http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/sber-bioodpadu-v-hradci-jde-nahoru-zacina-se-svazet-i-z-centra
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Sběr bioodpadu v Hradci jde nahoru, začíná se svážet i z centra

9.8.2016 11:33 | HRADEC KRÁLOVÉ (ČTK)
Letos do konce června zatím speciální svozové vozy z hradeckých domácností odvezly 2010 tun bioodpadu
Letos do konce června zatím speciální svozové vozy z hradeckých domácností odvezly 2010 tun bioodpadu
Foto | Dominika Patrovská / Ekolist.cz
Objem vytříděného bioodpadu od domácností ve stotisícovém Hradci Králové jde stále nahoru. Letos zatím téměř o desetinu. Vedle již úspěšně zavedeného sběru bioodpadů z lokalit rodinných domků letos začal sběr bioodpadů i z činžovních domů a vnitrobloků v centru města. Uvažuje se o rozšíření systému i na panelová sídliště. ČTK to řekla mluvčí magistrátu Magdaléna Vlčková. Svoz a likvidaci odpadů v Hradci zajišťuje společnost Hradecké služby, kterou spoluvlastní firma Marius Pedersen a město.
 

Svoz bioodpadů prostřednictvím hnědých popelnic začal Hradec Králové budovat před 12 lety. Nyní je mezi lidmi kolem 9400 nádob na bioodpad, přičemž v Hradci Králové je asi 9000 domů s jednou až dvěma bytovými jednotkami. Svoz bioodpadu Hradecké služby zahajují na přelomu února a března a pokračují v něm do konce listopadu. Doba svozu tak přesahuje termíny dané vyhláškou, podle které musejí obce lidem zajistit možnost třídění bioodpadu od 1. dubna do konce října.

Letos do konce června zatím speciální svozové vozy z hradeckých domácností odvezly 2010 tun bioodpadu, což bylo meziročně o devět procent více. Největší svoz byl v květnu, a to přes 636 tun. Za celý loňský rok se prostřednictvím hnědých popelnic vyvezlo 4230 tun bioodpadu. Odpady končí na kompostárně.

"Cíl stanovený plánem odpadového hospodářství města je do roku 2020 snížit celkové množství biologicky rozložitelných komunálních odpadů ukládaných na skládky na 35 procent oproti roku 1995," uvedl ředitel Hradeckých služeb a městský odpadový hospodář Radek Sokol. Aby město tento cíl splnilo, aktuálně rozšiřuje nádoby na bioodpad i do centra města.

Lidé se pro zapojení do systému mohou registrovat na www.tridimevhradci.cz. "Po prověření podmínek je jim nádoba přistavena. Očekáváme další navýšení počtu nádob o asi 500 kusů," uvedl Sokol. Občané mají jednu nádobu na nemovitost zdarma, další si mohou přikoupit. "Připravuje se také pilotní projekt sběru bioodpadů přímo na sídlištích," doplnila Vlčková.

Letos v dubnu Hradec Králové výrazně změnil i systém třídění a vyvážení odpadů z plastu a papíru. Kdo se do systému zapojí, může mít k vyvážení až čtyři nádoby, a to nově na plast a papír a dosavadní na směsný komunální odpad a na bioodpad. Město tím chce snížit objem netříděných odpadů ukládaných na skládku a ušetřit na platbách za likvidaci odpadů.

Zdeněk Rychtera
tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist