Květen 2011: Co nepřehlédnout na Ekolistu (a co na to statistiky)
další měsíc skončil – a přichází tedy čas připomenout vám, co vše se v něm odehrálo na stránkách Ekolistu. Tentokrát jsme pro tento „best of“ přehled užili metodu přímo vědeckou, případně vědecko-technologickou.
Rozhodli jsme se totiž podívat se pořádně na čísla, která na nás chrlí stroj (v tomto případně program zvaný Google Analytics) a z nichž vyplývá, co vás, čtenáře, v oněch uplynulých květnových týdnech bavilo číst nejvíc.
Jasným vítězem se stal text Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci. První příčka to není překvapivá, obdobné články většinou patří k největším hitům, protože každého zkrátka zajímá, co se bude dít s jeho peněženkou (pravda, v titulku se nám ještě vyskytuje slovo „poslanci“, ale to asi oním lákadlem nebude).
Druhá a třetí příčka našeho žebříčku nejčtenějších patří – možná trochu překvapivě – mořím. I když, onu peněženku tam také v jednom případně zahlédnete, koho by nezajímalo zlato, byť zlato bláznů (pyrit)? (Průduchy na dně moří chrlí velká množství „zlata bláznů“). Hned po zlatu se umístila pozoruhodná zpráva o nepůvodních druzích, které z Indického oceánu dobývají přes Suezský kanál Středomoří. (Na Středomoří „útočí“ invazivní ryby, včetně jedovatého čtverzubce).
Na čtvrtou nejčtenější zprávu (Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí) jsem si vzpomněl dnes ráno: zjistil jsem totiž, že o den dříve zakoupená svítilna do dětského pokoje vydržela svítit zhruba pouhých 10 hodin a dnes tedy budu muset jet koupit novou. Inu, v tom je prostě Ekolist vždy dobrý: ukázat, že texty nepopisují jen bohapustou teorii, ale i pořádný díl praxe. (Trochu teorie do žebříčku ovšem přináší další oblíbený text Tomáše Feřtka: Za co vděčíme konzumní společnosti.)
Zateplujete? Pak vám jistě neunikl další z rekordně čtených (a praktických) textů Při zateplování domů izolací nešetřete! Plný reálného života je i další oblíbený článek odhalující, jak to je se spaním pod širákem (Spaní pod širákem zákonům a orchráncům přirody nevadí).
Klidně si, milí čtenáři, pod spacákem spěte, kde chcete, ale nezapomeňte si při tom číst Ekolist! Dobře víme, že o víkendech ho čtete méně, než třeba za dlouhých zimních večerů. To vše se dá vyčíst z chytrých programů pro analýzu čtenosti. Někdy to je tedy opravdu zjištění „nečekané“ – jako to, o němž jsem se právě zmínil: čtenáři Ekolistu, serveru o přírodě, jezdí rádi do přírody.
S pozdravem,
Jan Rybář
reklama