Počet výrobců biopotravin se v ČR za 8 měsíců zvýšil o 8,5 procent
Podle ministra zemědělství Mariana Jurečky (KDU-ČSL) se daří tempo růstu bioproducentů zrychlovat díky tlaku veřejnosti i zvyšující se nabídce. "Ve společnosti se lidé začínají zajímat nejenom o cenu. Zajímají se daleko více o to, co jedí a kupují pro své děti a domácnost," řekl Jurečka. Podle něj se již dají sehnat biopotraviny na internetu či přímo u farmářů za nižší ceny. "Některé řetězce totiž nabízejí i předražené biopotraviny, ale s obrovskou marží," dodal.
Spotřeba biopotravin v ČR podle posledních dostupných dat se předloni zvedla o čtyři procenta. Každý spotřebitel snědl biopotraviny v průměru za 191 korun, celkově za ně Češi dali 2,02 miliardy korun. Podíl biopotravin však činil stále jen 0,72 procenta na celkové spotřebě potravin v ČR.
Podle Jurečky se podíl biopotravin u českých spotřebitelů v budoucnu zvýší. Ministerstvo chce na podporu například rozvíjet informační kampaně. Podle Barbory Hendrychové z obchodní společnosti Pro-Bio v některých případech nedokáže domácí produkce ani uspokojit poptávku.
Nárůst zájmu potvrzuje i mluvčí Globusu Pavla Hobíková. "Lidé v roce 2015 nakoupili biopotraviny za více než 150 milionů korun, což bylo o 25 procent více než v předchozím roce," sdělila ČTK. Podle ní mají lidé největší zájem o čerstvé mléko, jogurty, tvarohové výrobky a vejce.
Vláda loni odsouhlasila plán rozvoje ekologického zemědělství do roku 2020. Plán například počítá s tím, že by podíl biopotravin na celkové spotřebě potravin a nápojů měl do konce roku 2020 činit tři procenta. Tento podíl měla přitom ČR podle plánu schváleného v roce 2010 dosáhnout již loni. Podle ekologů je plán rozvoje málo ambiciózní, hlavně ve zvyšování podílu půdy, na které se hospodaří v ekologickém režimu. Ta v ČR zabírá plochu okolo 500.000 ha, tedy zhruba 12 procent zemědělské půdy.
reklama