https://ekolist.cz/cz/ekolist/mesicni-souhrn/kveten-2011-co-neprehlednout-na-ekolistu-a-co-na-to-statistiky
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Květen 2011: Co nepřehlédnout na Ekolistu (a co na to statistiky)

1.6.2011
Vážené čtenářky a vážení čtenáři,
další měsíc skončil – a přichází tedy čas připomenout vám, co vše se v něm odehrálo na stránkách Ekolistu. Tentokrát jsme pro tento „best of“ přehled užili metodu přímo vědeckou, případně vědecko-technologickou.
 

Rozhodli jsme se totiž podívat se pořádně na čísla, která na nás chrlí stroj (v tomto případně program zvaný Google Analytics) a z nichž vyplývá, co vás, čtenáře, v oněch uplynulých květnových týdnech bavilo číst nejvíc.

Jasným vítězem se stal text Poplatky za odpad se trojnásobně zvýší, plánují poslanci. První příčka to není překvapivá, obdobné články většinou patří k největším hitům, protože každého zkrátka zajímá, co se bude dít s jeho peněženkou (pravda, v titulku se nám ještě vyskytuje slovo „poslanci“, ale to asi oním lákadlem nebude).

Druhá a třetí příčka našeho žebříčku nejčtenějších patří – možná trochu překvapivě – mořím. I když, onu peněženku tam také v jednom případně zahlédnete, koho by nezajímalo zlato, byť zlato bláznů (pyrit)? (Průduchy na dně moří chrlí velká množství „zlata bláznů“). Hned po zlatu se umístila pozoruhodná zpráva o nepůvodních druzích, které z Indického oceánu dobývají přes Suezský kanál Středomoří. (Na Středomoří „útočí“ invazivní ryby, včetně jedovatého čtverzubce).

Na čtvrtou nejčtenější zprávu (Nejstarší funkční žárovka svítí už 110 let. Takové už se ale nevyrábějí) jsem si vzpomněl dnes ráno: zjistil jsem totiž, že o den dříve zakoupená svítilna do dětského pokoje vydržela svítit zhruba pouhých 10 hodin a dnes tedy budu muset jet koupit novou. Inu, v tom je prostě Ekolist vždy dobrý: ukázat, že texty nepopisují jen bohapustou teorii, ale i pořádný díl praxe. (Trochu teorie do žebříčku ovšem přináší další oblíbený text Tomáše Feřtka: Za co vděčíme konzumní společnosti.)

Zateplujete? Pak vám jistě neunikl další z rekordně čtených (a praktických) textů Při zateplování domů izolací nešetřete! Plný reálného života je i další oblíbený článek odhalující, jak to je se spaním pod širákem (Spaní pod širákem zákonům a orchráncům přirody nevadí).

Klidně si, milí čtenáři, pod spacákem spěte, kde chcete, ale nezapomeňte si při tom číst Ekolist! Dobře víme, že o víkendech ho čtete méně, než třeba za dlouhých zimních večerů. To vše se dá vyčíst z chytrých programů pro analýzu čtenosti. Někdy to je tedy opravdu zjištění „nečekané“ – jako to, o němž jsem se právě zmínil: čtenáři Ekolistu, serveru o přírodě, jezdí rádi do přírody.

S pozdravem,

Jan Rybář


reklama

 
foto - Rybář Jan
Jan Rybář
Autor byl v roce 2011 hostujícím šéfeditorem serveru Ekolist.cz (v rámci grantu Rok jinak). Nyní vede kreativní agenturu Amaze.cz a „vydává“ web Fotoguru.cz. Viz též jeho Google .


Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist