Bořeňská zahrada na úpatí vrchu v Českém středohoří u Bíliny je opět otevřená
Brána malířku překvapila. Vedla k ní zarostlá, nikým neprošlapaná cesta a stála jen kousek od silnice k horské chatě. Gellmundova postupně prozkoumala všechny zarostlé cestičky a kameny porostlé mechem v okolí brány a objevila i další torza bývalé botanické zahrady. Vznikla v letech 1929 až 1933, jejím zakladatelem byl Franz Kotrba z Mostu, který na louce nedaleko horské chaty vytvořil zahradu s téměř 500 druhy vyšších rostlin alpské flóry, lesní park a malou zoologickou oboru. Kotrba záhy zemřel a neměl nástupce, zahrada zarostla a zanikla, vlivem následujících politických událostí pak upadla v zapomenutí. Jedině místní ji ještě párkrát navštívili, aby si rostliny odnesli na své zahrady. Nakonec ze všeho zbyla jen opuštěná vstupní kamenná brána bez cesty, neboť z místa se stal les.
Spolek vznikl právě kvůli záchraně Bořeňské zahrady. "Její flóru se nám ovšem obnovit již nepodaří. Přilehlé lesy, mimo národní přírodní rezervaci Bořeň, patří pod správu Lesů ČR. Sice se nám snaží vyjít vstříc, ale pro jakoukoliv změnu zdejšího lesa musíme žádat o povolení. Navíc vysazování nepůvodní květeny je omezeno i zákonem o ochraně přírody a krajiny. Lokalitu jsme už ovšem vyčistili, zřídili zde odpočinkové místo s lavičkami, nechali obnovit bránu a zhotovit schody k ní, včetně zábradlí," uvedla Gellmundova.
Návštěvníci najdou na místě informativní tabule a ptačí i hmyzí budky. "Na vše jsme využili získané finanční prostředky díky Oranžovému kolu Nadace ČEZ. Další významnou finanční pomoc nám poskytlo město Bílina," uvedla malířka, která je i autorkou obřího graffiti na zpevňující betonové zdi parkoviště pod Bořní u silnice I/13. "Vždy jsme podporovali a podporujeme spolkovou činnost ve městě, Spolek pro obnovu a záchranu památek v Bílině a okolí z toho nevyjímaje. Jsme rádi, že se můžeme vedle Pohádkového lesa pyšnit další přírodní zajímavostí," uvedla bílinská starostka Zuzana Schwarz Bařtipánová (ANO).
Bořeň je skalnatý vrch, který se vypíná nad údolím řeky Bíliny, ve spodní části je částečně zarostlý lesem. Vrchol je ve výšce 539 metrů. Tvoří výraznou dominantu města Bíliny. Vrch je chráněn jako stejnojmenná národní přírodní rezervace.
reklama