http://ekolist.cz/cz/kalendar-akci/prodlouzeny-vikend-s-podzimni-prirodou
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Prodloužený víkend s podzimní přírodou

27. září 2017 (středa) - 1. října 2017 (neděle) Karlovarský kraj
Výstavy a veletrhy, Tábory, výlety a pobytové akce
Prodloužený svatováclavský víkend na přelomu září a října si můžete letos zpestřit charakteristickými lákadly podzimní přírody hned na několika akcích, které pořádá Správa CHKO Slavkovský les se svými partnery. Ve středu 27. září si můžete společně s námi přijet poslechnout jelení říji na Kladské a jejím okolí. Od soboty 30. září do neděle 1. října jste srdečně zváni na Správu CHKO Slavkovský les v Mariánských Lázních, kde můžete navštívit tradiční výstavu hub pořádanou Mykologickým klubem Slavkovský les. V neděli 1. října vás pak čeká vodní ptactvo na Anenských rybnících při svém podzimním tahu. Zahajte s námi předsváteční večer ve středu 27. září autobusovou exkurzí za poznáním jednoho z našich největších zástupců zvířecí říše, jelenem evropským, a užijte si nezapomenutelnou podzimní atmosféru na Kladské v srdci Slavkovského lesa. Průvodci vycházky budou lesníci ze Správy CHKO Slavkovský les Václav Procházka a Tomáš Fiala. Z Mariánských Lázní bude díky finanční podpoře Karlovarského kraje vypraven speciálně objednaný autobus pro účastníky, s odjezdy na zastávkách v 17:00 nádraží a 17:05 tržnice. Příjezd tohoto autobusu na Kladskou bude cca v 17:20. Sraz všech účastníků exkurze bude v 17:30 na Kladské před Domem přírody Slavkovského lesa. Na místo srazu se můžete také dopravit veřejným autobusem z Mariánských Lázní v 17:05 nebo přijet vlastní dopravou. Po ukončení exkurze (odhadujeme do 22 hodiny) vás z Kladské zpět do Mariánských Lázní přiveze vypravený autobus. Jeden z průvodců Tomáš Fiala říká: “Pokud budeme mít štěstí možná se setkáme s jelenem tváří v tvář. V polovině září les ožívá hlasy, právě nastává čas jelení říje.” “Zvláště působivé je období jelení říje v horských terénech, kde se troubení jelenů patřičně rozléhá, někdy i s ozvěnou. Právě tuhle atmosféru na Kladské obdivoval už kníže Schönburg-Waldenburg a nyní máte možnost si ji v centrální části CHKO Slavkovský les užít s námi také,“ doplňuje druhý z průvodců Václav Procházka. Dále dodává: “Trasa krátké a nenáročné vycházky bude doplněna pojížďkami vypraveným autobusem přizpůsobených aktuálnímu vývoji počasí a pohybu jelenů. Exkurzi odhadujeme tak na zhruba 3 hodiny. Koná se za každého počasí, proto doporučujeme sebou vzít vhodnou obuv a oblečení do terénu.”
O posledním víkendu v září, tedy od soboty 30. září mezi 9-17 hodinou do neděle 1. října mezi 9-16 hodinou, se i letos koná v Mariánských Lázních tradiční výstava hub. Zkušení mykologové vyráží po celém Karlovarském kraji, aby vám ukázali pestrou škálu hub, které u nás můžete potkat. Předseda spolku, Vlastimil Tůma, uvedl: „Návštěvníci se mohou po oba dny těšit nejen na desítky druhů jedlých i nejedlých hub, ale také na degustaci našich houbových specialit či pomoc s určením donesených hub.“ Dále přiblížil: “Výstava se bude konat díky obětavým členům klubu, kteří vždy najdou jak tradiční, tak i zajímavé a vzácnější druhy našich luk a lesů. V úspěšných houbových ročnících lze očekávat několik stovek druhů.”
Pro milovníky “pohyblivějších tvorů” než jsou houby nabízíme v neděli 1. října od 9:15 také už pravidelnou podzimní exkurzi “Festival ptactva na Anenských rybnících”. Jak přibližuje jeden z průvodců Pavel Jaška za Správy CHKO Slavkovský les: “Vycházka do polí, luk a k rybníkům v okolí Plané je zaměřená na poznání a určování zejména vodních a mokřadních ptáků v době jejich podzimního tahu. Budete mít navíc možnost vyzkoušet si i pozorování ptáků stativovým dalekohledem.” Sraz je v 9:15 na vlakovém nádraží v Plané u Mariánských Lázní, kde se kříží vlaky ze směru Cheb, Plzeň i Tachov. Milena Prokopová, ornitoložka z CHKO Český les, k tomu dodává: “Délka exkurze je předpokládaná na zhruba 3 hodiny s nenáročnou asi osmikilometrovou trasou. Pak se vrátíme zpět na vlak.”
Místo konání | Mariánskolázeňsko Dům přírody Slavkovského lesa, Správa CHKO Slavkovský les, Anenské rybníky
Pořádá | Správa CHKO Slavkovský les, http://slavkovskyles.ochranaprirody.cz/

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Blíž přírodě
Blíž přírodě

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist