Nové projekty velkých vodních elektráren ohrožují poslední nedotčené vodní toky a historické památky
Snaha o snížení využívání fosilních paliv v kombinaci s potřebou využívání stabilních zdrojů elektřiny s předvídatelnou výrobou ovšem znovu vede k myšlence výstavby velkých vodních elektráren. A to často na tocích řek, jež jsou považovány za jedny z posledních nedotčených na naší planetě.
Podle neziskové organizace Riverwatch je pouze na Balkánském poloostrově plánována výstavba více než 570 větších vodních elektráren. Kontroverzní na celé skutečnosti je fakt, že se spousta evropských nedotčených řek nachází právě v této oblasti, která je podle odhadů domovem pro 40 % evropských šneků a slávek. Žije zde také 69 endemických druhů ryb. Kvůli této situaci vznikla kampaň Zachraňte modré srdce Evropy (Save the Blue Heart of Europe), která chce nedotčené vodní toky na Balkáně zachránit.
Pi výstavbě velkých vodních elektráren je v ohrožení nejen příroda, ale také archeologické památky. Příkladem z poslední doby je turecká budovaná elektrárna Ilisu, která má po dokončení dodávat elektrický výkon 1200 MW (více než jaderný blok v elektrárně Temelín). Místní obyvatelstvo a široká veřejnost protestují zejména proti tomu, že vznikající vodní nádrž, jejíž objem bude 10,4 miliard kubických metrů, pokryje plochu 313 km2. Elektrárně má padnout za oběť také 12 000 let staré město Hasankeyf a další historické památky z dob Mezopotámie. I přes hlasité protesty má ovšem projekt silnou podporu turecké vlády a v nejbližších měsících je plánováno jeho dokončení.
Jaké jsou nejvíce kontroverzní vodní elektrárny světa?
reklama