https://ekolist.cz/cz/zelena-domacnost/rady-a-navody/pri-zateplovani-domu-izolaci-nesetrete
reklama
reklama
zprávy o přírodě, životním prostředí a ekologii
Přihlášení

Při zateplování domů izolací nešetřete!

2.5.2011 11:00 | PRAHA (Ekolist.cz)
Není to málo?
Není to málo?
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EPS ČR
Pokud se rozhodujete zateplit svůj rodinný dům, tak budete zajisté řešit kruciální otázku – jak silnou izolaci na dům dát. Pět centimetrů? Deset? Patnáct? Víc? Nebo stačí to, co doporučuje norma? Zeptali jsme se odborníků, co oni doporučují.
 

Pod dvacet pět centimetrů nejděte!

Jiří Svoboda, který se zabývá problematikou pasivních domů, doporučuje dát izolace víc, než kolik doporučují normy. „Je důležité, aby byla izolace v dostatečné tloušťce a byl tak plně využit potenciál úspor domu. Vhodné tloušťky izolace z polystyrenu jsou dvacet pět až třicet cm. Menší tloušťky lze připustit, jen pokud si to vyžadují nějaká geometrická omezení domu.“

Svoboda je hodně kritický k poradenským firmám, které svým klientům doporučují slabší izolace. Pokud prý někdo říká, že dvanáct cm polystyrénu je dostatečná tloušťka, nejde mu o spokojenost zákazníka. „Ti, co říkají dnes šestnáct cm, říkali před dvěma roky dvanáct cm a před deseti lety šest cm. Samozřejmě si myslí, že mají pořád pravdu, protože mají v šuplíku kulaté razítko a ve škole se většinu času učili, že z nich budou odborníci, kteří každému dobře poradí,“ říká Svoboda.

Jasný názor na zateplování má také předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene a o optimální tloušťce izolace hovoří v podobném duchu jako Svoboda. „Tloušťka izolace je pro každý objekt individuální. Dnes se nám jeví optimálních patnáct cm. Ale za deset, patnáct let už to optimální nebude. Je lepší myslet dopředu a už dnes zaizolovat o pět centimetrů více, než si za pár let trhat vlasy,“ říká Zemene a dodává, že je možnost koupit novinku, co do izolačních vlastností dokonalejší šedý polystyren.

K těm, kteří doporučují na tloušťce izolace nešetřit, patří i energetický expert Hnutí Duha Martin Sedlák. „Čím silnější izolace, tím lépe. Lépe zaizolovaný dům šetří více energie. Ale použití silnější izolace je samozřejmě náročnější technicky i technologicky,“ říká Martin Sedlák. Podle něho se takto silné izolace u nás používají málo. „Málokterá firma totiž umí pracovat s tloušťkami izolací nad dvacet pět cm,“ vysvětluje Sedlák. Situace se ale prý stále zlepšuje, i díky státem podporovaným modernizacím bytového fondu z programu Zelená úsporám. Firmy se podle něho stále učí lépe izolovat.

Kolik to bude stát?

Při izolování domu bychom měli počítat s konstantní cenou zateplení 800 Kč/m2, navýšenou o patnáct Kč za každý centimetr izolace, říká Svoboda. Při zaizolování tloušťkami od osmi do pětadvaceti cm se nám úspory vrátí do jedenácti let. „Pokud však za kritérium zvolíme maximum úspor za teplo za třicet let snížených o investiční náklady, pak dojdeme k optimu až pro tloušťky vyšší než dvacet cm,“ říká Svoboda a dodává: „Donedávna obvyklých a dnes stále často vídaných osm cm izolace je zcela nedostatečné, potenciál úspor je vyčerpán sotva ze dvou třetin.“

Dneska to možná stačí, ale za pár let si asi budou trhat vlasy, proč nedali izolaci trochu silnější
Dneska to možná stačí, ale za pár let si asi budou trhat vlasy, proč nedali izolaci trochu silnější
Licence | Všechna práva vyhrazena. Další šíření je možné jen se souhlasem autora
Zdroj | EPS ČR

Podle Zemeneho je cena vlastní izolace v řádech procent celkové ceny zaizolování, nemluvě o ceně celé stavby. Energetický poradce ECČB Jiří Veselý potvrzuje, že rozdíly v cenách nejsou nijak extrémně rozdílné. „U nejlevnějšího izolantu, což je fasádní polystyrén EPS 70, začínají ceny pro 6, 12, 20 a 20 cm od 30, 60, 220 a 260 Kč/m2 bez DPH,“ říká Veselý. „Zjednodušeně lze říci, že rozdíl v ceně za šest cm systému (což se vůbec nedoporučuje) a řekněme dvacet cm systému je v podstatě jen v ceně materiálu, což může být cca 200 Kč/m2.“

Podle Jiřího Svobody se dnes staví 90 % nových rodinných domů z cihelných nebo pórobetonových tvárnic. Tloušťka obvodových zdí o tloušťce 40 cm se zpravidla zateplí jen několika centimetry polystyrenu. Daleko lepší a levnější by prý bylo použít tvárnice o tloušťce 25 cm a přidat 20 až 25 cm polystyrénu. „Kdybychom takto stavěli obvodové stěny domů, izolovali podlahu nad základovou deskou alespoň 20 cm a střechu alespoň 30 cm tepelné izolace a použili kvalitní okna, pak by dům spolehlivě splňoval nízkoenergetický standard. A nebyl by dražší než běžný dům,“ říká Jiří Svoboda.

Nechte si to spočítat!

Říct přesně, jaké úspory přinese přidaný centimetr izolace, se v podstatě nedá. Každý dům je totiž jiný, je postavený z různých stavebních materiálů, plocha stěn i celková velikost domu je různá. Jiří Veselý a Zdeněk Krejčí z ECČB připravili pro Ekolist.cz alespoň ilustrační výpočet úspor u reálného rodinné domu.

Jiří Veselý vybral celkem běžný dům, samostatně stojící na jihu Čech, z jedné poloviny podsklepený, s dvěma nadzemními podlažími a plochou střechou. Jedná se o typickou ‚kostku‛ s půdorysem 12 x 10 m. Nosné a obvodové zdivo objektu je ze škvárobetonových tvárnic na tloušťku zdění obvodové stěny 30 cm (λ 0,52). Stropy všech podlaží jsou keramické typu Armo s betonovými žebry. Střecha je dvouplášťová a již dříve zateplená nafoukanou izolací na bázi papírové buničiny v tloušťce 25 cm. Okna byla již rovněž nová, plastová se součinitelem prostupu tepla Uw 1,2 W/m2.K. Podíl prosklených výplní v ploše fasády je cca 20%. Strop nad sklepem a podlahy jsou prakticky bez tepelných izolací. Dům je bez rekuperace, má pouze přirozené větrání okny.

Podle výpočtu Veselého a Krejčího se při zateplení popsaného domu tepelnou izolací na bázi pěnového polystyrénu o tloušťce pěti centimetrů projeví úspora 33 % energie. Tato varianta konstrukce ale nevyhovuje ani z hlediska ročního množství zkondenzované páry a ani nesplňuje požadavek normy ČSN 73 0540-2 na součinitel prostupu tepla. Pokud bude dům zateplen polystyrénem o tloušťce 12 cm, bude úspora 40 %, dům bude vyhovovat ročnímu množství zkondenzované páry, ale stále nebude splňovat požadavky normy. Při zateplením 16 cm bude již úspora 42,6 %, splňuje jak požadavky na páru, tak požadavky normy. Pokud by se dům zateplilt 25 cm, bude úspora bude 44,7 % a dům se bude blížit doporučení pro nízkoenergetickou výstavbu.

Podle Jiřího Veselého se ukazuje se, že s narůstající tloušťkou zateplení nad 12 cm se již úspora příliš nezvětšuje. „Poměr by se však změnil, pokud by byl dům vybaven systémem rekuperace, který by výrazně snížil tepelnou ztrátu větráním,“ říká Veselý k výsledkům výpočtu. Znovu připomíná, že pro každý objekt budou konkrétní čísla jiná. Doporučuje proto, aby si zájemci o zateplení nechali takovýto výpočet pro svůj dům udělat. Rozhodnout se pak mohou na základě reálných čísel.


reklama

 
Další informace |
Podrobnosti k uvedenému ilustračnímu výpočtu naleznete zde.

Hledáte nové bydlení? Můžete zkusit porovnání hypoték serveru SFinance.cz

Martin Singr
Tento text vznikl v rámci projektu Environmentální občanské poradenství, který je realizován díky finanční podpoře SFŽP a MŽP.

Online diskuse

Redakce Ekolistu vítá čtenářské názory, komentáře a postřehy. Tím, že zde publikujete svůj příspěvek, se ale zároveň zavazujete dodržovat pravidla diskuse. V případě porušení si redakce vyhrazuje právo smazat diskusní příspěvěk
Všechny komentáře (2)
Do diskuze se můžete zapojit po přihlášení

Zapomněli jste heslo? Změňte si je.
Přihlásit se mohou jen ti, kteří se již zaregistrovali.

EL

Eliška Lišková

2.10.2016 17:23
Rozhodně bych v tomto ohledu doporučovala postavit nízkoenergetický domek, jako jsme to udělali my. Naše náklady jsou mnohem nižší, než když jsme bydleli v bytě. Stavěli jsme s firmou http://www.ddnk.cz/, která nás velmi překvapila svou spolehlivostí a skvělým přístupem. Pokud uvažujete, doporučuji právě je :)
Odpovědět
IM

Ivana Mrázková

4.4.2017 15:34
Skvělé tipy. Rozhodně by měl člověk taky dobře zateplit i střechu. My jsme si s tímto problémem nechali poradit od http://www.sharpmetal.cz/, kteří nám dělali i pokrývačské práce a vlastně celou střechu. Mohu jen doporučit, více takto spolehlivých firem :)
Odpovědět
reklama
Ekolist.cz je vydáván občanským sdružením BEZK. ISSN 1802-9019. Za webhosting a publikační systém TOOLKIT děkujeme Ecn studiu. Navštivte Ecomonitor.
Copyright © BEZK. Copyright © ČTK, TASR. Všechna práva vyhrazena. Publikování nebo šíření obsahu je bez předchozího souhlasu držitele autorských práv zakázáno.
TOPlist