https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/jann-moravec-proc-se-proboha-koupacimu-biotopu-rika-biotop
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Jan Moravec: Proč se proboha koupacímu biotopu říká biotop?

17.7.2018
Proč biotop? Na ilustračním snímku přírodní koupaliště Kovalovice.
Proč biotop? Na ilustračním snímku přírodní koupaliště Kovalovice.
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | Kovalovice
Koupací biotop. Poprvé jsem se s tímto pojmem setkal před pěti lety v jedné jihomoravské vísce. Skvěl se tam na rozcestníku uprostřed vsi hned pod obecním úřadem a autobusovou zastávkou. Byl jsem zvědavý, oč jde, a tak jsem se vydal tím směrem. Za plotem jsem tam spatřil kruhový bazén, pravda, na rozdíl od běžných koupališť nevybetonovaný, ale jinak vypadající velice nepřírodně. Proč tomu říkají „biotop“? Na tabuli jsem se dočetl cosi o tom, že koupaliště funguje bez chemických prostředků, tudíž nezatěžuje přírodu (to je chvályhodné… ale proč biotop?) a že zde probíhá přirozené čištění vody za pomoci vodních rostlin (to je zajímavé… ale proč biotop? říkáme snad kořenové čističce čistící biotop? a že by to sedělo mnohem lépe!). Odcházel jsem s pocitem, že někdo dostal dotaci na obnovu mokřadních biotopů, místo toho si postavil koupaliště a maskuje to takovýmhle podivným označením.
 

Jenže omyl. Po republice začaly vznikat další „koupací biotopy“. Dneska už nikdo nebuduje koupaliště; když to není zrovna aquapark, je to koupací biotop! Některé z nich vypadají i mnohem přírodněji, než ten „můj první“, stejně se však stále ptám: proč biotop? Někdy už se označení „biotop“ nepoužívá jen pro vlastní koupaliště, ale dokonce pro celý areál (viz například „V areálu Biotopu Radotín se nachází koupací jezero, biologické jezero, letní převlékárny, venkovní sprchy, dětské hřiště a letní toalety.“). Proboha, proč biotop?!

Znakem dnešní doby je zmatení jazyků. Pojmy ztrácejí své původní významy, získávají nové, často s původními zcela protikladné, nebo se jejich význam rozplizává do naprosté nezřetelnosti. Typické je to pro politickou hantýrku, kde se běžně operuje pojmy jako je demokracie, vlastenectví, liberálové, fašisté či marxisté s takovou mírou kreativity, že člověk nestačí žasnout. Ale proč chodit tak „daleko“? I v našem – ochranářském – ranku lze najít nejeden příklad. Od již proslulé „ekologie“ přes žonglování s pojmem divočina po „návraty zvířat do volné přírody“ v ohradách.

Takže, jak je to s těmi biotopy? Rychlý pohled do slovníku napoví, že v širším slova smyslu je biotop souborem všech biotických a abiotických faktorů na určitém stanovišti, v užším slova smyslu ho lze ztotožnit s určitým společenstvem. Pokud pak mluvíme o biotopu ve vztahu k nějakým druhům, pak tím myslíme prostředí, kde tyto druhy žijí. Takže ano, „koupací biotop“ je určitě biotopem nějakých druhů. V podstatě každá vodní plocha je biotopem nějakých druhů… přinejmenším řas a sinic! Nejspíš i ty toalety budou biotopem minimálně nějakých pavouků či jiných bezobratlých, dost možná i ty převlékárny. To však nikoho neopravňuje vsugerovávat veřejnosti, že biotop = koupaliště. A už vůbec ne tvrdit, že „Praha má již dva biotopy“.

Je fajn, že „koupací biotopy“ jsou bez chlóru a další chemie. To jsou ale i rybníky, zatopené pískovny, říční lázně… Tedy vše, co se ještě donedávna skrývalo pod pojmem „přírodní koupaliště“. Jenže to zkrátka nevypadá dost moderně. Reklama si žádá své…

Abychom si rozuměli, já vítám budování jakýchkoli zařízení co nepřívětivějších různým druhům organismů, s minimální zátěží životního prostředí. Určitě stokrát lepší takový „koupací biotop“ než klasický vybetonovaný bazén a tisíckrát lepší než monstrózní aquapark.

Ale proč biotop??

A nebo jo. Asi jsem příliš konzervativní, doba si žádá změny. Navrhuji tedy přestat používat pojem park a mluvit výhradně o „procházkových biotopech“, místo pobytových luk bychom mohli zavést „sedací biotopy“, skalní vyhlídky by bylo možné přejmenovat na „pozorovací biotopy“… a starému sklepu na uhlí můžeme říkat třeba „strašidelný biotop“. OK?


reklama

 
foto - Moravec Jan
Jan Moravec
Autor pracuje pro Český svaz ochránců přírody.

Ekolist.cz nabízí v rubrice Názory a komentáře prostor pro otevřenou diskuzi. V žádném případě ale nejsou zde publikované texty názorem Ekolistu nebo jeho vydavatele, nýbrž jen a pouze názorem autora daného textu. Svůj názor nám můžete poslat na ekolist@ekolist.cz.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (1)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

JH

Jaroslava Helgetová

17.7.2018 11:47
:-) :-) :-) Konečně..! Oddychla jsem si. Už jsem myslela, že jen já jsem nějaká divná, když mně neskutečně vytáčí "koupací biotopy" a jiné biotopy, které nemají s biotopem nic společného. Známí se diví, proč se tak rozčiluji. Vždycky jim vysvětluji - a trochu to přeženu - že je to stejné, jako kdyby byl každý kopec sjezdovka, všechny boty s plnou špičkou a patou - lodičky a každý hadřík z řetězce - model. A také oblíbené: Politik nelže! on jen říká nepravdu...to je politický biotop
takže děkuji za článek..:-)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist