Zubr evropský se úspěšně vrací do volné přírody. V Česku žije přes 120 zvířat
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN), který pravidelně aktualizuje údaje o ohrožených druzích, nedávno odstranil zubra evropského z kategorie náchylných druhů a nyní ho klasifikuje pouze jako "téměř ohroženého". Spoluautor nového hodnocení a člen expertní skupiny IUCN pro bizony Rafal Kowalczyk však varuje, že je potřeba zlepšit přirozené prostředí zubrů a posílit jejich genetickou různorodost, protože nynější stáda jsou od sebe izolována a jen osm z nich je dost velkých na to, aby mohla z pohledu genetiky dlouhodobě přežít.
"Historicky byli zubři zaváděni především do lesů, kde však v zimě nenajdou dostatek potravy. Jenže když se z lesů přesunou do zemědělských oblastí, často se dostanou do křížku s lidmi," vysvětluje Kowalczyk. "Aby se těmto konfliktům předešlo a zubři nebyli závislí na dokrmování, bude potřeba vytvořit chráněná území, která budou zahrnovat i louky, na nichž se budou moci zvířata pást," zdůrazňuje Kowalczyk.
V České republice se podle dat z roku 2019 vyskytuje 126 zubrů, což je malé zlepšení oproti roku 2018, uvádí ředitel ochranářské společnosti Česká krajina Dalibor Dostál. Asi půlka našich zubrů žije v takzvaných polodivokých chovech, jako jsou například rezervace u Milovic na Nymbursku či obora Židlov na Českolipsku. Druhou půlku představují zoologické zahrady či soukromé chovy.
Ač rozlehlé vojenské prostory například v Doupovských horách či u obce Libavá na Olomoucku potenciálně představují pro zubry příhodné prostředí, zcela volně v přírodě u nás tito velcí savci zatím nežijí a ČR v tomto ohledu velmi výrazně zaostává za ochranářsky vyspělými zeměmi, podotýká Dostál.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (15)
Zbyněk Šeděnka
28.12.2020 19:11Břetislav Machaček
29.12.2020 15:15 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaPendolinu ve 160 km/h? To by byl mazec nemyslíte? A jak by chutnalo
pole s ovsem či takový ovocný sad? Pak ho budete chtít zahnat a on
vás roznese na rohou a kopytech. Pročpak je asi nechali feudálové
vystřílet a nechtěli je v naší přírodě? Že by pouze z lovecké
vášně a neznalosti přínosu pro naši krajinu?
Václav John
29.12.2020 16:33 Reaguje na Břetislav Machačekhttps://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/tragicky-stret-kravy-s-autem-na-dalnici-vysetruje-policie_200704292228_vjanous
https://benesovsky.denik.cz/nehody/kravy-na-dalnici-zpusobily-hromadnou-nehodu-20181031.html
Opravdu si myslíte, že to nějakých >100 kusů zubrů dokáže nějak zásadně změnit? Navíc průměrná váha skotu je ještě vyšší než váha zubra...
Břetislav Machaček
29.12.2020 17:30 Reaguje na Václav Johna záleží na tom, kdo to zavinil. Zubr ve volné přírodě je malér taky a vinen bude kdo? Vy? Stát? Zubr? Já vám povím kdo! Ti co se chtějí vracet o pět set let zpět. To tu chybí ještě mamuti a my
s kamennými mláty bydlící v jeskyních.
Koukněte na letecké mapy Bělověže a naší zemi.
Až tu najdete takovou souvislou krajinu
s minimálním osídlením, tak dejte vědět. Ty naše
kousky protkané silnicemi, tratěmi s chatami, poli
a vesnicemi jsou naprosto nevhodné pro volný pohyb
velkých kopytnatců. Nenaleznou tu jednak klid a
budou větším problémem než údajně přemnožená
spárkatá. To bude teprve okus a to pole, kde se
stádo přežene a nebo se půjde napást. Nechtěl
jsem to hrotit, ale ty ploty potřebují hlavně
aktivisté.
Václav John
3.1.2021 21:04 Reaguje na Břetislav MachačekPak tady máme velké a odlehlé vojenské prostory v Boleticích a Doupovských horách, kde by zubři prakticky žili v mnohem liduprázdnější krajině než je Blěověžský les.
A hlavně populace v Polsku v Bělověži není zdaleka jediná - další najdeme v Biseszczadech při hranice se Slovenskem a na několika dalších místech Polska, dokonce včetně západního Polska:
https://www.researchgate.net/publication/326360447/figure/fig1/AS:961885612539911@1606342809473/Occurrence-data-telemetry-locations-and-direct-field-observations-of-the-five-European.png
To jsou volně žijící zubři, zubři v oborách jsou na mnoha dalších místech v Polsku.
Na to jak velká zvířata to jsou můžete klidně chodit týden v místech kde se vyskytují s minimální nadějí na úspěch. V létě a na jaře kdy je v lese plno listí je to skoro bez šance, v zimě je největší šance na místech, kde jsou zubři přikrmovaní (pokud taková místa existují).
Jarek Schindler
29.12.2020 17:59 Reaguje na Václav JohnVáclav John
3.1.2021 21:09 Reaguje na Jarek SchindlerVáclav John
29.12.2020 16:26 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaCelkově se ale riziko zubra strašně nadsazuje. Jasně, že k zubrovi do výběhu dobrovolně nepolezu, ale v místech kde zubři žijí tak zubr před člověkem zdálky zdrhá. Opakovaně jsem to na vlastní kůži zažil v Polsku v Bialowiezi. Ano, kdyby zubr chtěl, dokáže člověka vážně zranit nebo i zabít. Zaprvé se to v Evropě ve volné přírodě ještě nestalo (pokud vím) a za druhé to samé dokáže i jelen nebo divoké prase a stejně jsme si na ně zvykli. Takže si myslím, že je to přijatelné riziko. Vždyť v Evropě umírají pravidelně lidi při útoku krávy, která je sice menší, ale z člověka má mnohem menší respekt než zubr. Je to nešťastné, ale stává se to a není to důvodem přestat chovat krávy.
Je to jen o zvyku, kdyby u nás bylo ve volné přírodě největší zvíře zajíc, měli bychom strach i z jelenů.
Petr Pekařík
30.12.2020 09:17 Reaguje na Václav JohnVáclav John
3.1.2021 21:40 Reaguje na Petr PekaříkMnohem víc bych se bál pratura, to je zpětné šlechtění domestikovaného zvířete, není u něj žádný respekt k člověku. Dneska už se asi nedozvíme jak se choval původní vymřelý pratur, ale podle mě už z něj znovu divoké zvíře jen tak nevyrobíme. Dovedu si představit zubry ve volné přírodě, ale vůbec si nedovedu představit ve volné přírodě pratury. Ani v Bělověži.
Slovan
30.12.2020 21:21 Reaguje na Václav JohnVždy, když zde zdejší hysterky začnou vyvádět si vzpomenu na tohle video...
https://www.youtube.com/watch?v=cQhppdJjpGE&ab_channel=roccioso02
Václav John
3.1.2021 21:23 Reaguje na SlovanHorší je, když je prase poraněné, to pak není legrace žádná:
https://www.idnes.cz/plzen/zpravy/divoke-prase-myslivec-nahanka.A171016_161138_plzen-zpravy_vb
Znám ještě několik dalších případů - v 90. letech myslivci na honu vyplašili divočáky, ti doběhli do vesnice Červenka u Olomouce a jeden tam napadl místního na hřbitově (taky pokousaný). Osobně jsem divočáky potkal hodněkrát a jediná jejich reakce byla, že zdrhali pryč ode mě, a to i při vyplašení z < 10 metrů, ale 100% bych se na to spoléhat nechtěl. A poraněné prase je pomalu horší než poraněný medvěd. Četl jsem i o případu, kdy vzali sele do auta (proč to už nevím) a naštvaná bachyně jim rozhryzala všechny pneumatiky a řádila ještě dlouho potom, co sele pustili.
Radim Polášek
1.1.2021 11:49 Reaguje na Zbyněk ŠeděnkaProblém bude, až někde mezi lidi vpochoduje říjný zubří samec. A případně ještě něčím rozdrážděný, například třeba nějakým parfémem či dezodorantem, který mu bude připomínat jiného samce nebo říjnou samici.