Na Bruntálsko nelegálně přiváží odpad z demontovaných letadel a větrných elektráren
Mluvčí ČIŽP Miriam Loužecká ČTK potvrdila, že se případem zabývají. "Spolupracujeme s policií a Celní správou. Zahájili jsme kontrolu. S ohledem na její průběh nyní ale nemůžeme poskytnout další informace," řekla. Mluvčí moravskoslezské policie Pavla Jiroušková doplnila, že bruntálští kriminalisté případ prověřují pro podezření z neoprávněného nakládání s odpady. "Spolupracujeme s celní správou, Městským úřadem Rýmařov a Českou inspekcí životního prostředí," uvedla policie na síti X.
Z dokladů od řidičů podle úřadů vyplynulo, že odpad pochází z Německa. Od tamní společnosti Roth International ji podle starostky převzala ostravská firma Piroplastik. Areál, kam jej převáží, vlastní společnost Calvas Group. Vyjádření obou společností ČTK zjišťuje. Roth International se podle serveru iDnes věnuje recyklaci vyřazených letadel. "V Česku děláme recyklaci vyřazených letadel,“ řekla serveru telefonní operátorka. Její nadřízený pochybení odmítl. "Tato nařčení nejsou pravdivá. V našem týmu děláme všechno legální cestou. V České republice letadla nerecyklujeme, ale pouze demontujeme," uvedl.
Podle Šiškové je skládka nebezpečná pro životní prostředí. "V daném areálu není povoleno skladování a zpracovávání jakéhokoliv odpadu. Firma ani potřebná povolení nemá. Jsou tam mělké spodní vody a studny, které mohou být kontaminovány. Areál je součástí přírodního parku. A je nedaleko Ptačí rezervace Jeseníky," řekla Šišková s tím, že podle dokladů se má jednat o čisté plasty. Ve skutečnosti jde podle ní o mix materiálů jako sklolaminát, pryž a kovy.
reklama