https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nemecko-hodla-zcela-zakazat-tezbu-plynu-pomoci-frakovani
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Německo hodlá zcela zakázat těžbu plynu pomocí frakování

22.6.2016 08:43 | BERLÍN (ČTK)
Nový zákon by měl využívání frakování pro těžbu zemního plynu znemožnit. Výjimku budou moci získat pokusné vrty, s nimiž však bude muset vždy vyslovit souhlas zemská vláda, na jejímž území by měl vrt vzniknout, a také Spolkový sněm
Nový zákon by měl využívání frakování pro těžbu zemního plynu znemožnit. Výjimku budou moci získat pokusné vrty, s nimiž však bude muset vždy vyslovit souhlas zemská vláda, na jejímž území by měl vrt vzniknout, a také Spolkový sněm
Německá vláda hodlá zcela zakázat těžbu břidlicového plynu pomocí hydraulického frakování. Na návrhu příslušného zákona se podle televize n-tv shodly konzervativní unie CDU/CSU se sociální demokracií (SPD) a v pátek by ho měl projednat Spolkový sněm, kde mají obě strany výraznou většinu. Dosud v Německu platí moratorium na těžbu plynu z břidlic, které vyprší v roce 2021.
 

Hydraulické frakování se používá především ve Spojených státech k těžbě zemního plynu v břidličných horninách hluboko pod zemí. Při využití této metody se pumpuje voda s rozpuštěnými chemikáliemi do vrtu; tlak vody v podzemí rozbije horninu, z níž se tak uvolní plyn. Ekologičtí aktivisté ale varují, že tento způsob těžby ohrožuje zásoby podzemní vody nad ložisky plynu.

Nový zákon by měl využívání frakování pro těžbu zemního plynu znemožnit. Výjimku budou moci získat pokusné vrty, s nimiž však bude muset vždy vyslovit souhlas zemská vláda, na jejímž území by měl vrt vzniknout, a také Spolkový sněm.

Německý průmysl se snažil zákazu frakování zabránit. Podle firem by takto vytěžený zemní plyn mohl snížit ceny energií, které jsou v Německu ve srovnání s USA vysoké a zhoršují postavení německých podniků v globální konkurenci.

Díky těžbě břidličného plynu se Spojené státy staly soběstačné v dodávkách zemního plynu a cena této suroviny se na americkém trhu výrazně snížila. V evropských zemích naopak převládají obavy z ekologických rizik. Některé evropské země proto uvalily moratorium na využívání frakování, mezi jinými i Česká republika a Francie.


reklama

 
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (4)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

22.6.2016 10:22
Jednou na předběžnou opatrnost zemřeme.
Odpovědět
mi

23.6.2016 07:28
Na druhou stranu, zbrklých optimistů jsou plné hřbitovy... ;-)
Odpovědět
VH

Vladimír Hošek

23.6.2016 11:45 Reaguje na
Nevšiml jsem si, že na hřbitovech jsou zbrklí optimisté.
Odpovědět
sv

24.6.2016 19:12 Reaguje na
Jestli jsou hřbitovy něčeho plné, tak leda obyčejných lidí, kteří se stali oběťmi různých ideologií, červené, hnědě a bohužel i zelené.
Odpovědět
 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist