Cenu Josefa Varouška získali ochránci Bílých Karpat
Porota Ceny Josefa Vavrouška letos vybírala ze 13 nominovaných osobností. Mezi nimi se obejvil expert na energetiku, ředitel neziskové organizace, vysokoškolský pedagog nebo dětský psycholog. Vítězství si nakonec získali Ivana a Jan Jongepierovi, kteří svůj život zasvětili ochraně luční biodiverzity v Bílých Karpatech.
„Ivana a Jan Jongepierovi patří již dlouho k uznávaným odborníkům a zasloužili se zcela zásadně o ochranu orchidejových luk. Jejich znalosti a praktické zkušenosti jsou využívány i v zahraničí,“ vysvětluje výkonný ředitel Nadace Partnerství Tomáš Růžička.
Přínos manželské dvojice oceňují i příspěvky v diskusním fóru, otevřeném na stránkách www.cenajosefavavrouska.cz po zveřejnění nominací. V nich diskutující vyzdvihují zejména praktický dopad činnosti manželů Jongepierových. "Každý milovník přírody se [o jejich přínosu ekologii] může přesvědčit při putování krásnými bělokarpatskými květnatými loukami, jejichž plocha díky Ivaně a Janovi neustále roste," stojí v diskusi v jednom z příspěvků.
„V roce 2009 stáli manželé Jongepierovi u počátků sbírky na výkup pozemků Vlčí hrdlo u Bzence s cílem vrátit půdu zamokřeným loukám podél potoka v povodí Moravy. Zatím se podařilo vykoupit tři hektary, které se vrací do svého původního stavu a záměrem je též obnovení meandru zregulovaného potoka,“ dodává Tomáš Růžička.
Cena Josefa Vavrouška je spjata se jménem předního českého prosazovatele udržitelného rozvoje a prvního československého ministra životního prostředí, který v březnu 1995 tragicky zahynul spolu se svou dcerou při zimním přechodu Vysokých Tater. Součástí ocenění je i finanční odměna ve výši 40 000 korun.
Dosud cenu obdrželo 27 osob, například filozof Erazim Kohák, pedagog Ivan Rynda, politik Martin Bursík nebo cyklistický aktivista Jan Bouchal.
reklama