https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/moderni-technologie-v-chovech-omezuji-plytvani-krmivem-a-sleduji-zdravi-zvirat.jejich-rozvoj-brzdi-vysoke-ceny
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Moderní technologie v chovech omezují plýtvání krmivem a sledují zdraví zvířat. Jejich rozvoj brzdí vysoké ceny

6.1.2025 10:35 (ČTK)
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Moderní technologie v chovech hospodářských zvířat snižují náklady a zvyšují kvalitu produkce nebo welfare (životní pohodu) zvířat. Rozvoj ale brzdí poměrně vysoká investice. Přestože chovatelé využívají moderní a automatizované technologie stále častěji, plně nahradit lidskou práci zatím nedokážou. Vyplývá to z údajů, které ČTK poskytli odborníci z Výzkumného ústavu živočišné výroby. Podle ústavu zaznamenává vývoj technologií v živočišné výrobě v posledních letech intenzivní růst a týká se téměř všech druhů hospodářských zvířat.
 
"Aktuálně se v chovech nejvíce využívají senzory pro monitoring reprodukce, sledování zdravotního stavu, odhad spotřeby krmiva a kontrolu kvality produkce. Častý je také přechod z klasického dojení na dojicí roboty či přímo robotické dojírny," uvedli odborníci výzkumného ústavu. Podle nich se ve většině zmíněných technologiích využívá určitá forma umělé inteligence, dobře se uplatňuje například při monitoringu výživy zvířat. "Počet uživatelů umělé inteligence poměrně rychle roste, ale přesné údaje k dispozici nejsou," dodali.

Podle Lukáše Musila z firmy Agdata věnující se takzvanému preciznímu zemědělství pomáhá umělá inteligence v živočišné výrobě například při vyhodnocení dat z termických kamer. "Umí odhalit záněty v končetinách hospodářských zvířat na základě teploty a poslat upozornění v rámci systému. Zvířeti se tak dostane potřebné péče rychleji," uvedl.

Výzkumníci tvrdí, že moderní technologie přispívají k řešení řady problémů v živočišné výrobě, nejvíce pomáhají s nedostatkem pracovníků, protože dokážou částečně zastat lidskou práci. V českém zemědělství chybí přibližně 5000 zaměstnanců, uvedl už dříve Zemědělský svaz ČR. "Spoustu farem bez využití moderních technologií nepřevzala mladší generace," řekl Musil.

Technologie podle odborníků mimo jiné snižují náklady, protože omezují plýtvání krmivem či vodou, a zlepšují kvalitu produkce. Oslovení odborníci se ale shodli, že technologie zatím plně nahradit lidský faktor nedokážou a nelze se na ně stoprocentně spolehnout.

Z loňské analýzy Ústavu zemědělské ekonomiky a informací vyplývá, že z 256 zemědělských podniků s chovem dojnic jich 176 využívá alespoň jednu z moderních technologií, mezi respondenty chovající prasata se jedná o 22 procent podniků. U chovů koz, ovcí či masného skotu jsou podle Musila technologie méně rozšířené.

Celkem 19 procent chovatelů hospodářských zvířat loni uvedlo, že uvažuje o zavedení nějaké či další technologie precizního zemědělství v následujících dvou až třech letech. Odborníci ale upozorňují, že pořízení moderních technologií znamená velkou počáteční investici, využívají je proto zejména farmy s vyššími počty zvířat.

Ministerstvo zemědělství na investice do zemědělských podniků poskytne tři miliardy korun, informovalo o tom loni v červenci. Dotace farmářům pokryje až 40 procent vynaložených nákladů, pro mladé a ekologické zemědělce má úřad vyčleněno deset procent navíc.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (13)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JP

Jaroslav Pokorný

6.1.2025 12:54
V principu nejsem proti moderním technologiím. Ale:

"V českém zemědělství chybí přibližně 5000 zaměstnanců" ........ kolik je v ČR nezaměstnaným a kolik miliard Kč je jim vypláceno? Jo, ano - "v demokracii nikdo nesmí být do práce nucen, ale na sociální dávky má každý zákonný nárok!" Pokud tomu tak je, tak je samozřejmé, že určité procento lidí půjde natáhnout ruku na soc. úřad než makat ke kravám.


"Technologie podle odborníků mimo jiné snižují náklady, protože omezují plýtvání krmivem či vodou, a zlepšují kvalitu produkce. Oslovení odborníci se ale shodli, že technologie zatím plně nahradit lidský faktor nedokážou a nelze se na ně stoprocentně spolehnout." ........

V Nizozemí jsem viděl krávy na pastvách, kam za nimi jezdila pojízdná dojírna. Na Novém Zélandě jsem viděl krávy, které z pastvin samy chodily do kravína nechat se podojit. Dokonce měly i podchody pod silnicemi.
A obě ty země mají příkladnou produkci mléka. Farmáři na NZ dokonce už léta hospodaří bez dotací, a úspěšně. Prostě musejí hledat úsporné technologie. Podobně jako v Švýcarsku, kde jsem viděl pasoucí se krávy ve výškách Tater - ostatně, kdysi se tak páslo i v Krkonoších - v nižších polohách se bohaté louky sklízely jen na seno. Na rozdíl od nás, kde máme podhorské louky prázdné, tráva se v systému "údržby krajiny" draze kosí a vyhazuje někam na skládky či do plynovek, do kterých se cpe i kukuřice, vypěstovaná na úrodné půdě v nížinách.
Ale samozřejmě dokud máme peníze na dotace, na podporu nezaměstnaných a nemakačenků, tak nemůžeme myslet na racionalizaci a zlepšení (státní) ekonomiky.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

6.1.2025 15:27 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Ano. V Rakousku je to taky tak. Loni jsem viděl horské, velice květnaté louky, spásané=udržované v květu (asi jalovicemi) a v údolích sklizeň sena na zimu.
Odpovědět
Pe

Petr

6.1.2025 16:30 Reaguje na Slavomil Vinkler
Jestliže jste viděl krávy na rozkvetlé louce, tak to je tam čerstvě vypustili. Do té doby musely být jinde, kde louka nekvete.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

6.1.2025 23:22 Reaguje na Petr
Asi je přehánějí, aby nezničily svahy.
Odpovědět
SV

Slavomil Vinkler

7.1.2025 08:09 Reaguje na Petr
Myslím, že vy nemůžete vědět, co jsem viděl. Přesto trolíte.
Odpovědět
Karel Zvářal

Karel Zvářal

7.1.2025 08:24 Reaguje na Slavomil Vinkler
Von si myslí, že i v prapůvodních hvozdech šla spárkatá "jinam", aby se mohla napást trávy, když jsem psal o žraní spadaných listů. Prostě staré známé "Dělejte to jinak", jinde, jindy... pindy.
Odpovědět
Pe

Petr

7.1.2025 15:17 Reaguje na Slavomil Vinkler
To ne, jen to prostě vypadá nepravděpodobně. Možná jste vy viděl něco jiného, než se domníváte. Třeba jste přehlédl plot, nebo to bylo jak jsem psal. Spásání rostliny v květu neudrží. Spásání je spase.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

6.1.2025 16:42 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Problém je v tom, že pokud byste v ŽV zaměstnal ty netáhla, tak nadělají víc škody než užitku. Tito lidé nebudou opracovat nikdy, nepracovali za socíku ani za nynějšího režimu. Jedinou možností je odebrat dávky trvale a všechny. A jinak srovnání Nového Zélandu a Nizozemí s námi dost dobře nejde. Ta agrární politika je u nich jinak nastavená.
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

6.1.2025 23:31 Reaguje na pavel peregrin
S Nizozemím se srovnávat (snad) můžeme, protože jsme v jedné EU.
"Kdo nepracuje, ať nejí!" To nevymysleli komunisté, to říkal svatý Pavel. Jasně, kdo nebude chtít pracovat zodpovědně, nebo to nebude umět, ať třebas jen zametá dvůr. To snad pochopí a dá se to snadno zkontrolovat. A když nebude pracovat, tak velkej bič a malej dvůr! Poznal jsem takové lidi na vojně - respektovali pouze fyzickou sílu. A naše humanitně založená společnost není schopná nějakého násilí vůči nemakačenkům a darebákům. Naopak hledá všelijaké důvody, aby je omlouvala. A nakonec dostanou "papíry na hlavu" a sociální důchod.
Dávno tomu, co jsem se na předvolební schůzi lidovců dotázal jejich kandidáta, jaké zaujme stanovisko vůči lidem, kteří veřejně prohlašují, že pracovat nehodlají. "No, když jim nebudeme dávat sociální dávky, tak jejich děti budou mít hlad. Vy byste chtěl, aby děti měly hlad?"
Jestliže takovíto b.bci sedí v Parlamentu, těžko se divit směru, kterým naše společnost kráčí.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.1.2025 07:24 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Nizozemí a ČR jiné klima.Pro skot důležité,krmivo a tak.Ostatní nedovedu posoudit.Na vojně jsem byl,ale v jiném postavení,ale tak to je.Dnes mám husí kůži z agresorů,jako aktivisté,nebo urputní novináři.Jeden dobrý pán přinesl kdysi z VUMLu termín asociální xindl.
No a kvalifikované síly chybí všude,u nás kolabují stavební firmy,neumíme už řemesla,my staří fyzicky odpadáme.A vidím,co vše se studuje přez kopec na ČZU,...
Odpovědět
JP

Jaroslav Pokorný

7.1.2025 12:16 Reaguje na Emil Bernardy
ČZU - Česká zemědělská universita v Suchdole? Tam jsem se zúčastnil několika kurzů U3V. Musím uznat, že nás učili nepochybní odborníci. Jací ovšem odborníci ze školy vycházejí nemohu posoudit.
Odpovědět
EB

Emil Bernardy

7.1.2025 17:18 Reaguje na Jaroslav Pokorný
Dnes zemědělství studuje do 20ti posluchačů v ročníku,o zemědělství není zájem.Učitelé stárnou a odcházejí .Znám to tam též,poskytuji škole službu,když je třeba.
Odpovědět
pp

pavel peregrin

7.1.2025 17:49 Reaguje na Emil Bernardy
A z těch dvaceti je pro provoz použitelných tak do tří.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist