https://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/nove-projekty-velkych-vodnich-elektraren-ohrozuji-posledni-nedotcene-vodni-toky-a-historicke-pamatky
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Nové projekty velkých vodních elektráren ohrožují poslední nedotčené vodní toky a historické památky

2.9.2015 02:00 | PRAHA (oEnergetice)
U Tigridu leží část historicky cenného města Hasankeyfu. Velká část památek má sice zůstat nad úrovní vodní hladiny plánované nádrže, několika mešit, tureckých lázní a pozůstatků historického mostu přes Tigris se to ale netýká.
U Tigridu leží část historicky cenného města Hasankeyfu. Velká část památek má sice zůstat nad úrovní vodní hladiny plánované nádrže, několika mešit, tureckých lázní a pozůstatků historického mostu přes Tigris se to ale netýká.
Vodní elektrárny jsou považovány za stabilní a čistý zdroj elektrické energie, který také umožňuje regulaci toku v řece v období povodní nebo velkého sucha. Přesto se plány na nové velké vodní elektrárny stávají terčem kritiky. Při výstavbě obrovských vodních děl dochází k velkým zásahům do přírody a i do života obyčejných lidí. Za své berou i historické památky. Zánik aktuálně hrozí dvanáct tisíc let starému městu Hasankeyf v Turecku. Kvůli negativním vlivům se v posledních letech velké přehrady v Evropě a většině světových zemí nestaví. Výjimkou je Čína, kde vodní elektrárny zažívají naopak boom.
 

Snaha o snížení využívání fosilních paliv v kombinaci s potřebou využívání stabilních zdrojů elektřiny s předvídatelnou výrobou ovšem znovu vede k myšlence výstavby velkých vodních elektráren. A to často na tocích řek, jež jsou považovány za jedny z posledních nedotčených na naší planetě.

Podle neziskové organizace Riverwatch je pouze na Balkánském poloostrově plánována výstavba více než 570 větších vodních elektráren. Kontroverzní na celé skutečnosti je fakt, že se spousta evropských nedotčených řek nachází právě v této oblasti, která je podle odhadů domovem pro 40 % evropských šneků a slávek. Žije zde také 69 endemických druhů ryb. Kvůli této situaci vznikla kampaň Zachraňte modré srdce Evropy (Save the Blue Heart of Europe), která chce nedotčené vodní toky na Balkáně zachránit.

Pi výstavbě velkých vodních elektráren je v ohrožení nejen příroda, ale také archeologické památky. Příkladem z poslední doby je turecká budovaná elektrárna Ilisu, která má po dokončení dodávat elektrický výkon 1200 MW (více než jaderný blok v elektrárně Temelín). Místní obyvatelstvo a široká veřejnost protestují zejména proti tomu, že vznikající vodní nádrž, jejíž objem bude 10,4 miliard kubických metrů, pokryje plochu 313 km2. Elektrárně má padnout za oběť také 12 000 let staré město Hasankeyf a další historické památky z dob Mezopotámie. I přes hlasité protesty má ovšem projekt silnou podporu turecké vlády a v nejbližších měsících je plánováno jeho dokončení.

Jaké jsou nejvíce kontroverzní vodní elektrárny světa?


reklama

 
Jan Budín
Autor je redaktorem serveru oEnergetice.cz

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

 
reklama


Pražská EVVOluce

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist