Pro čápa v Hranicích se chystá luxusní hnízdo, na sedmnáctimetrové soše
Pláty skulptury svařuje v halách na kraji Olomouce. Socha je z cortenových plechů, což je originální přírodní materiál odolný vůči povětrnostním podmínkám. "Plechy jsou v různých tloušťkách, od šesti do deseti milimetrů. Celková váha sochy bude kolem 15 tun, na místo bude přepravena zhruba v pěti částech a bude se přibližně čtyři dny svařovat. Nakonec na ni umístíme hnízdo a budeme doufat, že na něj čáp přiletí," doplnil sochař, který má na kontě i plastiku Mrak, jež byla ozdobou českého pavilonu Expo 2020 v Dubaji.
Celé dílo označil za superrychlý projekt, protože podobné skulptury běžně vytváří 12 až 14 měsíců. Tentokrát je však limitován přírodou, přílet čápa se odložit nedá. Celou realizaci od návrhu tak musí zvládnout za čtyři měsíce, řešit musel i statiku. "Většina mých skulptur má silné nohy či podstavec, čáp je však opakem - má co nejvíce subtilní nohy a vše je nahoře, započítat jsme museli se statikem i větrné nároky," řekl sochař. Socha bude mít betonové základy hluboké 1,5 metru, samotná patka bude mít rozměry 4,5 krát 4,5 metru.
Čáp je jarním symbolem Hranic léta. Už jednou se stěhoval - z chátrajícího komína bývalé továrny na desetimetrový železobetonový sloup se speciální konstrukcí, kterou mu dalo vyrobit město. Tehdejší stěhování čáp zvládl bez problémů. Noví majitelé pozemku, kteří chtějí v této lokalitě vybudovat parkovací dům, doufají, že nepohrdne ani tímto novým bydlištěm v hodnotě zhruba tří milionů korun. "Jsme Hraničáci, čáp k Hranicím patří, od začátku jsme cítili, že to tak musí být. Místo nám určili ornitologové, a protože je to u borovic, které jsou 14 metrů vysoké, musí být hnízdo ještě o tři metry vyšší. Nechtěli jsme tam škaredou sedmnáctimetrovou tyčku, proto jsme oslovili sochaře Jana Dostála. Investice to pro nás je, ale zas tady vznikne něco jedinečného," řekl dnes ČTK investor Jaroslav Boráň.
Alena Horáková kš
reklama