http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/ve-zdarskych-vrsich-budou-dobrovolnici-hrabat-podmacene-louky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii

Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci hrabat podmáčené louky

13.7.2016 10:14 | NOVÝ JIMRAMOV (ČTK)
Sdružení Krajina zajišťuje kosení 160 hektarů podmáčených luk na Vysočině a v sousedním Pardubickém kraji. Bez toho by louky zarůstaly a mizeli by se z nich vzácní živočichové a rostliny. Do kosení se každoročně zapojuje přes 200 lidí
Sdružení Krajina zajišťuje kosení 160 hektarů podmáčených luk na Vysočině a v sousedním Pardubickém kraji. Bez toho by louky zarůstaly a mizeli by se z nich vzácní živočichové a rostliny. Do kosení se každoročně zapojuje přes 200 lidí
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Ve Žďárských vrších budou dobrovolníci o víkendu hrabat a vynášet trávu z chráněných podmáčených luk. Ochránci přírody potřebují pomoci v části území Široké Pole a na loukách poblíž vrchu Pickov, tedy skoro na dvou hektarech luk. S péčí o chráněné louky mohou lidé pomáhat i jinde na Vysočině. Hrabání trávy v přírodní rezervaci Kladinský potok na Pelhřimovsku se uskuteční v srpnu.
 

Na hrabání luk na území CHKO Žďárské vrchy zve řadu let veřejnost Sdružení Krajina, účastní se do 30 lidí, podle počasí. Sdružení tentokrát vybralo jiné lokality, podle jeho ředitelky Kateřiny Marečkové je dobré termíny sečí u podmáčených luk střídat. "Vždycky se snažíme je posekat tak týden dopředu, aby tráva proschla a hrabáči pak měli lehčí práci," řekla ČTK. Kromě hrabání budou lidé trávu z mokřadů také vytahovat na plachtách na pevná místa, kam už pro ni může zajet traktor.

Hrábě a vidle dobrovolníci dostanou, ale mít by měli holínky. "I když letos je znát to suché počasí a pravděpodobně i vliv loňského suchého roku, takže to na těch loukách není tak zlé," uvedla Marečková.

Sdružení Krajina zajišťuje kosení 160 hektarů podmáčených luk na Vysočině a v sousedním Pardubickém kraji. Bez toho by louky zarůstaly a mizeli by se z nich vzácní živočichové a rostliny. Do kosení se každoročně zapojuje přes 200 lidí. "Přes léto nám chodí pomáhat třeba i firemní dobrovolníci, těch už jsme tady letos měli tři skupinky," řekla Marečková. Louky u Kladinského potoka kosí lidé ze střediska ekologické výchovy Mravenec.

Kosení mokřadů probíhá od června do září. Zajišťují ho i majitelé a nájemci pozemků. Sdružení zaměřená na ochranu přírody na to shánějí peníze u krajů, správy CHKO a v dotačních programech. Kraj Vysočina ročně dává na péči o zvláště chráněná území přes pět miliónů korun.

tisknout poslat
 twitter
BEZK využívá agenturní zpravodajství ČTK, která si vyhrazuje veškerá práva. Publikování nebo další šíření obsahu ze zdrojů ČTK je výslovně zakázáno bez předchozího písemného souhlasu ze strany ČTK.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení


Zapomněli jste heslo? Změňte si jej.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama

Blíž přírodě
reklama

Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Econnectu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist TOPlist