Biden před návratem Trumpa oznámil rozsáhlý zákaz těžby ve federálních vodách
Deník The Washington Post (WP) poznamenal, že především východ Mexického zálivu dlouho přitahuje zájem ropných a plynárenských podniků, které jej považovaly za významný díl svých plánů pro budoucnost těžby v moři. Záliv je zdrojem většiny takové produkce v amerických vodách, přičemž stávající těžbu nové rozhodnutí amerického prezidenta nezasahuje.
"Vrtání u těchto pobřeží by mohlo způsobit nevratné škody v místech, která máme nejraději, a není potřebné pro naplnění energetických potřeb naší země," zdůvodňuje Biden své opatření. "Nestojí to za to riziko. V době, kdy klimatická krize dál ohrožuje komunity po celé zemi a kdy přecházíme na zelenou ekonomiku, je ten správný čas ochránit tato pobřeží pro naše děti a vnoučata," pokračuje prezidentovo prohlášení.
Podle WP se Biden před odchodem z funkce snaží posílit svůj odkaz v klimatické politice a ochraně přírody. Prezident ve svém mandátu stanovil ambiciózní cíle ohledně snižování uhlíkových emisí a schválil bezprecedentní investice do odklonu od fosilních paliv, jejichž spalování pohání změnu klimatu. USA však zatím podle analytiků nesměřují k polovičnímu snížení emisí do konce dekády a těžba ropy a plynu zde za Bidenova úřadování dál narůstala.
Trump v kampani dával najevo, že se bude snažit produkci fosilních paliv dál zvyšovat. Jeho mluvčí na zprávy o novém zákazu těžby ve federálních vodách reagovala slovy, že Američané v prezidentských volbách dali zelenou Trumpově vizi. "Joe Biden selže a budeme vrtat, bejby, vrtat," uvedla Karoline Leavittová.
Podle AP nicméně pro Trumpa nebude snadné dnešní Bidenův zásah zvrátit, neboť by to pravděpodobně vyžadovalo přijetí legislativního návrhu. Agentura Bloomberg v této souvislosti připomíná vývoj z prvního Trumpova mandátu, kdy se republikán neúspěšně pokusil zneplatnit podobné nařízení svého předchůdce Baracka Obamy.
Trump po zvolení v roce 2016 činil kroky s cílem výrazně rozšířit těžbu na moři, v závěru prvního funkčního období ale vydal pokyn, aby ji vláda zakázala ve vodách u jihovýchodu USA. Obrat přišel poté, co se proti těžbě na Floridě a v dalších státech zvedl silný odpor, píše AP.
reklama
Dále čtěte |
Online diskuse
Všechny komentáře (7)
Pavel Hanzl
6.1.2025 19:31Jiri
7.1.2025 10:27 Reaguje na Pavel Hanzl- vystupovat z EU
- odmítali podporovat Ukrajinu
nebo jen tak plácáte?
Pokud si pamatuji, Meloniová byla proukrainská i před volbami a o vystupování z EU nebyla řeč nikde (můžete přidat i AFD a třeba Orbána, nikdo z nich nechce vystupovat z EU), ale možná máte nějaké lepší informace
Richard Vacek
7.1.2025 09:50Břetislav Machaček
7.1.2025 11:43 Reaguje na Richard VacekTomu se říká "naschválismus", když někomu na poslední chvíli
udělám i to, co jsem několik let neřešil. Pročpak to nezakázal
po nástupu do funkce až nyní? Aha, neměl by na své straně ty
plynaře a ropné magnáty. Uvidíte, co vše ještě udělá Fialova
vláda, aby to nové vládě náležitě zkomplikovala. Ono když těm
politikům nejde o stát, ale o jejich koryta, tak udělají vše
a nehledí na problémy které státu připraví. Tento systém
řízení státu sice umožňuje reparát pro chybující voliče, že
svoji chybu napraví, ale je to velmi drahý reparát, protože ty
chyby něco stojí. Bezchybný není nikdo, ale být nepřející je
strašlivá vlastnost. Zkomplikovat byť pouze převzetí moci je
nízké a může se to každému jednou vrátit. Bidenovi to už možná
ani nedochází, že koná to, co bude opět změněno a tak podepíše cokoliv. Smutné, že ho loutkovodiči zneužívají ke svým zájmům.