Autor je ředitel ochranářské společnosti Česká krajina.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (3)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EB

Emil Bernardy

19.2.2025 07:53
Na mě se známá obrátila s tímto.nevím jestli je to podvod,či pravdivá žádost..

"PODPOŘTE PROSÍM PETICI ZA ZŘÍZENÍ NAPAJEDLA V REZERVACI 🍀❤️❤️❤️
Oblíbené rezervaci zubrů a divokých koní v bývalém vojenském prostoru Milovice chybí již dva a půl roku stabilní napajedlo. Jeho vznik blokuje jediný úředník. Voda je přitom pro desítky velkých kopytníků v rezervaci nezbytná. Podpořte podpisem petice vznik napajedla, abychom mohli zodpovědnému úřadu dokázat, že rezervace má smysl a velkou podporu veřejnosti. Podpořte vodu pro zubry a divoké koně. Abychom již nikdy nemuseli řešit zbytečný úhyn mladé zubří samičky jako na jaře letošního roku. Děkujeme!"

Potom by veterinární správa v tomto kraji by měla kontrolovat,zda chovaná zvířata mají zajištěn welfare....
Odpovědět
PD

Petr Dubský

15.3.2025 17:59
Mládě je roztomilé, ale nejde o pratura! ostatně pan Dostál píše, že jde o zvíře zpětně šlechtěné do podoby divokého tura, které chybně nazývá praturem, aby vzbudil dojem, že jde o něco prospěšné. Divoký tur byl vybit, ale nevymřel ve smyslu genetickém, současná plemena turů domácích jsou potomkem tura divokého
Odpovědět
PD

Petr Dubský

17.3.2025 18:46
Pane Bernardy, ta rezervace je ve Středočeském kraji, takže se pan Dostál měl obrátit na tamní veterináře. Ale podpisem petice se snad nic nezkazí. Ale u nás bych se vůbec nedivil, že tam něco není jak má být. Ono u nás je spíš vzácností, když něco funguje.
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist